21:41 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Välisuudised
lühendatud link
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
3220

Kaks Ameerika Ühendriikide luurelennukit maandusid Kreetal Heraklioni lennuväljal, teatab võrguleht Iefimerida.

TALLINN, 12. aprill — Sputnik. Väljaande andmetel on tegemist MC-12S EMARSS ja MC-12W Liberty luurelennukitega, mida kasutati Afganistanis ja Iraagis suurtes õhuoperatsioonides "Enduring Freedom". Seda tüüpi lennukeid on kasutatud ka väiksemates USA operatsioonides Aafrikas ja Ladina-Ameerika, vahendas RIA Novosti.

Olemegi kohal. Mida suudavad kaks USA hävitajat Süüria armee vastu >>

Kreetal Souda Bay"s asub suur USA sõjaväebaas. Ajalehe Vima andmetel saab Küprosel paiknevatel USA ja Ühendkuningriigi sõjaväebaasidel sõjalise operatsiooni käivitamise korral Süürias olema võtmeroll.

9. aprillil tõusis Souda baasist õhku USA luurelennuk RS 135 V, mis kogus pikki Vahemere idaosa rannikut lennates luureteavet.

USA teostas Krimmi ranniku lähedal luuret, illustreeriv foto
© Sputnik / Виталий Белоусов

Souda Bay baas on etendanud võtmerolli mitmetes Kagu-Vahemere ja seda ümbritsevates piirkondades peetud sõdades. Tal oli otsustav osa 1973. aasta Araabia-Iisraeli sõjas. Souda oli eluliselt tähtis USA kuuenda laevastiku varustamiseks. Jugoslaavia sõja ajal kasuatati Souda baasi NATO operatiivvajadusteks spionaaži- ja õhuluurekeskusena. Sama funktsioon oli tal ka Ameerika rünnaku ajal Liibüale 1986. aastal ja sellele järgnenud operatsioonides.

Mis puutub Küprosel asuvate Briti Akrotiri ja Dhekelia sõjaväebaaside kasutamist, siis nende kasutamiseks ei ole vaja isegi Küprose valitsust teavitada. Baasid on Briti ülemereterritoorium, millele laieneb Ühendkuningriigi suveräänsus, kirjutab ajaleht.

Vene sõjalennukite rünnak Ameerika hävitajale: följeton >>

Sõnumi kohaselt paikneb Küprosel ka Briti ülimoodne radarijaam, lisaks tegutseb Ameerika jälgimis- ja tuvastussüsteemi "Echelon" raames Famagustas Ayios Nikolaos"e seirejaam ning Süüria operatsiooni käivitudes saab tal samuti olema oluline roll, märgib ajaleht.

Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Tagid:
luurelennuk, MC-12W Liberty, MC-12S EMARSS, Heraklion, Kreeta, Vahemeri, Kreeka, USA

Peamised teemad