02:43 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Välisuudised
lühendatud link
6640

Prantsuse justiitspolitsei vahistas riigi endise presidendi Nicolas Sarkozy süüdistades teda oma 2007. aasta valimiskampaania ebaseaduslikus finantseerimises endise Liibüa juhi Muammar Gaddafi abiga

Igor Gaškov, RIA Novosti

Vaatamata omavahelisele sõprusele sajandi esikümnendi lõpul, hülgas Sarkozy oma sõbra. Pariisil oli Liibüa juhi kukutamises võtmeroll – peale seda, kui presidendi soomustatud korteeži tabas prantsuse rakett, sattus Gaddafi mässajate kätte vangi ja tapeti.

Milles Sarkozyd süüdistatakse?

Kuuldused sellest, et Gaddafi aitas Sarkozyl riigipeaks saada, liiguvad alates 2011. aastast. NATO pommirünnakute haripunktis kutsus Gaddafi poeg Saif-al-Islam prantsuse presidenti avalikult üles "saadud raha tagastama." 2012. a. mainiti esmakordselt ka summat – 50 miljonit eurot. Prantsuse ajakiri "Mediapart" avaldas vastavasisulised dokumendid, mille allkirjastajaks oli Liibüa eriteenistuse juht Mussa Kussa. Sarkozy nimetas kõike väljamõeldiseks.

Politsei pidas kinni Prantsusmaa ekspresidendi >>

Aasta lõpuks ilmusid aga uued asjaosalised. Prantsuse-Liibüa miljardär Ziad Takieddine teatas, et oli toimunuga kursis. Varsti peale seda osutus ta ise süüdistatavaks. Mõningastel andmetel toimis just tema Sarkozy ja Gaddafi vahendajana ning osales ka rahade üleandmisel. Aasta hiljem, 2013. andis tunnistusi endiste Liibüa eriteenistuste juht Abdullah al-Senussi, kinnitades, et 5 miljonit eurot anti Gaddafilt Sarkozyle üle tema isikliku järelvalve all.

Eks-president üritas oma süüdistajaid diskrediteerida, viidates nende vastuolulistele tunnistustele. Tänaseni pole selge, millisest summast täpselt jutt käib – 5 või 50 miljonist. Prantsuse pangandussüsteemist ei õnnestunud ülekande jälgi avastada. Sarkozy rõhub väitele, et altkäemaksu reaalsuse korral olnuks Gaddafil kerge vastavat tõestusmaterjali esitada, kuid ta ei teinud seda.

Juurdlus ei välista, et summa anti üle sularahas. Selle kohta on ka kaudne kinnitus – valimiskampaania käigus üüris Sarkozy ühes prantsuse pankadest hiiglasliku seifi. Teine fakt – Sarkozy valimiskampaania juht Claude Gueant, keda süüdistatakse osa raha omastamises, ei võtnud oma arvelt mitmete aastate jooksul raha välja. Teda kahtlustatakse tol perioodil Gaddafilt saadud kupüüride kulutamises.

Prantsusmaa endine president Sarkozy läheb kohtu alla >>

Mis Sarkozyd ähvardab?

Vastavalt justiitspolitsei otsusele veedab president järgnevad 48 tundi trellide taga. Kui tema vahi all olekut pikendatakse, võib ta väljuda vaid kautsjoni vastu. Aprillis langetab Londoni kohus otsuse ettevõtja Alexandre Djouhri väljaandmise kohta prantslastele – viimast kahtlustatakse tehingu vahendamises koos Takieddinega. Djouhri tunnistused võivad saada otsustavaiks. Kõik sõltub sellest, kas ta nõustub neid andma – peale vahistamist Londonis viidi ärimees infarktiga haiglasse.

Kohtutee ootab ka Claude Gueant"i – kes võib olla seotud mitme kahtlase tehinguga, mille niidid viivad Lähis-Itta. Finantspolitsei avastas 500 000 euro laekumise Gueant"i arveldusarvele Malaisia vähetuntud maalikuntsikollektsionäärilt. Gueant väidab, et müüs talle mitu XVII sajandi teost, kuid puuduvad tõendid, et need kunagi poliitikule kuulusid. See-eest on teada, et tehingu eel kandis Saudi Araabia ärimees malailase arvele suuri summasid.

Leedu diplomaat: Sarkozy luhtas hea võimaluse vait olla >>

Sarkozy kohtuasi ei jõudnud veel alata, kuid selle ümber toimub juba palju kahtlast. Endine Liibüa naftatööstuse minister Šukri Ghanem, kes eks-presidenti Gaddafilt pistise saamises süüdistas, uppus Austrias, kus talle vahetult enne seda turvapaika pakuti. Teine Gaddafile lähedane inimene, kes otseselt rahadega tegeles – riigipea laekur Bašir Saleh – sai hiljuti Lõuna-Aafrikas tundmatute autoröövlite käest haavata ja pääses napilt eluga.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
kinnipidamine, valimiskampaania, rahastamine, ebaseaduslik, poliitika, presidendivalimised, Ziad Takieddine, Muammar Gaddafi, Nicolas Sarkozy, Liibüa, Prantsusmaa

Peamised teemad