16:24 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Välisuudised
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
12543

Ühendkuningriik saadab "Skripali juhtumi tõttu" riigist välja 23 Venemaa diplomaati ning katkestab Moskvaga kahepoolsed suhted, teatas parlamendi ees esinenud peaminister Theresa May.

TALLINN, 14. märts — Sputnik. "See on suurim riigist väljasaatmine rohkem kui 30 aasta jooksul ja peegeldab fakti, et tegu pole esimese korraga, mil Vene riik meie vastu tegutseb," teatas peaminister, vahendab RIA Novosti.

"Inglanna õiendab häda" >>

May sõnul "õõnestab antud samm Vene luure tegevust Suurbritannias pikkadeks aastateks." "Ja kui nad püüavad tööd uuendada, siis me takistame neid," lisas May.

Seoses brittide heaks töötanud kindralstaabi luure peavalitsuse eks-ohvitseri Sergei Skripali mürgitamisega peatab Suurbritannia kahepoolsed suhted Vene Föderatsiooniga, tühistades ühtlasi välisminister Sergei Lavrovile saadetud kutse Londonit külastada, teatas May.

Ühendkuningriigi peaminister süüdistas otseselt Moskvat Sergei Skripali ründamises ja lubas tõstatada ÜRO julgeolekunõukogus küsimuse rahvusvaheliste meetmete tõstatamises Venemaa vastu.

"Peale seda häbiväärset intsidenti ei saa me jätta omavahelisi suhteid endisele tasemele… Seetõttu peatame me kõik kahepoolsed kõrgetasemelised kontaktid ning tühistame ka oma kutse välisminister Sergei Lavrovile," teatas May.

Föderatsiooninõukogu kommenteeris May süüdistusi >>

Ta märkis, et suhete täielik katkestamine ei ole Londoni huvides, kuid suhted ei saa kindlasti "jätkuda endistena." Kõrged ametnikud ega kuningapere ei sõida Venemaale jalgpalli MM-le — jutt ei käi siiski turniiri boikoteerimisest – saareriigi meeskond osalemisest ei loobu.

Lisaks eelnevale teatas May, et London tõhustab järelvalvet eralennukite üle ja tugevdab tollikontrolli.

Venemaapoolne reaktsioon

Vene Föderatsiooni suursaadik Londonis Aleksandr Jakovenko nimetas Londoni otsust "tõsiseks provokatsiooniks."

"Kõik, mida Briti valitsus täna ette võttis, on täiesti lubamatu ning me loeme seda provokatsiooniks," teatas diplomaat telekanalile Sky News.

Briti peaminister Theresa May
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Lähiajal avaldab välisministeerium seoses Theresa May esinemisega ametliku avalduse, teatas ajakirjanikele ametkonna esindaja Maria Zahharova.

Skripali juhtum

Kindralstaabi luure peavalitsuse eks-polkovnikule Sergei Skripalile anti Suurbritannias varjupaik peale Venemaa ja USA luurajate vahetust 2010. aastal. Eks-ohvitser ja tema tütar avastati 4. märtsil teadvusetult Salisbury kesklinnast. London väidab, et nad mürgitati Venemaal toodetud närvisüsteemi halvava ainega.

Mikser avaldas muret Ühendkuningriigis toimunud keemiarünnaku pärast >>

Theresa May teatas, et mürgitamisega on "suure tõenäosusega" seotud Moskva ja nõudis temalt selgitusi. Venemaa välisministeerium nimetas Briti peaministri avaldust "tsirkuseetenduseks" ja järjekordseks provokatsioonil põhineva infokampaania alguseks.

Välisminister Sergei Lavrov märkis, et Briti võimud ei esitanud oma väidete kinnituseks mingisugustki tõendusmaterjali ega teinud juhtunu osas ainsatki ametlikku järelpärimist.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
diplomaat, mürgistus, väljasaatmine, poliitika, Sergei Skripal, Theresa May, Venemaa, Suurbritannia

Peamised teemad