19:55 18. Detsember 2018
Kuula otse
  • USD1.1377
  • RUB76.1678
Kosmoseauto liigub Marsi suunas

Astronoomid täpsustasid Muski sportauto lennutrajektoori

© Фото : SpaceX
Välisuudised
lühendatud link
5210

Kolmapäeval, 7. veebruaril saadeti kosmosesse esimene "Kosmoseauto" – Tesla sportauto.

TALLINN, 15. veebruar — Sputnik. Orbiidile saadetud Tesla sportauto liigub mitte asteroidide vööndi, vaid Marsi suunas, mis oligi kosmoseauto esmane siht, teatab RIA Novosti osutusega portaalile Live Science.

"Orbiit, mis Tesla asteroididevöösse viinuks, oli arvutusvea tulemus. SpaceX´i spetsialistid kasutasid valesti konstanti C3, mis on Maa külgetõmbejõu ületamiseks vajalik paokiirus. See on arusaadav, sest firmale, kes rakette müüb, on tähtsam selle näitaja väärtus kui tema kasutamise viis," teatas Jonathan McDowell, Harvardi ülikooli astrofüüsik ja populaarne blogija.

Eestlaste järgmine satelliit TTÜ100 jõuab Maa orbiidile juba järgmisel aastal>>

Kolmapäeval, 7. veebruaril saadeti kosmosesse esimene "Kosmoseauto" – Tesla sportauto, mis kuulub SpaceX"i rajajale Elon Muskile. Raketi viis orbiidile eksperimentaalse raskeveoraketi Falcon Heavy esimene õnnestunud start ning ta suundub lõputule reisile Marsi ja asteroidide vöö suunas.

Euroopa kosmose raskekahurvägi koguneb Eestis>>

Auto pole tühi – rooli taga istub mannekeen, mis nimetati "Tähemeheks" Briti rokkmuusiku David Bowie laulu järgi. Kui sportauto orbiidile jõudis, tähistas tema reisija tähelepanuväärset hetke sellega, et "kuulas" Tesla audiosüsteemi vahendusel kaht Bowie laulu – "Space Oddity" ja "Life on Mars".

Algselt, nagu Musk ise teatas, pidi tema masin suunduma mitmekuulisele reisile Marsi suunas ja mööduma planeedist päris lähedalt. Peale starti need lootused ettevõtja sõnul ei täitunud – trajektoor viis sõiduki Marsi ja Jupiteri vahel asuva asteroidide vöö poole.

Ilma vene mootoriteta esialgu Kuu peale ei lenda>>

McDowelli arvutused näitavad, et see ei ole nii – Teslast saab tõepoolest esimene auto inimkonna ajaloos, mis Marsi lähedusse satub. Tema sõnul jõuab Muski rotster punase planeedi orbiidile selle aasta juulis ja möödub tema pinnast 110 miljoni kilomeetri kauguselt.

Marsile kõige lähemale – seitse miljoni kilomeetri kaugusele — jõuab Tesla 2020. a. oktoobris. Astronoomi sõnul on see stabiilsele või poolstabiilsele orbiidile sattumiseks liiga kaugel, sest külgetõmbejõud on Tesla kaasahaaramiseks liiga nõrk.

Vene rakett viis satelliidid edukalt orbiidile>>

Võib öelda, et Muski esmased plaanid teostuvad vaid osaliselt – masin lendab tõepoolest Marsini, kuid ei suuda saada tema kunstlikuks kaaslaseks, nagu ettevõtja möödunud aasta detsembris lubas.

Tagid:
Tesla, SpaceX, Jonathan McDowell, astronoom, David Bowie, Tähemees, Elon Musk

Peamised teemad