02:07 18. Oktoober 2019
Kuula otse
  • USD1.1113
  • RUB71.1371
Vaimulik mõistis riigi hukka seaduse eest, mis lubab geipaaridel ametlikult abielluda, illustreeriv foto

Kristlasi kiusatakse USA-s ja Euroopas usutunnistuse pärast taga

© AFP 2019 / Barbara LABORDE
Välisuudised
lühendatud link
3920

Kristlasi mõistetakse Euroopas ja USA-s aina sagedamini veendumuste pärast süüdi - sellest, kuidas usklikud oma õiguste eest võitlevad ja kelle poolel on poliitikud, on juttu RIA Novosti artiklis.

Anton Skripunov, RIA Novosti

Kristlasi mõistetakse Euroopas ja USA-s aina sagedamini veendumuste pärast süüdi. Kreekas näiteks on käimas skandaalsuse poolest ennekuulmatu protsess: Kalavryti metropoliiti Ambrosiost ähvardab homoseksuaale puudutavate väljaütlemiste pärast vanglakaristus.

Lääne-Kreeka Aigio linnakohtu otsus, mis Kalavryti metropoliidi Ambrosiose õigeks mõistis, riiklikku süüdistajat ei rahuldanud. Üle kogu riigi puhkenud skandaal on jätkuvalt tuure kogumas.

Mäss postituse pärast

Alguse sai see kõik raevukast postitusest Facebookis, kus vaimulik mõistis riigi hukka seaduse eest, mis lubab geipaaridel ametlikult abielluda. Ülepea on Hellase kiriku esindajad ammuilma sõdinud võimudega "rahva jumalakartliku palge säilitamise pärast". Kuid eriti leppimatuks kujunes vastasseis peaminister Aléxis Tsíprase ametisseastumisega, kes riigile, kus valitseb õigeusk, avalikult kuulutas, et tema Jumalat ei usu.

Lesbipaar sai kohtult õiguse lapsendamiseks >>

Võis tunduda, et vaimulikuga tema sõnade pärast midagi ei juhtu, on ju Kreeka vaimulikkond korduvalt lubanud endale järske väljaütlemisi seksuaalvähemuste kohta. Kuid kohalikud õiguskaitseorganid hakkasid metropoliidi vastu huvi tundma.

Tallinn Pride 2017
© Sputnik / Александр Заболотный

"Ärge kuulake neid (homoseksuaale – toim.)! Ärge uskuge neid! Hoidke nendest eemale!" – seda lausungit hindas prokuratuur üleskutsena geikogukonna tagakiusamisele.

Menetlus esimese astme kohtus kestis mitu kuud ja jättis kõik rahulolematuks. "Kahtlemata austame me kohtu otsust, kuid meie arvates on see õiguslikult väär ja igal juhul vastuolus Euroopa Inimõiguste Kohtu pretsedendiõigusega," teatas süüdistaja esindaja Cleo Papadopoulos.

"Meie põhiline kaitseargument seisneb selles, et metropoliit kritiseeris esmajärjekorras poliitikuid ning tema arvamused geidest kujutavad endast hinnangut kiriklike kaanonite vaatenurgast, aga mitte üleskutset nende tagakiusamisele," vastas metropoliidi advokaat Giorgos Mpeskos.

Aga mäss oli juba alanud. Linna, kus kohut peeti, saabusid parlamendisaadikud paremäärmuslikust parteist Kuldne Koit. Võimalust kasutades korraldasid nad kohaliku meedia teatel koos oma poolehoidjatega tänavarongkäigu, kisendades valitsusevastaseid loosungeid. Lugu jõudis sinnamaani, et meeleavaldajate summ tõkestas katedraali sissepääsu ja, mis oli paremäärmuslastele ootamatuseks, riputas sellele LGBT sümboolika.

"Balti uhkus" — gei-paraad Leedus >>

Usklikud korraldasid oma aktsiooni, nõudes, et võimud jätaksid vaimuliku rahule ning astuksid ise ametist tagasi. Õli valas tulle metropoliit Ambrosiuse raevukas kirjutis peaaegu kohe pärast kohtuistungit: "Sõnavabadust saavad kasutada ainult Syriza (Kreeka valitsev partei – toim.) liikmed, homoseksuaalid ja anarhistid."

Tordi pärast trellide taha

Euroopas ja USA-s on teada mitu juhtumit, kus usutunnistuse vabadus on läinud vastuollu seksuaalvähemuste õiguste kaitsmise põhimõttega. Nii mõistis Rootsi kohus läinud aastakümnel pastor Åke Greenile tema jutluses geisid puudutavate halvustavate väljaütlemiste pärast kuu aega vangistust.

Geiparaad Tallinnas
© Sputnik / Александр Заболотный

Kusjuures vaatamata kohtuotsusele käivad vaidlused, kellel on õigus, seniajani. Pastor on korduvalt väitnud, et ei tahtnud kedagi solvata, vaid esitas kogudusele ainult piibelliku vaate sellele küsimusele. Et teisiti ei saanud ta kuidagi talitada. Mispeale LGBT kogukonna esindajad alailma vastavad, et usulised veendumused ei ole õigustuseks teisi inimesi solvata.

Märksa teravamalt ilmneb probleem USA-s. Vaat et iga paari kuu tagant teatatakse seal järjekordsest kohtuprotsessist usklike ja ametivõimude vahel. Ning vägikaikavedamine kondiiter Jack Phillipsi ja Colorado kodanikuõiguste komisjoni vahel läheb asjatundjate arvates ilmselt küll õpikutesse.

EL riikides kasvab A-viirushepatiiti haigestumine >>

2012. aastal sai Phillips tellimuse samasoolise paari jaoks suure pulmatordi valmistamiseks. Ta vastas, et on valmis täitma mis tahes tellimust peale selle – vastasel korral saab temast samasooliste pulmapeo kaudne osaline, mis on vastuolus tema usuliste veendumustega. Paar kaebas kondiitri Colorado osariigi kohtusse, kes jäi abiellujate poolele.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
ühiskond, usk, geipaar, kristlased, LGBT, kirik, kohus, Kreeka, Euroopa, USA

Peamised teemad