01:52 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Välisuudised
lühendatud link
19051

Ameeriklaste Lajesi õhuväebaaside tegevus Assoori saartel (Portugal) on võetud uurimise alla. Selle ümbruses elavad inimesed kannatavad vähktõppe haigestumiste all, nagu oletatakse, ameeriklaste sõjaväebaasi ümbritseva keskkonna saastumise tõttu.

TALLINN, 3. märts — Sputnik. Assoori saarestiku Terceira saare elanikud on kõige enam mures vähijuhtude sagenemise pärast. Onkoloogiliste haiguste põdejaid on siin märgatavalt rohkem kui teiste Põhja-Atlandi saarestiku saarte elanike hulgas.

Need haigused, nagu eeldavad telekompanii RT koosseisu kuuluva videoagentuuri RUPTLY uuringute autorid on tingitud saarte kasutamisest USA sõjaväelaste poolt lennuväebaasidena.

Eesti ja USA — sõjalise koostöö esmased tulemused >>

Kohalikud elanikud on hakanud kahtlustama, et baasis "mitte üksnes ei tangita lennukeid" ja et vähktõve epideemia on põhjustatud sealsest ameeriklaste sõjaväebaasist keskkonda paisatud heitmetest. Nende poolt korraldatud eraviisilised pinnase ja põhjavee uuringud on andnud jahmatava tulemuse. "Paradiisisaar" on osutunud radioaktiivsete jäätmete prügilaks.

© Ruptly
USA lennuväebaasid on muutnud "paradiisisaare" kiirgussaastega prügilaks

Nagu lausus Assooride ülikooli professor Norberto Messias, on mõne viimase aastaga leitud hulganisti ohtlikke näiteid saare pinnase- ja põhjaveekihtide reostumisest. Ta seostab neid juhtumeid ameeriklaste lennuväebaasi tegevusega. Sealt on pärit valdav osa reostusest – suured kütuselekked, salajased relvaprügilad. Tõestuseks näitab Messias leitud saastejälgedega kivimiproove.

Ellujäämise valikud: kõigepealt tankid ja siis tervis >>

Messias uurib koos ülikooli teiste psühhiaatrilise abi ja gerontoloogia osakonna töötajatega Lajesi lennnuväebaasi mõju kohalike elanike tervisele, et kindlaks teha, kas on olemas seos pinnase saastumise ja vähktõppe haigestumuse kasvu vahel.

Ameeriklaste Terceira baasi endine töötaja Orlando Lima viis vastava erivarustuse abil läbi Pico do Careca tehismäe pinnase analüüsi ja tuvastas pinnases ebatüüpilise radioaktiivsuse olemasolu. Kunagi seisid sel künkal sõjaväela punkrid ja kohalikud elanikud kahtlustavad, et siin korraldati tuumakatsetusi.

"Kui me esimest korda Pico do Carecat uurisime, oli pinnas kuiv. Me leidsime kõikjal alfaosakestega heitmeid," jutustas Orlando Lima.

Praia da Vitória endine linnapea doktor Carlos Lima selgitab: "Ma tunnen paljusid farmereid, kes on üritanud mäe peale midagi istutada, kuid sellest pole midagi välja tulnud. Niivõrd viljakas mullas nagu meie oma kasvab kõik, mida me iganes ei külvaks. Ma kahtlustan, et Pico do Carecal oli miski, mis kõik seemned hävitas."

Illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Saarel tekkinud keskkonnakatastroofi tunnistati esmakordselt 2003. aastal USA õhuvägede poolt tellitud konfidentsiaalses raportis. See aruanne mis hiljem avalikustati kohalikus ajalehes Diario Insular viitega anonüümsetele USA allikatele, määratleb "30 probleemset valdkonda" ja kirjeldab üksikasjalikult 17 suurt kütuseleket, mis aastakümnete jooksul on baaside teritooriumil ja neist väljaspool aset leidnud. Registreeritud leketest kuus oli tähistatud seitsmenda kõige tõsisema ohutasemega.

Teine uuring, mille USA on alates 2005. aastast läbi viinud, sai samuti Diario Insularis avalikustatud. See määratleb 38 piirkonda, kus pinnases ja põhjaveekihtides on tuvastatud süsivesinike ja raskemetallide sealhulgas plii ja tsingi kõrge kontsentratsioonitase.

Svipsis NATO, ehk kuidas purjus põhjaatlandid Baltimaid kaitsevad >>

Terceira on üks üheksast Assoori saarestiku saarest Atlandi ookeanis põhjaosas. Terceiral paikneb nn Atlandi stardi- ja maandumisrada, Lajesi lennuväebaas, kus baseerub Ameerika Ühendriikide 65. lennurühm. Lajesi õhuväebaasi peamiseks missiooniks on olla vahetankla keset ookeani. See on USA õhuvägede jaoks Guami (Mikroneesia) järel suuruselt teine lennukikütuse hoidla väljaspool USA-d.

Tagid:
vahetankla, paradiisisaar, radioaktiivne, jäätmed, tervis, sõjaväebaas, RT, Terceira, Assoori saared, Portugal, USA

Peamised teemad