14:44 21. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0790
  • RUB68.8060
Välisuudised
lühendatud link
45 0 0

Põhja-Korea liider Kim Jong-un ja USA president Donald Trump kohtuvad hiljemalt mais, et saavutada lepe, mis kõrvaldaks tuumarelvad Korea poolsaarelt, ütles Lõuna-Korea kõrge ametnik pärast läbirääkimisi Valges Majas.

TALLINN, 9. märts — Sputnik. "Ma ütlesin president Trumpile, et meie kohtumisel Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga kinnitas ta oma pühendumust denukleariseerimisele," lausus Lõuna-Korea riikliku julgeoleku nõunik Chung Eui-yong, kes oli hiljuti naasnud visiidilt Pyongyangi, vahenas Pealinn viitega BNS-le.

USA ärgitas katkestama kõiki sidemeid Põhja-Koreaga >>

"Kim lubas, et Põhja-Korea hoidub edasistest tuuma- või raketikatsetustest," ütles ta ajakirjanikele Valge Maja sissesõiduteel, lisades, et Kim tegi Trumpile ettepaneku kohtuda.

"Ta mõistab, et Korea Vabariigi ja Ühendriikide rutiinsed ühised sõjaväeõppused peavad jätkuma ja avaldas innukat soovi kohtuda president Trumpiga niipea kui võimalik," ütles Chung.

Chungi sõnul nõustus Trump kohtuma Kimiga hiljemalt mais, et tagada püsiv tuumarelvitustamine.

Valge Maja kinnitas presidendi nõusolekut Põhja-Korea juhiga kokku saada, lisades, et USA sanktsioonid Pyongyangi vastu jäävad esialgu jõusse.

"President Trump hindab kõrgelt Lõuna-Korea delegatsiooni ja ja president Mooni sooje sõnu," lausus pressiesindaja Sarah Sanders.

"Ta nõustub kutsega kohtuda Kim Jong-uniga kohas ja ajal, mis tuleb veel kindlaks määrata," lausus Sanders.

"Me ootame kannatamatult Põhja-Korea tuumarelvitustamist. Seni peavad kõik sanktsioonid ja maksimaalne surve säilima," lisas ta.

Trump ÜRO-s: USA on valmis Põhja-Korea hävitama >>

Lõuna-Korea vihjas teisipäeval, et Pyongyang oli öelnud, et sel pole mingit põhjust oma tuumarelvadest kinni hoida, kui sõjalised ohud Põhja-Korea suhtes kõrvaldatakse ja tema režiimi julgeolek tagatakse.

Põhja-Korea on "vägagi valmis" Ühendriikidega kõnelusi pidama, ütles Souli Sinise Maja teatel Lõuna-Koreas taliolümpiamängude lõputseremoonial osalev Pyongyangi delegatsioon, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti veebruari lõpus.

Pyongyang on korduvalt teatanud valmisolekust eeltingimusteta kõnelusi pidada, kuid Washington on seadnud tingimuseks konkreetsete sammude astumise tuumaprogrammist loobumise suunas.

USA president Donald Trump
© AP Photo / Evan Vucci

USA president Donald Trump ütles ÜRO peaassambleel peetud kõnes, et riik on sunnitud Põhja-Korea täielikult hävitama, kui Pyongyang ei tagane oma tuumaprogrammist. Trump edastas ÜRO-s Põhja-Koreale siiani karmima hoiatuse seoses viimase ballistiliste rakettide katsetustega, vahendas uudisteportaal edastas Sputnik Eesti.

"Õitsva kindluse" maa ehk kuidas Põhja-Korea kangust juurde keeras >>

Mullu detsembris Põhja-Koread külastanud ÜRO poliitikaasjade osakonna juhataja Jeffrey Feltmani sõnul tuleb pinged Korea poolsaarel lahendada kiiresti ja diplomaatiliselt, et vältida võimalikku sõda.

Feltman rõhutas, et Korea poolsaarel pingestunud olukord on praegu maailma kõige ohtlikum julgeolekuküsimus, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
ballistilised raketid, sanktsioonid, denukleariseerimine, kohtumine, Kim Jong-un, Donald Trump, PyeongChang, Põhja-Korea, USA

Peamised teemad