05:43 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Välisuudised
lühendatud link
5511

Endine Ülemraada saadik Andrei Sentšenko on ette valmistanud seaduseelnõu, mille kohaselt Krimmi ja Donbassi elanikud peavad Kiievilt andeks paluma. Sellest teatas poliitik oma Facbooki-lehel.

TALLINN, 12. märts — Sputnik. "Andestusepalumise" seaduseelnõu puudutab Sentšenko seisukohalt neid, kes tegutsevad "agressorriigi" huvides, kelle all Kiievis mõistetakse Venemaad, edastab RIA Novosti.

Ukraina on lääne silmis lakanud riigina eksisteerimast >>

Üks selle dokumendi artiklitest teeb sellise "kategooriaga" Krimmi ja Donbassi elanikele ettepaneku oma süüd tunnistada, kahetseda ja "kuriteo" sooritamise eest vabandust paluda.

Kriminaalkaristuse alternatiivina pakub Sentšenko välja piirata "kahetsejate" kodanikuõigusi, eeskätt keelata neil töötada valitavates võimuorganites ja valimistel osaleda. Avaldusi vabandusepalumiseks hakkavad menetlema Ukraina kohtud.

Nagu endine rahvasaadik märkis, pakutakse andestamismenetlust ainult Krimmi ja Donbassi elanikele, kuivõrd need inimesed "on osutunud elama agressori kontrolli all olevatel aladel, ilma riigipoolse kaitseta ja alludes vaenuliku propaganda massilisele mõjutustegevusele."

Kas Ukraina kriisi lahendus peitub rahuvalvajates? >>

"Ent nende tegude eest, mis on sooritatud vaba maa territooriumil agressori huvides, andestust olla ei saa," rõhutas algatuse autor.

Sentšenko täitis 2014. aastal ajutiselt presidendi administratsiooni asejuhataja kohuseid.

Ukraina president Petro Porošenko on eelnevalt kirjutanud alla Donbassi reintegreerimise seadusele. Selles dokumendis nimetatakse Venemaad "agressoriks" ning alasid, mis ei allu Kiievi kontrollile, "okupeerituteks".

Seadus Donbassi kohta legaliseeris Ukraina Relvajõudude kuriteod, teatati Moskvast >>

Venemaa välisministeerium on Ukraina kinnitusi okupatsiooni kohta pidanud "avalikult tõendamata vihjeteks". Moskva on korduvalt teatanud, et ei ole osaline Ukraina siseriiklikus konfliktis ega ole seotud Donbassi sündmustega.

Krimm sai Venemaa omaks 2014. aasta märtsis referendumi tulemusena, taasühinemise poolt hääletas üle 95 protsendi poolsaare elanikest.

Tagid:
poliitika, andestusepalumine, kodanikud, ühiskond, seaduseeelnõu, Andrei Sentšenko, Venemaa, Donbass, Krimm, Ukraina

Peamised teemad