03:07 21. Jaanuar 2019
Kuula otse
  • USD1.1402
  • RUB75.6267
Iisraeli sõjaväelased, illustreeriv foto

Iisraelis usutakse, et sõja eest päästab Venemaa

© Sputnik / Issam Al-Rimavi
Välisuudised
lühendatud link
5521

Iisraeli põhjaosas on viimastel aastatel näha Tel Avivi, Damaskuse ja Teherani vahelise olukorra teravnemist ja ilma vahendajata muutub see märgatavalt hullemaks, kirjutab RTVE osundusega Iisraeli analüütikule Ófer Zalzbergile.

TALLINN, 12. veebruar — Sputnik. Eksperdi arvates on ainsaks võimalikuks vahendaja kandidaadiks, kes aitab pooltel sõjalist konflikti ära hoida, Venemaa, vahendab RIA Novosti.

Palestiina meeleavaldajad loopisid Iisraeli sõdurid kividega >>

"Ma usun, et Venemaa on Süüria puhul ainus suurriik, kellel on suutlikkust viia pooled vastastikuse mõistmiseni, et vähendada veelgi suurema konfrontatsiooni ohtu," väitis ta.

Samalaadset arvamust avaldas Iisraeli peaministri Binyamin Netanyahu asetäitja diplomaatiaküsimustes  ja Iisraeli endine suursaadik Washingtonis Michael Oren. Tema hinnangul ei ole USA võimeline nende kolme riigi vahel vahendajaks olema.

"Ameeriklaste osal võrrandist – meile toetust pakkuda (ent praegu vaid USA-st – toim.) ei ole kohapeal peaaegu mingit mõjujõudu. USA ei ole Süüriasse panustanud. Ta on mängust väljas," teatas Oren agentuurile Bloomberg.

Iisrael muutus USA jaoks peenrahaks >>

Enne seda, laupäeva hommikul teatasid Iisraeli sõjaväelased Iraani drooni kinnipidamisest riigi põhjaosas ja ründasid vastuseks mehitamata õhusõidukite baasi Palmyra piirkonnas, sattudes õhutõrje vastutule ja kaotades hävitaja F-16.

Lennuki meeskond katapulteerus oma territooriumi kohal. Järgmise ründelennu järel teatsid Iisraeli sõjaväelased 12 Süüria ja Iraani sõjalise sihtmärgi, sealhulgas õhutõrjepatareide hävitamisest Damaskuse külje all.

Washingtoni välispoliitiline samm jätab USA silm silma vastu Lähis-Ida nördimusega >>

Venemaa on järjekindlalt kutsunud kõiki asjaomaseid osapooli üles vältima konflikti, ilmutama vaoshoitust ning austama Süüria ja teiste selle piirkonna riikide suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust.

Tagid:
vahendaja, poliitika, sõda, sõjavägi, Michael Oren, Tel Aviv, Teheran, Damaskus, Iisrael, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad