08:18 03. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Välisuudised
lühendatud link
5010

Prantsusmaa president Emmanuel Macron teatas, et ei luba panna veini ühte ritta kange alkoholiga ja tunnistas ühtlasi, et ta joob "traditsioonilist prantsuse jooki" kaks korda päevas, teatas reedel raadiojaam France Info.

TALLINN, 24. veebruar — Sputnik. "Ühiskonna tervis on sattunud löögi alla, mis avaldub selles, et noored inimesed joovad end aina sagedamini kangest alkoholist või õllest purju, kuid veini puhul seda ei juhtu," väitis Macron neljapäeval toimunud pressikonverentsil, vahendab RIA Novosti

Aktsiisitõusu vastased sõitsid autode kolonnis Lätti >>

"Mina isiklikult joon veini päeval ja õhtul," lausus Prantsusmaa riigipea. Ta lisas, et oma presidendiajal ei luba ta "mitte mingisuguseid muudatusi alkoholi- ja tubakaseaduse karmistamiseks".

Diskussioon alkoholiseaduse karmistamise ümber puhkes Prantsusmaal veebruari algul, kui tervishoiuminister Agnès Buzyn väitis, et "veinitööstus sunnib uskuma, et vein on teistest alkohoolsetest jookidest erinev" ning et "tal on palju kasulikke omadusi," kuigi nii teaduslikust kui ka rahvatervise vaatevinklist tähendab "veinijoomine sedasama, mida tähendab juua õlut, viina või viskit".

Vastuseks avaldasid geograaf Jean-Robert Pitte, kirjanik Bernard Pivot, onkoloog David Kaya ja veel mitukümmend Prantsusmaa veiniakadeemia liiget ajalehes Figaro artikli, kus Prantsusmaa tervishoiuministrit kutsuti üles "lõpetama prantsuse tsivilisatsiooni osaks oleva veini demoniseerimine."

Mustvalge arusaam alkoholitarvitamisest >>

Macron astus juba valimiskampaania käigus traditsioonilise prantsuse joogi kaitseks välja, rõhutades, et "vein läbib punase niidina prantsuse kirjandust, filmikunsti ja kollektiivset teadvust ning "kuulub orgaanilise osana prantsusepärasesse lauakatmise kombestikku."

Ambitsioonikad sammud rahva tervise edendamisel >>

Päeval, mil Eesti vabariik saab 100 aasta vanuseks, moodustasid sajad Eesti valitsuse aktsiisipoliitikas pettunud inimesed autotodest kolonni ja sõitsid üheskoos Lätti, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
tervis, alkohol, vein, Emmanuel Macron, Prantsusmaa

Peamised teemad