02:06 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
4810

Venemaa Föderatsiooni Peaprokuratuur on viimase viieteistkümne aasta jooksul saatnud Suurbritannia võimudele väljaandmistaotlused enam kui 60 inimese suhtes, kes varjavad end majanduskuritegudes süüdistatuina karistuste eest uduses Albionis.

TALLINN, 9. aprill — Sputnik. Sellest teatas intervjuus telekanalile NTV Venemaa peaprokurör Juri Tšaika.

"Alates 2002. aastast on meie poolt saadetud Suurbritanniale väljaandmistaotlused 61 inimese kohta, keda Venemaal süüdistatakse või on juba süüdi mõistetud sooritatud majanduskuritegudes. Kahjusumma ulatub enam kui 0,5 triljoni rublani. See on ainult otsene kahju, nende poolt välismaale toimetatud rahasumma on aga märksa ulatuslikum," ütles ta.

EL on valmis Brexiti järel kärpima Baltimaade eelarveid, illustreeriv foto
© Sputnik / Руслан Кривобок

2018. aasta algusest jõustus Suurbritannias kuritegeliku raha seadus, mis võimaldab kohtutel esitada nende riigi territooriumil elavatele välismaalastele järelepärimisi nende varandusliku olukorra kohta. Igaühelt, kellel on varasid enam kui 50 000 naelsterlingi (71 000 dollari) väärtuses, võidakse nõuda selgitusi selle raha päritolu kohta ning kui too ei suuda selgitusi anda, siis tema vara arestitakse.

Tšaika hinnangul on paljudel sääraste välismaalastel, sealhulgas venemaalastel vägagi raske seda teha.

Tänan teid, Theresa: Londongrad hävitatakse seestpoolt>>

"Me väga loodame, et Suurbritannia võimude poolt rakendatakse seda seadust tsiviliseeritud riigi normide kohaselt, aga mitte põhimõttel, et tegemist on "kokkuriisutud noosiga". Mis tähendab, et Venemaal varastatut ei kandi Suurbritannia oma eelarvesse. Kurjategijad võidakse endale jätta, aga raha andke tagasi. See on meie raha," rõhutas Tšaika.

Teatud ärimehed, kes pikki aastaid varjavad end Venemaa õigusemõistmise eest Suurbritannias, otsustasid naasta kodumaale, kui Suurbritannia võimud nende "ränkraske tööga omandatud" rikkuse päritolu kohta seletusi nõudsid.

Ettevõtjate õigusvolinik Venemaa presidendi kantseleis Boriss Titov andis presidendivalimiste eel Vladimir Putinile üle Suurbritannias viibivate ning kodumaale naasta soovivate ärimeeste nimekirja.

"Selles on üle kümne, aga mitte sadu nimesid," ütles ta ajakirjanikele.

Aasta pärast Brexitit — Londoni mõjuvõim Euroopas kahaneb>>

Õiguskaitsja ei soostunud kõiki nimekirjas esinevaid nimesid nimetama, kuid märkis, et nende lood on vägagi sarnased. Tema sõnul on need ärimehed jõudnud riigist lahkuda ega ole sattunud ennetava piiranguna eeluurimisvanglasse. Titov rõhutas, et paljude kaasuste puhul on seniajani käimas kohtumenetlused, seetõttu "nimekiri veel täieneb".

Tagid:
majanduskuritegu, prokuratuur, oligarh, Suurbritannia, Venemaa

Peamised teemad