14:37 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Välisuudised
lühendatud link
5230

Kui me kord juba nõustume rumalusega, mida peaminister Morawiecki kuuldavale toob, siis võibki järgmiseks Poola peaministriks saada tobuke Saakašvili, ütles Poola poliitik Konrad Rękas intervjuus raadiole Sputnik.

TALLINN, 20. veebruar — Sputnik. Raadio Sputnik korrespondent Leonid Sigan vestles Poola poliitilise partei ZMIANA endise esimehe Konrad Rękasega, edastab Sputnik Polska

16. kuni 18. veebruarini toimusid järjekordse Müncheni julgeolekukonverentsi istungid. Kuidas te hindate selle tulemusi?

See, mida ma Müncheni julgeolekukonverentsil kuulsin, ei kõlanud kõige paremini. Ennekõike teeb murelikuks peaminister Mateusz Morawiecki esinemine. Mitte minutitki [oma kõnest] ei pühendanud peaminister Poola päevakajalistele küsimustele.

Ukraina võimud saatsid Saakašvili riigist välja >>

Ja see tekitab suurt ärevust poliitilises kontekstis. Enamgi veel, see annab tunnistust Poola marginaalsest seisundist, sest isegi USA kolooniana ei järgi me Trumpi poolt juba detsembris välja kuulutatud julgeolekustrateegiat.

Kui me vaatame ameeriklaste dokumente, siis veendume, et USA-l on antud hetkel ainult vaenlased. Esmajärguliseks vaenlaseks jääb USA-le Hiina. Vaenlasteks on muidugi Põhja-Korea ja Iraan. Ja mõistagu ei saa kuidagiviisi usaldada Venemaad ega USA ja Venemaa suhete paranemist, mis seniajani ei mahu USA plaanidesse.

Samal ajal kordas Poola peaminister pidevalt ameeriklaste eelmise administratsiooni loosungeid, hirmutades Euroopa partnereid tigeda Putiniga, keskendudes võitlusele Euroopa energiajulgeolekut ohustava Nord Stream 2-ga.

Lavrov tutvustas Euroopale bumerangi omadusi >>

Peaminister Morawiecki kasutas konverentsi kõnetooli Vene Föderatsiooni poliitika ründamiseks. Ta viitas Vladimir Putini esinemisele 2007. aastal, mil ta heitis USA-le ette monopolaarse maailma kujundamist. Siis hindas ta sääraseid samme lubamatuiks ja nüüd kasutab Venemaa eesõigust teostada sõltumatut välispoliitikat. Kuid peaminister Morawiecki on nõuks võtnud ajaloolisi sündmusi moonutada. Minul isiklikult oli kummaline kuulda Morawiecki suust seda, et Gruusia sündmused ja Ukraina kriis on üheselt Venemaa Föderatsiooni süü. Kuidas teie tema väljaütlemisi hindate?

Tegemist on väga primitiivse versiooniga sellest propagandast, mis Poolas mõne aja eest esile kerkis. Kusjuures isegi Poolas oli palju objektiivsemaid hinnanguid tollele konfliktile. Igaüks, kes on hoolega lugenud teavet Gruusia sündmustest, seda isegi Poola meediaväljaannetest, mäletab väga hästi, et midagi sellist ei olnud.

Poliitiline avantürist Mihhail Saakašvili ründas Lõuna-Osseetiat, ründas sisuliselt Vene Föderatsiooni rehkendades, et USA või Iisraeli toetus saab talle piisavaks sõjaliseks ja rahaliseks tagalaks. Ameeriklased aga hülgasid ju Saakašvili.

Tahta ju võib: Puškov vastas Poolale gaasi puudutavas küsimuses >>

Ma mäletan, kuidas Poola meedias edastati paar päeva tagasi võidukalt infot selle kohta, kuidas grusiinlased Osseetia territooriumile tungisid. Ja sooritasid seal kohutavaid kuritegusid Osseetia tsiviilelanikkonna vastu ja et selle kohta on olemas ümberlükkamatuid tõendeid.

Poola meediakanalid olid tulvil vaimustust: selgus, et vene karu on paberist, tankid vineerist ja kohe-kohe marsivad Gruusia väed Moskvasse. Kui aga osseedid tšetšeenide ja teiste Kaukaasiast pärit sõprade ning hiljem ka Venemaa abiga grusiinide agressiooni hõlpsasti tagasi lõid, puhkes kisa, et kuidas võib neid vaeseid grusiine – kes vaid veidi enne seda pidid Moskva vallutama – karistada mingi pisikese vahejuhtumi eest, milleks oli kallaletung Osseetiale.

Loomulikult anna see tunnistust absurdi mastaapidest, kuid piisab, kui lugeda Poola ajalehti, mis ilmusid mõne päeva jooksul kümme aastat tagasi, et veenduda, kuidas see aset leidis. Selles pole mingit saladust. See pole mingisugune Wikileaks.

Sarnane olukord kujunes Ukrainas. Mitte keegi terve mõistusega inimene ei usu Kremli ja Janukovitši poolt saadetud saatanlikesse snaipritesse, kes rahvast tulistasid. Igaüks teab et meil ei olnud provokatsiooniga midagi tegemist. Meil oli tegemist ameeriklaste ulatusliku luureoperatsiooniga, mida toetasid kohalikud oligarhid. Samuti on teada, milleni see välja viis – Ukraina varade röövimise ja kogu riigi bandeerastumiseni.

Venemaa Föderatsioonil ei olnud ega ole sellega midagi pistmist, ainus, mida ta selles olukorras tegi, oli see et võttis oma kaitse alla osa venekeelseid ja Venemaa kodanikke, kellel oli valimisõigus, mida nad Krimmis kasutasid. Ja ühtlasi lubamata maha suruda ja tappa kõiki Donetski elanikke, mida Kiievist pärit uusbandeeralased teha plaanisid. Tunnistan, et ma oleks tahtnud näha Venemaa suuremat angažeeritust Ukraina konflikti.

Muide, ka paljud grusiinlased oleksid tahtnud Venemaaga suhete normaliseerimist, praegusest palju aktiivsemat suhete parandamist.

Saakašvili seiklused: Ukraina saatis ta maalt välja >>

Kui me hakkame osalema sedavõrd avantüristlikus, ebausutavas propagandistlikus suundumuses, siis loomulikult saab Poola järgmiseks eeskujuks "lipsusööja" Saakašvili. Kui me kord juba nõustume rumalusega, mida peaminister Morawiecki kuuldavale toob, siis võibki järgmiseks peaministriks saada tobuke Saakašvili. Ja sellega kõik lõpebki.

Tagid:
eeskuju, lipusööja, Mateusz Morawiecki, Konrad Rękas, Mihhail Saakašvili, Poola

Peamised teemad