08:35 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Välisuudised
lühendatud link
14842

Ungari valimised võitis tuntud euroskeptik Viktor Orbán, kelle kampaania oli suuresti rajatud immigrantidevastasusele. "Suureks väljakutseks Euroopale" nimetab lääne ajakirjandus Ungari peaministrit, kirjutab artikli autor.

Viktor Marahhovski RIA Novostile

Kuni Lääs sonis Venemaa kiiretest vägevatest vastusammudest võimalikule keemiarünnakule Süürias, Skripali võimalikust mürgitamisest Inglismaal ja võimalikust sekkumisest USA valimistesse, küpses tal uus suur väljakutse. Sedakorda seestpoolt.

"Neljas Reich". Miks EL põgenikepoliitika läbi kukkus >>

"Suureks väljakutseks Euroopale" nimetab lääne ajakirjandus Ungari peaministrit Viktor Orbánit, kes läinud nädalavahetusel võttis siivutu võidu (kõikjal kasutatakse looduskatastroofi epiteeti "laviinisarnase") kõigi oma vastaste üle.

Meenutagem: Orbáni erakond Fidesz (mis on lääne meedias käibel ainult koos iseloomustusega "ksenofoobne natsionalistlik migrantidevastane") sai peaaegu poole häältest, parandades oma tulemusi isegi möödunud valimistega võrreldes. Teisel kohal (ligikaudu 20%) on paremäärmuslik Jobbik. Euroorientatsiooniga sotsialistid ja rohelised osutusid autsaideriteks.

Ning see on siin lääne ametliku ideoloogia vaatevinklist traagiline. Nagu Guardian kirjutab: "Orbán ja tema partei on Ungaris lammutanud demokraatliku kontrolli ja tasakaalu, piiranud kohtute sõltumatust ja summutanud sõltumatu meedia. Ungari taganemisega demokraatiast käib kaasas paukuvalt ksenofoobne pagulaste, Brüsseli ja Sorose vastu suunatud retoorika. Brexitiga maadlev Euroopa Liit on nüüd silmitsi lausa mandri südames asuva riigiga, kes on hüljanud EL-i väärtused, kuid kasutab jätkuvalt liikmesuse boonuseid.

Inimkeelse tõlgituna tähendab see, et Euroopa keskel on üks riik, mis on väljastpoolt põhimõtteliselt juhitamatu. Riik, mis rakendab (eriti EL-i ja NATO idaeurooplasest liikme kohta) siivutult suurt suveräänsust. Ja viib ellu selle suveräänsuse ning väljastpoolt juhitamatuse poliitikat.

"Ohjeshoidmine ja tasakaal", mille kaotamise üle kirjutis halab, ei ole aga demokraatia mehhanismid, vaid selle piiramise süsteem. See on justnimelt see, mis muudab demokraatia liberaalseks – see tähendab, et mitte enamuse tahet, vaid (ideaalis) kõikide inimrühmade nii suurte kui väikeste vabadusi kaitsev. Praktikas aga muutub demokraatia tavaliselt tühipaljaks pealiskuueks priviligeeritud vähemuste võimule seljas.

Ilves: Euroopal puudub visioon, kuidas edasi minna >>

Valitud võimust "sõltumatud" kohtud on rahvavõimu piiramise mehhanismiks. George Soros ja tema loendamatu hulk, otsekui Koreas ususekte, "kodanikuühiskonna instutsioone ja "mittetulundusühinguid" on demokraati piiramise mehhanismiks. Ja isegi kurikuulsaid "põgenikke", see tähendab põhimõtteliselt hoopis teistsuguse kultuuri hulgaviisi kandjaid, kelle abipakette lääs nii visalt Ida-Euroopas käivitada püüab, võib samuti vaadelda "piirangute vahendina".

Ja vaat kõigest sellest pääseb Orbán vabaks, seejures avalikult väites, et Ungaris ehitatakse üles "mitteliberaalset demokraatiat".

See on iseendast arusaamatu, kuna Ungari on (geograafiliselt ja strateegiliselt) liiga tähtis riik, et jätta ta sõltumatuks. Ungari paikneb kenasti just EL-i ja Balkanimaade ning EL-i ja Ukraina vahel.Võta ta sellest politilisest lahterdusest välja – ja kogu Euroopa kaart tuleb ümber teha.

Konkreetselt on Orbáni võit vastumeelt sellepärast, et ta on elav illustratsioon sellele, et "mitteliberaalne demokraatia" on põhimõtteliselt võimalik ja elujõuline. Vastupidi traditsioonilistele liberaalsetele dogmadele areneb Ungari majanduse poolest torminiselt ja sealt ei minda Euroopasse võõrtöölisteks.

Kõige ebameeldivam aga on see, et Ungari praegusele juhtkonnale ei ole õieti midagi süüks panna. See, et ta Sorost ei salli, pole kuritegu. See, et tal ei ole midagi Venemaa gaasivoogude vastu, pole samuti karistatav. Orbánil ei ole isegi oma isikliku "tõelist rahvameest ega metsikult menukat blogipidajat, keda enne valimisi ilmuda ei lasta, või muidu oleks kogunud hääli nii ei ohohoo".

Sest on niisugune partei – ungarlaste Facebookis kõige populaarsem – blogerite opositsiooniline ühendus, salvav ja satiiriline Kahe Sabaga Koerte Partei. Valimistulemuseks 1,78 protsenti. Ning rohkem pole kellelegi panustada. Erakonna number kaks, Jobbiki taustal hõlmab isegi Orbáni Fidesz inimõiguslasi, vasakpoolseid ja feministe.

Eurooplased ennustavad uusi lahkumisi Euroopa Liidust >>

Pealekauba täidab Ungari vormiliselt kõiki "läänebloki liikme" kohustusi. NATO-ss ta kulub. Bloki komandopunkte oma riigis avada lubab. Budapest on isegi (olgu pealegi demontratiivselt minimaalsel määral) ilmutanud "Skripali juhtumi puhul" liitlastega solidaarsust. Samal ajal kui teised idaeurooplased katsusidd üksteist üle trumbata, kes kõige rohkem Venemaa diplomaate välja saadab (võitjaks tuli loomulikult EL-i mittekuuluv Ukraina 13 väljasaadetuga), saatis Ungari välja üheainsa. Nähtavasti seetõttu, et vähem ei saanud. Aga ikkagi saatis välja.

Niisiis, venemeelsuses praegust Ungarit keegi süüdistada ei saa. Ja seetõttu heidetakse talle ette muud: ta on neetult pragmaatiline. Selle asemel et juhinduda "liberaalsest teadlikkusest, juhindutakse rahvuslikest huvudest. Ja kui liberaalne teadlikkus nõuab näiteks kõikide Kiievi tempude suhtes silma kinnipigistamist, siis Ungari kasutab oma liikmelisust NATO-s kui instrumenti ja tõkestab bloki koostöö Ukrainaga, sest "seal ei järgita ungari rahvusvähemuse õigusi". Aga kui liberaalne teadlikkus nõuab Venemaa gaasivoogude takistamist, siis lepib Ungari häbemata kombel Venemaaga kokku nende pikendamises oma territooriumile.

Ja mis lausa murettekitav – lepib kokku Hiinaga, et saada tema metaprojekti "Üks vöö, üks tee" peamiseks Euroopa "keskjaamaks".

…Kõik see kokku ongi kooskõlastatud liberaalse ühtsuse ideoloogidele suureks väljakutseks.

Ja seetõttu saame täna lugeda tuttavlikult kõlavat süüdistust: "Ehkki valijatele oli välja pakutud laialdane erakondade spekter, ahendas hirmutav ksenofoobne retoorika, meedia surve ja läbipaistmatu rahastusbruumi tõeliste poliitiliste debattide jaoks." See on lause OSCE kokkuvõttest Ungari valimiste kohta.

Brexit — protsess läks käima >>

Huvitav on see, et Suurbritannia ja USA meedia väljendab lootust, et Ungarit võetakse siiski tõsiselt. Ja et õige varsti vahetub Euroopa Komisjoni juhtkond, hingelt parempoolne Jean-Claude Juncker läheb erru. Ja Brüssel lõpetab kärkimise ja Budapestile turjakargamise, seades ta valiku ette: kas näita üles kuulekust või võta vastu piirangud.

Aga mõned on juba paanikas ja arvavad, et Orbani järjekordne võit on märk sellest, et globalistlikud kujutelmad on haihtunud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
euroskeptik, peaminister, poliitika, valimised, EL, Viktor Orbán, Ungari, Euroopa

Peamised teemad