14:10 04. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1194
  • RUB77.0055
Välisuudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
8622

Strateegiliste kommunikatsioonide operatiivne töörühm "East StratCom TaskForce" ehk "Euroopa info-eriüksus", mis on loodud "Vene propaganda" vastu võitlemiseks, on muutnud Euroliidu rahastatavaks võltsinfo levitajaks.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti vaatleja

Nüüd nõuavad paljud Euroopa parlamendi saadikud ja juristid, kes veel hiljuti üksuse tegevust väga kõrgelt hindasid, selle struktuuri sulgemist.

Ukraina lainel

Ukraina ja Krimmi sündmuste laineharjal käivitati Läti eestvedamisel veebisait "Euroopa desinformatsiooni vastu" (EUvsDisinfo), et "Vene libauudiseid paljastada." Rahastamise võtsid enda peale mõned Euroopa liidu liikmesmaad. Nagu Balti riikide initsiatiividega tihti juhtub, läks aga esialgne entusiasm ruttu üle.

Libauudis Douma keemiarelvade ohvritest lükati ümber >>

Grupp muutus 2017. a. lõpul Euroopa välisteenistuse ametlikuks osaks ning tema rahastamine seati maksumaksjate kohustuseks.

Informatsiooni eriüksus tegutses küllaltki primitiivselt, kogudes Vene meediaväljaannetest neile mittemeeldinud infot — mis enamasti Ukrainat puudutas — ja kuulutas selle mingisugustki tõestusmaterjali lisamata libauudisteks. Põhjendades otsust väitega, et mõni Ukraina ametnik teabega nõus ei olnud. Tellijatele sellest piisas. Paljud avaliku elu tegelased ja isegi ajakirjandus viitasid oma kirjutistes "tehtud paljastustele." Keegi ei vaevunud aga avaldatut kontrollima, seda enam, et algallikas oli enamasti vene keeles.

TV stuudio, illustratiivne foto
© Sputnik / AlexTikhomirov

Kui Ukraina-teemaliste uudiste maht Vene meedias huvilanguse tõttu vähenema hakkas, ei leidnud "eriüksus" endale paremat tööd, kui kuulutada Kremli propagandaks iga teabekild, mis neile meelepärane polnud — sõltumata selle päritolumaast. Näiteks kasvõi Taani avalikus televisiooni avaldatu.

Tõlkeviga

Viimastel kuudel muutus tavapäraseks Gruusia veebilehtede kasutamine, mis justkui Vene libauudiseid levitasid. Ükski tellija ei lähe Tbilisi algallikat kontrollima. Lingid ja viited viisid aga enamasti Euroopa ning hoopiski mitte Venemaa saitide juurde.

Van de Beek: Lääs demoniseerib Vene meediakanaleid tahtlikult >>

Mida rohkem "eriüksus" Euroopast kirjutama hakkas, seda enam tema suhtes küsimusi tekkis. Näiteks süüdistas "EUvsDisinfo" Hollandi populaarset euroskeptikute lehekülge GeenStijl Ukraina kohta valede levitamises, omistades süüdistatavale sõnu, mida too kunagi lausunud pole.

Teisisõnu, Euroopa Libauudiste Vastu Võitlemise eriüksus, lõi avalikke libauudiseid (püüdes seda hiljem ukrainlaste tehtud tõlkevigadega põhjendada). Kuni niisugust taktikat Venemaa vastu rakendati, oli Euroopa toimuvaga rahul. Kui aga laimukampaania ohvriteks muutusid eurooplased ise, algatati kiiresti kampaania "EUvsDisinfo" sulgemiseks.

Meedialahingud >>

Hollandlased lähevad vasturünnakule

On igati ootuspärane, et vasturünnaku stardipaugu andsid Hollandi parlamendisaadikud. Neid pani eriliselt nördima fakt, et infoeriüksuse juhid valetasid jultunult oma personali arvukuse ja ülesannete kohta.

Rünnatavaile tulid mõistagi koheselt appi mitmete riikide "kremlinoloogid" — esmajoones Kiievist. Nad koostasid avalduse, mis ütles, et saiti ei tohi vaid kolme hollandlaste suhtes tehtud eksimuse pärast sulgeda, põhjendades faktivigu ajutiste kaadriraskustega, mille all õnnetu "eriüksus kannatas".

Ekspert: infosõjas võidab hea haridus >>

Hollandi saadikud ja rida juriste aga tõestavad, et probleem ei ole mitte paaris veas, vaid lausa põhimõttes – Euroopa Liidu ametlik struktuur ei saa tsensuuriõigust enda kätte võtta ning meelevaldselt otsustada, milline uudis on võlts ja milline tõde. Tõsi küll, kuni "EUvsDisinfo" oma meetodeid Venemaa meedia vastu kasutas, ei häirinud põhimõtted ei eurosaadikuid ega juriste.

Võimalik, et tekkinud diskussiooni tulemusena tuleb lätlaste algatatud grandioosne venevastase infosõja projekt sulgeda või Väliskomisjoni alluvusest välja viia, et ta meenutaks rohkem mittetulundusühingut — isegi siis, kui osa tema ülalpidamiskuludest endiselt liidu eelarvest tuleb.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
info-eriüksus, võlts, libauudis, meedia, East StratCom TaskForce, EL, Läti, Euroopa, Venemaa

Peamised teemad