01:58 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
8221

NATO teatas Ukrainale kandidaatriigi staatuse andmisest. Ukraina president Petro Porošenko tervitas NATO otsust ja ütles, et Kiievi järgmine eesmärk on saada alliansi liikmesuse tegevusplaan (MAP).

TALLINN, 10. märts — Sputnik. "Tervitan NATO kauaoodatud ja loogilist otsust suurendada Ukraina ambitsioone alliansi suhtes. Otsus tunnustab meie suhete tegelikku seisu," kirjutas Porošenko Facebookis, edastab ERR.

Itaalia poliitik: Euroopa Liit asus Donbassi konfliktis valele poolele >>

Ukraina president avaldas NATO-le tänu "kindla positsiooni eest Ukraina toetamisel" ning kinnitas, et Kiievi prioriteet riikliku julgeoleku alal on alliansi liikmesuse kriteeriumide täitmine.

"Meie järgmine eesmärk on saada Ukrainale liikmesuse tegevusplaan. Tõstatasin selle küsimuse ka veebruarikuises kirjas NATO peasekretärile Jens Stoltenbergile, milles kinnitasin ametlikult Ukraina soovi saada alliansi liikmeks," ütles Porošenko.

Euroopa Liidus võib ebaseaduslikult tööl olla kuni 10 miljonit ukrainlast, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Porošenko räägib pidevalt Ukraina astumisest NATO-sse ning Ülemraada on kuulutanud selle koguni üheks välispoliitika eesmärgiks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti möödunud aasta lõpus.

Samas väidetakse Põhja-Atlandi alliansist, et ehkki nende uksed on uutele liikmetele avatud, ei ole Ukraina sinna astumiseks veel valmis. NATO peasekretär Jens Stoltenberg soovitas Kiievil keskenduda "kaitseinstitutsioonide kaasajastamisele, võitlusele korruptsiooniga ja demokraatia tugevdamisele". 

Porošenko lubas lähimal ajal läbi viia referendumi riigi NATO-sse ja Euroopa Liitu astumise asjus. Ta teatas, et Ukraina jaoks on "halvim möödas".

Mis puudutab Euroopa Liitu, siis Ukraina astumist sellesse peetakse Brüsselis vähemalt lähiaastatel ebareaalseks. Kuid Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker teatas otsekoheselt, et Ukrainal ei ole mingit pistmist ei Euroopa Liidu ega NATO-ga.

Porošenko lubas NATO-sse ja EL-i astumise referendumit >>

Venemaa ja lääne suhted halvenesid Ukraina ja Krimmi ümber tekkinud olukorra tõttu. Moskva on korduvalt teatanud et tema ei ole Ukraina konflikti ega Minski lepingute osapooleks.

Ent Euroopa Liit ja USA on siiski kehtestanud venevastased sanktsioonid ning Moskva on rakendanud vastumeetmeed ja võtnud kursi impordi asendamisele. Kuid viimasel ajal kostab läänest aina enam arvamusi piirangumeetmete lõpetamise kaitseks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

USA kehtestas esimesed sanktsioonid Venemaale 2014. aasta märtsis president Barack Obama ametiajal. Washington on neid pikendanud iga 12 kuu järel.

Venemaa: sanktsioonid — sekkumine Venemaa presidendivalimistesse >>

USA president Donald Trump teatas otsusest pikendada Venemaale Ukraina tõttu kehtestatud sanktsioone veel aasta võrra. Trumpi otsus avaldatakse föderaalregistris ja edastatakse kongressile, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti eelmsiel nädalal.

Ukraina president Petro Porošenko tervitas reedel Trumpi otsust.

Tagid:
kandidaatriik, staatus, EL, NATO, Petro Porošenko, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad