17:23 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (196)
8320

Pärast tavaliste maamiinide keelustamist on Soome arendanud välja ja võtnud kasutusele täiesti uut tüüpi salajase relva – kaugjuhitava maamiini.

TALLINN, 14. märts — Sputnik. Miini kohta on Soomes kasutusel termin kauhumiina ehk õudusmiin. Soome president Sauli Niinistö on selle kohta öelnud hyppykaveri ehk hüpiksõber. tegemist on Soome sõjaväe uue imerelvaga, mis peaks vaenlast heidutama sarnaselt varem kasutusel olnud maamiinidega. Selle relva vastu on huvi tundunud juba Hiina, vahendab portaal Eestinen viitega Iltalehtile.

Islamiriigi relvalaos avastati uusimaid NATO relvi >>

Kaugjuhitavad nn hüpikmiinid on kallimad kui tavalised maamiinid. Ühtegi pilti ega muud infot pole nende kohta veel avalikustatud. Teada on vaid see, et tegemist on kaugjuhitavate lõhkeseadeldistega. Vastavalt maamiinide keelustamise kokkuleppele peavad uued miinid olema täielikult inimese poolt kontrollitavad. See tähendab, et inimene teeb otsuse, kas seadeldis lõhkeb või mitte.

Kust on pärit soomlased? Tuleb välja, et Eestist!
© Фото : Kultuurimälestiste riiklik register

Hüpikmiini tööpõhimõte on selline, et pärast plahvatust hüppab miin õhku ja sellest lendab välja teras- ja volframkuule. Kuulid lendavad suunaga ülevalt alla ja nõnda on nende eest end väga raske kaitsta. Tavaliselt toimivad miinid suunaga alt üles või kõrvale.

Volframkuulid on teraskuulidest suurema läbivusega. Volfram on hõbedane aine, mis on üks tugevamaid metalle. Seda kasutatakse näiteks tankitõrjerelvades.

Kaitseminister Jussi Niinistö on öelnud, et hüpikmiinid on tõhusad nii vaenlase isikkoosseisu kui sõjatehnika vastu. See suudab läbistada näiteks soomukeid.

Seni pole avalikustatud ka seda, kus hüpikmiine toodetakse. Kuluaarides kutsutakse seda uut relva Soome lahinguvälja jumalaks. Praegu on relv testimisfaasis, et see vastaks kõikidele rahvusvahelistele normidele.

NYT: Soome presidendivalimised on igavad >>

President Sauli Niinistö on öelnud, et kaugjuhitavad miinid moodustavad ühtse terviku koos kaugjuhitavate luuredroonide ja iseplahvatavate suurtükkidega.

Soome presidendivalimised on võitnud ametisolev president Sauli Niinistö, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti jaanuari lõpus. Valimistulemus oli erakordne, kuna esimest korda presidendi otsevalimiste ajaloos võideti valimised juba esimeses voorus. Niinistö kogus häältest 62,7 protsenti.

Soomes on arutatud, kas Soome peaks Eestit Euroopa Liidu Lissaboni leppe alusel sõjalise rünnaku korral aitama. Soome president ütles seda teemat kommenteerides, et küsimusepüstitus on vale kahel põhjusel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Esiteks, kui sõjategevus toimub Eestis või Baltimaades, siis on osapool NATO. Ja kui vastamisi on juba Venemaa ja NATO, siis ei usu president vastastikusi aumehe kokkuleppeid, et sõditakse ainult Eestis või Baltimaades. See tähendab laiaulatuslikku sõda. Kui kaks suurt on vastamisi, siis ei usu ta mingisugust piiratud mõõduvõtmist.

President Niinistö: soomlased ei usu Venemaa ohtu >>

"Õigem küsimus oleks, kas Soome aitab NATO-l Eestit aidata," formuleeris Niinistö ümber küsimuse, kas Soome aitaks sõja korral Eestit. Ta kordas, et ei usu, et midagi seesugust üldse kunagi juhtub.

Teema:
Relvastus (196)
Tagid:
tehnoloogia, relvastus, õudusmiin, relv, maamiin, miin, kaugjuhitav, sõjavägi, Sauli Niinistö, Soome

Peamised teemad