05:56 27. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0875
  • RUB71.2368
Välisuudised
lühendatud link
5420

Põhja-Korea on "vägagi valmis" Ühendriikidega kõnelusi pidama, ütles Souli Sinise Maja teatel Lõuna-Koreas taliolümpiamängude lõputseremoonial osalev Pyongyangi delegatsioon.

TALLINN, 25. veebruar — Sputnik. Põhja-Korea delegatsioon nõustus kohtumisel Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga sellega, "et Koreade vahelised läbirääkimised ja Põhja ning USA suhted peaksid paranema koos", teatas Mooni kantselei ehk Sinine Maja avalduses, edastab ERR.

Pyongyang on korduvalt teatanud valmisolekust eeltingimusteta kõnelusi pidada, kuid Washington on seadnud tingimuseks konkreetsete sammude astumise tuumaprogrammist loobumise suunas.

USA president Donald Trump ütles ÜRO peaassambleel peetud kõnes, et riik on sunnitud Põhja-Korea täielikult hävitama, kui Pyongyang ei tagane oma tuumaprogrammist. Trump edastas ÜRO-s Põhja-Koreale siiani karmima hoiatuse seoses viimase ballistiliste rakettide katsetustega — edastas Sputnik Eesti.

Trump Kimile: mul on ka tuumanupp>>

"Kui Põhja-Korea ei tagane, meil ei ole muud valikut, kui Põhja-Korea täielikult hävitada," kõneles president. "Rakettmees on nii enda kui ka tema režiimi enesetapumissioonil," lisas ta.

Mullu detsembril Põhja-Koread külastanud ÜRO poliitikaasjade osakonna juhataja Jeffrey Feltmani sõnul tuleb pinged Korea poolsaarel lahendada kiiresti ja diplomaatiliselt, et vältida võimalikku sõda.

Feltman rõhutas, et Korea poolsaarel pingestunud olukord on praegu maailma kõige ohtlikum julgeolekuküsimus.

Sportlased Hwang Chung Gum и Wun Yunjong olümpiamängude avamistseremoonial
© REUTERS / Usa Today Sports/Rob Schumacher

Ameeriklane Feltman on alates 2010. aastast esimene nii kõrgel ametikohal maailmaorganisatsiooni diplomaat, kes Põhja-Koread külastas ja pidas kõnelusi Põhja-Korea välisministri Ri Yong-hoga.

"Õitsva kindluse" maa ehk kuidas Põhja-Korea kangust juurde keeras>>

PyeongChangi taliolümpiamängude lõputseremooniaga seoses viibivad Lõuna-Koreas nii Põhja-Korea kaheksaliikmeline delegatsioon kui ka USA delegatsioon eesotsas presidendi tütre Ivanka Trumpiga.

Tagid:
Olümpiamängud, Kim Chŏng-un, Donald Trump, PyeongChang, Lõuna-Korea, Pyongyang, Põhja-Korea, USA

Peamised teemad