01:28 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Välisuudised
lühendatud link
Kataloonia referendum (43)
8740

Ööl vastu esmaspäeva vajas Barcelonas meditsiiniabi 92 inimest, nende hulgas 23 õiguskaitseorganite töötajat. Veel 7 inimest sai viga Lleidas ja üks Tarragonas.

TALLINN, 26. märts — Sputnik. Kataloonias toimuvais kokkupõrkeis kannatada saanute arv ületas 100 piiri. Ekspert Lazar Heifetz teatas raadio Sputnikule, et niisugust sündmuste käiku oli oodata.

Meditsiiniteenistuse sõnul ületas peale autonoomse piirkonna endise valitsusjuhi Carles Puigdemont vahistamist puhkenud politsei ja meeleavaldajate vahelistes kokkupõrgetes kannatada saanute arv 100 piiri.

Каталонские полицейские у баррикад из мусорных баков в Барселоне
© AP Photo / ALBERT GEA
Ööl vastu esmaspäeva vajas Barcelonas meditsiiniabi 92 inimest.

Piirkonna päästeameti Twitteri-kontol teatatakse, et kell 01.00 ööl vastu esmaspäeva vajas Barcelonas meditsiiniabi 92 inimest, nende hulgas 23 õiguskaitseorganite töötajat. Veel 7 inimest sai viga Lleidas ja üks Tarragonas. Meedikute sõnul olid vigastused valdavalt kerged.

Saksa politsei kinnitas Puigdemonti kinnipidamist>>

Kohe peale Carles Puigdemont vahistamist Saksamaal eelmisel õhtul, algasid protestimeeleavaldused Hispaania Keskvalitsuse hoone ja Saksamaa saatkonna ees Barcelonas, samuti riigi keskvalitsusasutuste ees Tarragonas, Lleidas ja Gironas.

Tallinnas toimus Kataloonia iseseisvust toetav meeleavaldus
© Sputnik / Владимир Новиков

Protestide eestvedajaiks olid ühiskondlikud organisatsioonid "Kataloonia rahvusassamblee" ja "Omnium Cultural". Nad kutsusid üles meelt avaldama kõigi Kataloonia provintside keskvalituste esinduste ees. "Vabariigi Kaitse komitee" üleskutseks on aga üldstreigi algatamine.

Ajalooteaduste doktor, Peterburi Riikliku Ülikooli professor Lazar Heifetz teatas raadio Sputnikule, et Euroopa riigid toetavad antud olukorras Madridi.

"Minu arvates on tegu ummikseisuga. Kataloonia opositsioon ei tagane oma iseseisvuse põhimõttest, keskvalitsus jääb aga riigi ühtsust ja konstitutsioonilist monarhiat toetavale seisukohale. Valimised, mis Madridi keskvalitsuse otsusel läbi viidi, ei muutnud midagi, sest jõudude vahekorrad praktiliselt ei muutund. Et Puigdemont ja grupp tema kaasvõitlejaid riigist vahistamise kartuses lahkusid ning koha peale jäänud koheselt kohtu alla anti, kõneles kokkupõrke vältimatusest. Ma ei näe Puigdemontil ka erilist võimalust kusagil Euroopas poliitilist varjupaika leida. Vaevalt on Euroopa riigid nõus tema pärast Madridiga konflikti astuma. Ta rikkus Hispaania kehtivat seadusandlust – mis on sarnane paljude teistegi Euroliidu liikmete seadustega. Paljudes riikides on regioonide eraldumise küsimus väga teravalt päevakorras. Separatismi toetamine on Euroopa maade jaoks väga ohtlik tee," lisas Lazar Heifetz.

Carles Puigdemont sõitis Hispaaniast Belgiasse peale iseseisvuse väljakuulutamist Kataloonia autonoomses parlamendis ning sellele järgnenud piirkonna Madridi otsevalitsemise alla võtmist möödunud aasta oktoobri lõpus. Hispaania rahvuslik kohus väljastas tema arreteerimiseks üleeuroopalise vahistamiskäsu. Ülemkohtu kohtunik Pablo Llarena, kelle kohtuasi lahendada anti, tühistas aga uurimise lõppemise ja süüdistuste esitamiseni orderi.

Kataloonia referendum>>

Reedel väljastas kohtunik Llarena Puigdemontile kinnipidamiseks üleeuroopalise vahistamiskäsu uuesti. Lisaks temale kuuluvad arreteerimisele ka Belgias elavad Kataloonia endise valitsuse nõunikud Antonio Comín, Meritxell Serret, Lluís Puig, Ühendkuningriigis asuv endine haridusnõunik Clara Ponsati ja tõenäoliselt Šveitsis varjunud "Kataloonia Vasakpoolsete Vabariiklaste" peasekretär Marta Rovira.

Esmaspäeval peab Puigdemont Schleswig-Holsteini liidumaa kohtus tunnistusi andma. Hetkel hoitakse teda Neumünsteri linnas asuvas vanglas. Hispaanias ootab meest kriminaalasi ülestõusule õhutamises ja riiklike vahendite raiskamises – ainuüksi esimese süüdistuspunkti eest võib Puigdemonti oodata kuni 30-aastane vabadusekaotus.

Teema:
Kataloonia referendum (43)
Tagid:
Carles Puigdemont, Barcelona, Hispaania

Peamised teemad