01:35 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Välisuudised
lühendatud link
8510

Lähimas tulevikus on Leedu provintsiosa määratud väljasuremisele ning ainsaks arenduskeskuseks saab Vilnius.

TALLINN, 23. veebruar — Sputnik. 2025. aastaks võib Leedu muutuda tühermaaks, leiab riigi endine majandusminister, Seimi saadik konservatiivsest erakonnast Isamaaliit – Leedu Kristlikud Demokraadid (TS-LKD) Dainius Kreivys, edastab RIA Novosti.

Vilnius ja "väljasurev provints"

Eksminister väitis, et lähimas tulevikus on Leedu provintsiosa määratud väljasuremisele ning ainsaks arenduskeskuseks saab Vilnius.

"Roogi kaguosas on üks, suur, õitsval järjel, tugev pealinn, mis imeb endasse peaaegu kõik mahlad, mis Leedusse väljarände järel veel jäänud on, ümberringi aga on tühermaad ilma looduse ja tulevikuta," tsiteerib Sputnik Leedu Kreivysi.

Tema sõnul ei ole provintsilinnade elanikke mitte kellelegi vaja.

"Seetõttu on rumal ka kaduvate linnade maanteid edasi asfalteerida, taristut uuendada," jätkas poliitik.

Tema arvates on saavad ainsaiks mõistlikeks panusteks sellesse "tühermaasse! Investeeringud põllumajandusse ja metsamajanduseks ettenähtud maasse.

Eesti rahvas koondub päevasel ajal linnadesse>>

Eesti areneb üha sidusama ühiskonna suunas, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Näljamängud" Leedu moodi

Kreivys ennustas, et Leedu hakkab lähimail aastail arenema apokalüptilise stsenaariumi järgi, mis meenutab Hollywoodi filmi "Näljamängud".

"Üks linn, mis hoiab oma elujärge ülal väljasureva provintsi arvelt ja maksab selle eest julmade ellujäämismängudega," märkis ta.

Argumendina nentis Kreivys, et hiljuti jaotas Leedu valitsus EL-i toetuste kaotamise hirmus vabariigi kaheks piirkonnaks. Nagu rahvasaadik kinnitab, määratleti piirkondade tinglikud piirid majandusliku arengutaseme järgi. Niiviisi osutus riik jaotatuks pealinna piirkonnaks, mille SKP moodustab 109 protsenti EL-i keskmisest, ning Kesk-ka Lääne-Leeduks, mille sissetulek küünib vaid 62 protsendini.

Samas rõhutas Kreivys kui suurlinnu mitte arvestada on näitajad märgatavalt hullemad, kuid seda statistikat "varjatakse hoolega".

Demograafilised probleemid

Eelnevalt on teatatud, et vabariik seisab silmitsi terava demograafilise probleemiga. Viimastel aastatel lahkuvad leedulased massiliselt riigist, seda esmajoones majanduslikel põhjustel.

Suurim hulk elanikke lahkus vabariigist aastatel 2008 kuni 2012 rahanduskriisi ajal, mis andis Leedu majandusele tugeva hoobi. Kusjuures väljarände tipphetk langes 2010. aastale – siis sõitis riigist minema üle 81 000 inimese.

Kuidas meil läheb, eestimaalased?>>

2017. aastaga kahanes Leedu rahvastik ligi 40 000 inimese võrra. Selle põhjuseks oli sündivust ületav suremus ja kõrge emigratsioonimäär.

Tagid:
provints, investeering, migratsioon, Vilnius, Leedu

Peamised teemad