18:13 25. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0910
  • RUB78.2874
Välisuudised
lühendatud link
4110

Floridas tulistas alaealine koolilapsi. Viimastel andmetel sai 17 inimest surma ja 16 haavata. Politoloog Pavel Salin väljendas Sputniku raadiosaates veendumust, et see ei sunni USA relvalobiste oma seisukohtadest relvakandmise suhtes loobuma.

TALLINN, 15. veebruar — Sputnik. Üheksateistkümneaastane alaealine ameeriklane tulistas kolmapäeval automaatpüssist koolilapsi. Tragöödia leidis aset Miamist 60 kilomeetri kaugusel Parklandis, edastab RIA Novosti.

10 minutit enne koolitundide lõppu kõlas Marjory Stoneman Douglase keskkoolis tulekahjuhäire. Seejärel, nagu ütlesid pealtnägijad, kostsid lasud.

USA koolitulistamises sai surma vähemalt 17 inimest >>

Nagu lausus Florida demokraadist senaator Bill Nelson, oli tulistajal "gaasimask ja suitsugranaadid". Ta lülitas sisse tulekahjuhäire, et lapsed koridori tuleksid, ja tal oli võimalus rahvasummas inimesi tulistada," nentis senaator.

Olemasolevatel andmetel alustas rünnaku sooritamises kahtlustatav 19-aastane Nicols Cruz tulistamist poolautomaatpüssist AR-15 koolimaja õuel ning seejärel sisenes hoonesse. Umbes poolteise tunni pärast ta vahistati.

Mehhiko koolipoiss tappis kolm klassikaaslast >>

Nagu teatas Browardi maakonna šerif Scott Israel, hukkus koolimajas 12 inimest ja hoonest väljas veel kolm ning kaks inimest surid teel haiglasse. Pole välistatud, et ohvrite arv suureneb: kolm kannatanut on eluohtlikus seisundis.

Nagu rääkis telekanali CNN saates 12. klassi õpilane Brandon Minoff, oli Cruz "vaikne ja häbelik" ning "hoidus omaette", armastas relvi.

"Ta visati möödunud aastal relva kaasavõtmise pärast (kooli territooriumile) koolist välja," teatas ta. Seda teavet ei ole ametlikult kinnitatud, kuigi juba kolmapäeval väitis šerif, et tulistaja oli distsipliinirikkumise pärast koolist välja visatud.

Rahandusülikooli poliitikauuringute keskuse direktor Pavel Salin avaldas Sputniku raadiosaates arvamust, et vaatamata sedasorti tragöödiatele relvade omamise reegleid USA-s nähtavas tulevikus ei muudeta.

"Sellele seisab vastu rahvuslik laskeliit. Nähtavas tulevikus vaevalt küll miski surnud punktist liikuma pääseb. Muuhulgas ka sellepärast, et just rahvuslik laskeliit toetas Trumpi tema presidendikampaania otsustava vooru ajal 2016. aasta maikuus, mil tal hakkasid tekkima võiduväljavaated. Relvalobistidel on laiahaardeline mõjuagentide võrgustik Kongressis, meedias, avaliku elu tegelaste hulgas. Ja relvalobi ärihuvidele lisanduvad ka kodanikud," ütles Salin.

"Statistika kohaselt on 90% USA elanikkonnast relvaomanikud. Ja kuidas siis rakendada mingisuguseid meetmeid, mis piiraksid rahvastikust 90 protsendi õigusi? See on suur poliitiline risk," ütles Pavel Salin.

Järjekordne verevalamine Ameerika Ühendriikides tõstatas taas küsimuse vajadusest võtta tarvitusele abinõud USA relvakäibe kontrolli alla võtmiseks. Donald Trumpi üheks põhiliseks valimisloosungiks oli "põhiseaduse teise paranduse kaitse" – selleks on ameeriklaste õigus relvi omada.

USA-s lasti meeleavaldusel maha neli politseinikku >>

Trump süüdistab demokraate katsetes riigi kodanikke sellest õigusest ilma jätta. Tema oponendid väidavad, et hädavajalik on relvamüügi üle kontrolli tugevdada ja seeläbi ennetada tulevaste tragöödiate ohtu.

Tagid:
koolipoiss, hukkunud, tulistamine, kool, Donald Trump, Florida, USA

Peamised teemad