15:08 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Välisuudised
lühendatud link
7521

"Kahetsege pattu, Krimmi ja Donbassi elanikud, ja emake Ukraina võib-olla andestab teile." Aga kas vastupidi poleks parem? Et hoopis tolle riigi võimud oma kaaskodanikelt vabandust paluksid. Nii praegustelt kui endistelt.

Olga Bugrova, raadio Sputnik

Ei möödunud kolme nädalatki sellest kui Petro Porošenko allkirjastas Donbassi reintegreerimise seaduse, kui Ukraina seadusandjad oma ponnistusi "okupeeritud territooriumi" teemal taas tugevdasid. Kusjuures sedavõrd, et üks Ülemraada endisi saadikuid Andrei Sentšenko jõudis hakkama saada oma isikliku seaduseelnõuga. Ta nimetas selle lihtsalt Andestamisseaduseks ja adresseeris mitte ainult Donbassile, vaid ka Krimmile.

Kiiev sunnib Krimmi ja Donbassi elanikke Ukrainalt andeks paluma >>

Tunnistada oma süüd Ukraina ees, kahetseda tema vastu toimepandud kuritegu ja kirjalikus vormis vabandust paluda. Niisugune oli värskelt valmisküpsetatud dokumendi mõte, mida autor Facebookis esitles. Nüüd saab nähtavasti kuulda, kas juba ei kosta Donbassi ja Krimmi kohal miljonihäälne patukahetsushala…

Ukraina president Petro Porošenko
© REUTERS / GLEB GARANICH

Sentšenko "teos" täiendas tervet rida algatusi Kiievi kontrollile allumatute Donbassi ja Krimmi alade suhtes tingliku deviisi all "et pesu puhtaks saaks, tuleb seda tugevasti tampida". Aga pese kuidas tahes, tambi niikuis jaksad, tuleb tegelikult ilmsiks midagi muud – et viinamarjad on hapud, kui neid kätte ei saa, paistku nad pealegi mõnedele silmadele kui tahes magusad. Piisab vaid meenutada ekstremistliku Krimmitatari Rahva Medžlise, mis on Venemaal keelustatud, esimehe "värsket" ettepanekut. Seda, kui ta suureliselt lajatas midagi Venemaa kodanike Krimmist väljaviimisest, kuid, tõsi küll, seaduslikult oma algatust vormistada ei suutnud. Sest et – mismoodi? Kuidas siis välja viia?…

Seadus Donbassi kohta legaliseeris Ukraina Relvajõudude kuriteod, teatati Moskvast >>

See-eest Sentšenkol läks "vormistamisega" kõik korda. Nähtavasti valutas ta südant nende inimeste saatuse pärast, kes "osutusid elama agressori poolt kontrollitavatel aladel, ilma riigipoolse kaitseta." Ning sellepärast on ta oma Andestamisseaduse eelnõus kõik põhjalikult ette näinud ja üksikasjalikult kirjeldanud tegevuskava, mis puudutab pattukahetsevaid kodanikke.

Donetsk. Illustreeriv foto
© Sputnik / Валерий Мельников

Esiteks andis ta "patu" määratluse: endastmõistetavalt on selleks tegutsemine "agressor-riigi" Venemaa huvides. Teiseks osutas ta, et patususe määr täpsustatakse Ukraina "äraostmatutes" kohtutes – nimelt sinna tuleb läkitada "patukahetsuskirjad" (endine rahvasaadik näeb muidugi unes tonnide viisi musta tindiga ja pisaratega ülevalatud pabereid). Kolmandaks teatas ta ausalt: täielikule andestamisele Krimmi ja Donbassi elanikud loota ei saa. Kriminaalkorras taga kiusama neid ei hakata, seda Sentšenko lubab, aga nende kodanikuõigused saavad piiratud ja seda väga tugevasti.

Ukraina on lääne silmis lakanud riigina eksisteerimast >>

Arusaamatu, milleks siis aeda harida, kui Andestamisseaduse eelnõu kõlab tegelikult nii: "Me anname teile andeks, aga mitte lõpuni, mitte kõigest südamest. Ja mitte kõigile."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
analüütika, seaduseeelnõu, andestusepalumine, Andestamisseadus, Ukraina Ülemraada, Petro Porošenko, Andrei Sentšenko, Krimm, Donbass, Ukraina

Peamised teemad