22:23 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
11141

Euroskeptikud on veendunud, et prantslased võivad referendumil öelda "ei" Euroopa Liidule.

TALLINN, 21. veebruar — Sputnik. Prantsusmaa presidendil Emmanuel Macronil on täielikult õigus, kui ta ütleb, et tema riik hääletanuks pigem samuti kui Suurbritannia EL-ist lahkumise poolt, kui omal ajal oleks vastav referendum korraldatud. Seda väitis intervjuus portaalile Sputnik France Prantsusmaa ametiühingu- ja poliitikategelane, endine Sotsialistliku Partei liige ja euroskeptik Gérard Filoche.

Brexit — protsess läks käima >>

Tema arvates annab Macroni sedavõrd äkiline avaldus Suurbritannia meediale tunnistust sellest, et Prantsusmaa võimud tunnetavad, et riigis leidub täiesti mõjukas ja arvukas hulk inimesi, kes on Euroopa Liidu liikmeks olemise vastu ja kes suhtuvad kriitiliselt sellesse, mis Brüsselis toimub:

Pariisi äärelinnas alustas tööd RT France
© Sputnik / Евгений Биятов

"Emmanuel Macron peab ennast pragmaatikuks, seetõttu tuleb tal esmajoones käituda realistina selles, mis puudutab avalikku arvamust. Seda avaldust tehes tahtis ta tõenäoliselt näidata, et on prantslaste usaldamatut suhtumist EL-isse tähele pannud, et ta ühtaegu mõistab prantslaste tundeid ja samal ajal teadvustab endale, et tal tuleb tingimata jõuda Euroopa reformimise asjus edasi jõuda."

Miks paljud prantslased EL-i vastu on

Prantsuse poliitiku hinnangul balansseerib praegune riigipea Macron õhukesel piiril parempoolsete ja vasakpoolsete vahel: "Macron on Prantsusmaa suurettevõtete, pankade ja nende üheksa miljardäri järglane, kes kontrollivad 95% suurtest meediafirmadest. Nagu on öelnud Jean d´Ormesson, "Macronil pole sisu, ta elab selle arvelt, et teised kukuvad." Aga ka tänu lõhenemisele vasakpoolsete leeris, mida suur osa töölistest ikka veel toetab."

Eurooplased ennustavad uusi lahkumisi Euroopa Liidust >>

Ta on veendunud, et kaaskodanikud ei kritiseeri Euroopa Liitu lihtsalt niisama:

"Prantslased ei ole Euroopa vastu, nad ütlevad "ei" liberaalsele Euroopale ja igal võimalusel öeldakse "ei" liberalismile. Nad ütlesid "ei" Prantsusmaa eelmistele presidentidele Sarkozyle ja Hollande´ile, kuna need mehed edendasid liberaalset Euroopat tükkis tema reeglitega, mis viisid ühest küljest töötuse, ebavõrdsuse, julma majanduse ja vaesuseni, teisest küljest aga suuromanike ja finantsimpeeriumide kasvuni," märkis Filoche.

Ta lisas, et prantslased ütlevad oma enamuses "ei" Euroopa Liidu bürokraatidele, neoliberaalsetele väärtustele ja püüdele sundida neid "uuteks eurooplasteks" saades oma väärtustest lahti ütlema. Prantslastel on oma ajalooline uhkus, juured, keel, millest nad ei ole valmis "riikide Eurokorporatsiooni" suurprojekti nimel loobuma.

Macroni partei esindaja andis esmakordselt Sputnikule intervjuu >>

Poliitikute, rahameeste ja massimeedia triaad

Filoche lisas, et tema riigis, nagu paljudes teisteski EL-i liikmesriikides, toimub valitsevate poliitikute, rahastajate ja massimeedia manipuleerimine avaliku arvamusega:

"Euroopas eksisteerib raha diktatuur, mis ei võta arvesse rahvaste soove ja püüdlusi. Valimistel, mis kõikides riikides toimuvad väga madala valimisaktiivsusega, šantažeeritakse valijaid tööpuudusega, kriisiga, migratsiooniprobleemiga ja nii edasi. Just siitsamast tekivad ka koletud nähtused: töötus ja paremäärmuslased, natsionalism ja arrogantsus."

"Tuleb öelda "jah" teistsugusele Euroopale – sotsiaalsele Euroopale, kes tuleb appi, kes võitleb ebavõrdsusega. Nimelt niisugune Euroopa on vältimatu tingimus majanduskriisist, ökoloogilisest kriisist, riigisektori kriisist, massilisest tööpuudusest ülesaamiseks, aga ka täieliku tööhõive ja üleeuroopalise alampalga tagamiseks," leiab Gérard Filoche.

Macron külastab Peterburit: mida on ettevõtlusel visiidist oodata >>

Ta lisas, et prantslasteni jõuab järjepidevalt tõdemus, et läänes ja eeskätt Euroopas on tekkinud tsivilisatsiooni kriis: "See tsivilisatsiooni kriis võiks saada mootoriks alternatiivsele EL-i projektile – projektile, mis on vähem eksklusiivne, rohkem suunatud koostööle, mis tegelikult osutab rohkem tähelepanu rahvuslikele eripäradele, kuivõrd just meie traditsioonid ja meie pärimus on märksa suuremas ohus kui üldine majandusmudel."

Tagid:
euroskeptik, liberalism, poliitika, referendum, majandus, Brexit, Sputnik France, EL, Gérard Filoche, Emmanuel Macron, Suurbritannia, Prantsusmaa

Peamised teemad