18:31 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Välisuudised
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
17933

Välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kommenteeris naeruväärseid Salisbury intsidendi materjale, mille alusel Venemaa diplomaatide väljasaatmise otsus vastu võeti.

TALLINN, 28. märts — Sputnik. Suurbritannias asuvas Salisburys said 4. märtsil tugeva mürgituse Briti spioon Sergei Skripal ja tema tütar Julia. Ühendkuningriigi pool väidab, et Skripalid mürgitati aine A234 abil ning et sellega on seotud Venemaa – mida Moskva kategooriliselt eitab.

"Inglanna õiendab häda" >>

Suurbritannia järel otsustasid ka mitmed Euroopa Liidu liikmesriigid, Norra, USA, Kanada, Ukraina ja veel mõned Salisbury intsidendi tõttu osa Venemaa diplomaate oma maalt välja saata.

"See on Theresa May täielik läbikukkumine. Ilmsiks on tulnud suurim avaliku arvamusega manipuleerimine, mille korraldasid Ühendkuningriigi võimud," kirjutas Zahharova Facebookis, märkides, et ajalehel "Kommersant" õnnestus kätte saada needsamad "salajased materjalid, mille alusel USA ja Euroopa Liit diplomaatide väljasaatmise otsuse langetasid."

"Kommersant" avaldas esitluse, mida Suurbritannia saadik tema sõnul demonstreeris ning mille trükitud versiooni jagati välissaatkondade esindajaile diplomaatide väljasaatmisele eelnenud päevadel.

Ajaleht näitab, et esitlus koosneb kuuest slaidist, millest esimene on tiitelleht pealkirjaga "Salisbury intsident". Teisel slaidil on sündmuste kronoloogia 4.-20. märtsini ning sündmuspaiga kaart.

Moskva nõudis Huntsmani mainitud andmeid >>

Kolmanda slaidi pealkirjaks on "Vene agressiooni uus faas" – seal kirjeldatakse mürkkemikaali ja dokument ise teatab, et Venemaa vastutus toimunu eest on "väljaspool igasugust kahtlust" ning "ühelgi teisel riigil ei ole üheaegselt võimekust, kavatsust ja motiivi".

"Ühtki muud usaldusväärset alternatiivset selgitust ei ole olemas," edastab ajaleht presentatsiooni sisu.

Ülejäänud slaididel on kirjas, et Venemaa ei esitanud Suurbritanniale tõestusmaterjale, mis kinnitaksid, et riik sündmusega seotud ei ole, samuti väide, et Briti võimud on "avastanud umbes 30 paralleelset desinformatsioonikatset," kirjutab väljaanne.

Moskva annab kindlasti vastulöögi >>

Samuti kirjeldatakse ülamainitud keemiarelva toimet ning tuuakse ära 12 elemendist koosnev "Venemaa varasemate vaenulike aktide pikk nimekiri"ю

Ajalehest ilmneb, et esildises puudub "Skripali intsidenti" puudutav uus informatsioon – varem teada olevaga võrreldes on muudetud vaid "Venemaa staatust" – "suure tõenäosusega" kahtlusalusest on saanud "väljaspool igasugust kahtlust" süüdlane.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
materjal, tõendid, EL, Sergei Skripal, Jon Huntsman, Maria Zahharova, Theresa May, Suurbritannia, Venemaa

Peamised teemad