21:22 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
23 0 0

Välisminister Sven Mikser osales esaspäeval, 19. märtil Brüsselis välisasjade nõukogu kohtumisel, kus ta arutas oma kolleegidega Ukraina küsimust, olukorda Korea poolsaarel, Iraani tuumaleppega seonduvat ning kriisi Süürias.

TALLINN, 19. märts — Sputnik. Ukraina küsimuse arutelul rõhutas Mikser julgeolekumõõdet, teatab Välisministeerium.

"Krimmi annekteerimise neljandal aastapäeval seisame me silmitsi sellega, et julgeolekuolukord Ukraina idaosas ei ole jätkuvalt paranenud. EL peab Ukrainat ühtselt ja püsivalt toetama," rõhutas Mikser. "Sanktsioonirežiim peab jätkuma kuni Minski leppeid pole täielikult rakendatud," lisas ta.

Väliministri sõnul on äärmiselt oluline tagada rahvusvaheliste organisatsioonide vaba ligipääs konfliktipiirkonda.

Venemaa: Krimmi ja Sevastopoli kuulumine Venemaa koosseisu on legitiimne>>

ELi välisministrid rõhutasid, et ootavad Ukrainalt reformiprotsessiga jätkamist.

"Tunnustame Ukrainat juba tehtud sammude eest ning ootame reformide jätkumist, sealhulgas eraldiseisva korruptsioonivastase kohtu loomist," sõnas välisminister. "Juunis toimuval Kopenhaageni reformikonverentsil on Ukrainal hea võimalus oma edusamme tutvustada," lisas ta.

"Samuti tuleb silmas pidada, et Ukraina on Vene desinformatsiooni igapäevase surve all, mis Ukraina valimiste eel veelgi kasvab, seega on väga oluline strateegilise kommunikatsiooni alane tegevus," sõnas minister.

ELi välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini andis samuti ministritele ülevaate oma 11.-12. märtsi visiidist Kiievisse. Välisasjade nõukogu eel toimus ka välisministrite mitteametlik hommikusöök Ukraina välisministri Pavlo Klimkiniga.

Süüria kriisi puhul rõhutasid välisministrid poliitilise lahenduse olulisust, kuid väljendasid muret sõjategevuse eskaleerumise üle Süürias. Välisministrite kohtumisel osales ka ÜRO Süüria eriesindaja Staffan de Mistura.

Putin välistas Krimmi tagastamise Ukrainale>>

Välisministrite mitteametliku lõuna külaliseks oli Korea Vabariigi välisminister Kang Kyung-wha, kes andis ülevaate Korea poolsaarel toimuvast. ELi välisministrid olid ühel nõul, et rahvusvaheline kogukond peab olema oma sammudest ühtne, mis hõlmab ka sanktsioonide täies mahus rakendamist kõikide riikide poolt.

Iraani küsimuse puhul arutasid välisministrid tuumalepe jätkuva ja täieliku rakendamise olulisust ning kinnitasid oma toetust leppe püsimisele, arutati ka Iraani rolli regioonis.

Minski kokkulepete täitmine
Minski kokkulepete täitmine
Tagid:
välisminister, Sven Mikser, Federica Mogherini, Venemaa, Süüria, EL, Ukraina

Peamised teemad