11:34 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Välisuudised
lühendatud link
Venemaa presidendivalimised: algas valimiskampaania (55)
9121

Välismaa riigijuhid õnnitlevad Vladimir Putinit presidendivalimiste võidu puhul. Sputniku raadiosaates pakkus politoloog Pavel Svjatenkov välja oletuse, milline võib olla Lääne reageering valimistulemustele.

TALLINN, 19. märts — Sputnik. Välismaa riigijuhid on asunud õnnitlema Vladimir Putinit Venemaa presidendivalimiste võidu puhul, edastab RIA Novosti.

Hiina RV president Xi Jinping saatis Putinile õnnitlustelegrammi, kus nentis Hiina-Vene suhete ennenägematult kõrget taset ja väljendas valmisolekut nende edasiarendamiseks.

Putin tänas kõiki, kes teda presidendivalimistel toetasid >>

Kasahstani president Nursultan Nazarbajev õnnitles Venemaa kolleegi telefoni teel, teatati tema pressiteenistusest.

Putin võitis valimised rekordtulemusega, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Raúl Castro omakorda läkitas Vladimir Putinile "palava tervituse", teatas Kuuba suursaadik Moskvas Gerardo Penalver Portal. Diplomaadi sõnul nimetas Kuuba riigipea Venemaa presidendi võitu veenvaks.

Õnnitlused seoses valimisvõiduga on Putinile saatnud ka Serbia president Aleksandar Vučić ja valitsusjuht Ana Brnabić.

Venezuela president Nicolás Maduro väljendas veendumust, et Vladimir Putini tagasivalimine annab tunnistust venemaalaste "patriotismi ülesnäitamisest, kõrgest poliitilisest teadlikkusest" ja nende "sügavast ustavusest demokraatiale".

Vladimir Putini valimisvõit vaevalt küll kellelegi ootamatuseks osutus, märkis Sputniku raadiosaates politoloog Pavel Svjatenkov.

"Inglanna õiendab häda" >>

"Ei hakka silmakirjatsema – oli ilmselge, et Vladimir Putin nüüdsetel presidendivalimistel võidu saavutab. Ma ei ole kohanud inimest, kes arvanuks, et võidab keegi teine. Valimisaktiivsus oli riigis tervikuna küllaltki kõrge. Ma usun, et oma osa etendas valimiskampaania lõppfaas, viimase kahe nädalaga õnnestus seda elavdada. Nähtavasti mängis see teatavat rolli. Ja võib-olla, nii imelik kui see ka pole, etendas oma osa too "kiviloopimine", mille Suurbritannia võimud täpselt mõned päevad enne valimisi sooritasid. See karm kriisiolukord sundis võib-olla samuti inimesi mobiliseeruma," oletab Pavel Svjatenkov.

Briti peaminister Theresa May
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Leidus neidki, kes valimistega Venemaal rahule ei jäänud. Nii teatas Ukraina riigipea Petro Porošenko, et Krimmis toimus hääletamine ebaseaduslikult.

Ukrainas ei lase politsei venemaalasi valimistele >>

USA senaator John McCain omakorda kahtles selles, et Venemaa valijad Putinit toetasid. "See, et Putinil tuli nii palju teha selleks, et valijaid kohale meelitada, annab tunnistust sellest, et venelased teavad, et tema võimunõue on pettus. USA toetab kõiki venemaalasi, kes janunevad vabaduse järele," kirjutas McCain Twitteris.

Sellegipoolest ei saa Lääs jätta valimiste tulemusi tunnistamata, on Pavel Svjatenkov kindel.

"Selge see, et Venemaa on liiga suur ja tõsine riik selleks, et lihtsalt temaga kõik sidemed temaga puruks rebida. Aga presidendivalimiste tunnistamata jätmine tähendaks, et katkevad sidemed Venemaa kui sellisega. Lääs sellele välja ei lähe. Seetõttu ei tunnista nad sektoripõhiselt valimistulemusi Krimmis ja Sevastopolis, kuna Lääs loeb seda ala Ukraina territooriumiks. Kuid tervikuna võttes tunnistavad nad muidugi presidendivalimiste tulemusi, tingimata," märkis Pavel Svjatenkov.

18. märtsil toimusid Venemaal presidendivalimised. Keskvalimiskomisjoni andmete kohaselt on Vladimir Putin kogunud üle 76% häältest. Seejuures tagas ta oma poliitilises karjääris rekordilise valijatoetuse – tema poolt hääletas 54,4 miljonit kodanikku, mida on 5,1 miljoni võrra rohkem kui 2004. aastal.

Venemaa presidendivalimised: algas valimiskampaania >>

Teise koha hõivas Venemaa Kommunistliku Partei kandidaat Pavel Grudinin 11,80%-ga ja kolmanda koha on Venemaa Liberaaldemokraatliku Partei juht Vladimir Žirinovski 5,66%-ga.

Teema:
Venemaa presidendivalimised: algas valimiskampaania (55)
Tagid:
riigijuhid, õnnitlus, presidendivalimised, Vladimir Putin, välismaa, Lääs, Venemaa

Peamised teemad