05:22 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Välisuudised
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
80 0 0

London püüab tõestada oma liitlastele Moskva seotust Skripali mürgitamisega ja veenda neid Venemaa-vastaste sanktsioonidega ühinema.

TALLINN, 6. aprill — Sputnik. Suurbritannia eriteenistused nimetasid endise GRU polkovniku Sergei Skripali mürgitamiseks kasutatud aine oletatava tootmiskoha, teatab agentuur RIA Novosti osundusega briti ajalehele Times.

Väljaande andmetel asub see keemialabor Saratovi oblastis. Jutt käib sõjanduse teadusliku uurimise instituudist Šihanõ linnas.

Teatatakse, et London esitas selle info briifingul, et tõestada oma liitlastele Moskva seotust Skripali mürgitamisega ja veenda neid Venemaa-vastaste sanktsioonidega ühinema. Nagu ajaleht nendib, saadeti selle nõupidamise tulemusena 28 riigist välja 150 Venemaa diplomaati.

Suurbritannia kaitseministeeriumi salajase labori tegevjuht Gary Aitkenhead teatas teisipäeval, 3. aprillil, et eksperdid ei ole suutnud selle aine, millega Skripal ja tema tütar mürgitati, päritoluallikat tuvastada. Suurbritannia välisministeerium tunnistas selsamal päeval, et järeldus Venemaa seotusest Skripali mürgitamisega tehti lähtuvalt isiklikest hinnangutest asjaomasele teabele.

Neljapäeval, 5 aprillil aga teatas Times, et "Venemaa salajase labori" asukoht on siiski õnnestunud tuvastada. Eksperdid ei välista, et kirjutis võib olla seotud Londoni sooviga "oma palet säilitada".

Lisaks sellele avaldas Times neljapäeval artikli pealkirjaga "Mayl saab olema raske Venemaa-vastast liitu säilitada". Ajalehte asuti briti meedias karmilt kritiseerima ja süüdistati selles, et "pealkiri aitab kaasa Kremli propagandale". Seepeale asendas Times artikli teise looga ja muutis pealkirja, kuid artikli URL-aadress jäi samaks – May asjus.

Vene suursaatkond Eestis: pime usk Londonisse kubiseb tagajärgedest

Skripalide mürgitamise tõeline süüdlane on seniajani leidmata, seevastu reaalne kahju riikidevahelistele suhetele, sealhulgas Venemaa ja Eesti suhetele on juba ilmne, sedastab Venemaa Föderatsiooni Suursaatkond Eestis.

Saatkonna ametlikul kodulehel avaldatud sõnum tuletab meelde, et viimastel päevadel on rahvusvahelise üldsuse tähelepanu keskmes olnud briti ekspertide "hämmastav ülestunnistus", et "Skripali juhtumi" puhul ei ole suudetud tõestada mürkkemikaali venemaist päritolu.

Nende tunnistuste valguses on London oma tunnistustes juba avalikult puterdamas, mõeldes välja juhtunu kohta välja aina uusi üksteist välistavaid versioone.

Kusjuures kõigis neis versioonides loetakse Salisbury intsidendi peasüüdlaseks endistviisi Venemaad, märgib Venemaa saatkond. Neid alusetuid süüdistusi on eelnevalt toetanud terve rida riike, kaasa arvatud Eesti.

"Kusjuures nõustuti lihtsalt uskudes, küsimata mingisuguseidki tõendeid," märgib saatkond.

Vahepeal on Sergei ja Julia Skripalile osaks saanud mõrvakatsest möödunud juba terve kuu, meenutab saatkond, aga London ei ole ikkagi esitanud maailma avalikkusele konkreetseid tõendeid Venemaa väidetavast seotusest selle kuriteoga.

Praegust olukorda võrdleb Venemaa suursaatkond Pieter Breugel Vanema maaliga, "millel on kujutatud pime mees, kes talutab enda järel teisi pimedaid — komistavaid, kukkuvaid, aga igal juhul oma silmist pimedale juhile järgnevaid ilma et teaksid, kuhu see tee neid viib."

"Kuiv ja nukker järel on järgmine: süüdlased sedavõrd raske kuriteo sooritamises on leidmata, aga tegelik kahju riikidevahelistele suhetele — sealhulgas Venemaa ja Eesti suhetele — on ilmne," öeldakse saatkonna sõnumis.

Austria kantsler Sebastian Kurz
© Sputnik / Евгений Биятов

Diplomaatiline esindus toonitab ühtlasi, et Suurbritannia võimude alusetute süüdistuste pime uskumine võib riikidele, kes sedasi Londonit toetavad, halvasti lõppeda. "Toimuvat tuleb vaadata avatud silmadega, mitte juhistest, olgu või kõige võimsamaist lähtuvalt — sest pime usk neisse võib kaasa tuua ettearvamatuid tagajärgi," märgib Venemaa suursaatkond Eestis.

Skripali juhtum

Endine Vene sõjaväeluure (GRU) ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia mürgitati närvimürgiga 4. märtsil Suurbritannias Salisburys.

Seda tegi Kreml: kõige absurdsemad süüdistused Venemaa vastu >>

Briti valitsuse teatel viitavad kõik märgid Moskva seotusele mürgitamisega ning Vene valitsus on keeldunud selgitamast, kuidas sai võimalikuks Nõukogude Liidus sõjalisel otstarbel välja töötatud närvimürgi Novitšok kasutamine Suurbritannias. Londoni sõnul oli Venemaal rünnaku sooritamiseks võime, motiiv ja tahe.

"Skripali juhtum": tatral ja kruupidel tuleb osata vahet teha>>

Moskvas nimetati Salisbury sündmusi terroriaktiks Venemaa kodanike vastu ja rõhutati, et London ei soovi "selle juhtumi uurimisel tegelikult koostööd teha".

Eesti koos teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega ning peale nende veel Ukraina, USA ja Kanada teatasid, et saadavad vastuseks Suurbritannias olnud keemiarelvaga mürgitamisele oma riikidest välja hulga Vene diplomaate.

Suursaadik kaitseatašee väljasaatmisest: kiirustades langetatud otsus>>

Moskva teatas vastumeetmete rakendamisest 23 riigi suhtes, kes saatsid Vene diplomaate välja seoses Sergei Skripali ja tema tütre mürgitamisjuhtumiga Suurbritannias. Kokku saadab Venemaa riigist välja 153 lääne diplomaati, nende hulgas Eesti kaitseatašee Toomas Peda, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Inglanna õiendab häda">>

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
labor, The Times, Sergei Skripal, Theresa May, London, Venemaa

Peamised teemad