23:10 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Välisuudised
lühendatud link
Ukraina lahkub SRÜ-st. Mis hinnaga? (16)
7421

Porošenko andis käsu alustada Ukraina SRÜ struktuuridest lahkumise protseduuri. Ühed ütlevad: "Ammu oli aeg." Et Kiievi kuulumine sellesse organisatsiooni on muutunud formaalsuseks. Ent leidub ka neid, kes kaalutlevad: aga mismoodi see mõjub, ennekõike ukrainlastele endile?

Jevgenia Krasilova, raadio Sputnik

Ukraina president petro Porošenko andis valitsusele korralduse alustada riigi Sõltumatute Riikide Ühenduse põhikirjalistest organitest lahkumise ametliku protseduuri. Samas oli Kiiev oma liikmelisuse organisatsioonis juba 2014. aasta märtsis peatanud. Ja too liikmelisuski oli üpris tinglik. Organisatsiooni põhikirja Ukraina ei ratifitseerinudki. Ent sellele vaatamata võttis ta ühenduse erinevate organite – ning neid on üle 90 – tööst osa ja kasutas aktiivselt ära ka lepinguid.

Ukraina riigipea lisas, et samaaegselt tuleb teha "inventuur" kogu SRÜ raames sõlmitud lepinguliste suhete õiguslikes alustes ja need riigi rahvuslikest huvidest lähtuvalt üle kontrollida.

"Ukraina riiklike huvide" asjus on eelnevalt juba korduvalt märgitud et need on teravast kontrastis ukrainlaste endi huvidega. Nii toob SRÜ-st lahkumine nende jaoks kaasa tõsiseid tagajärgi. Näiteks, kui Ukraina SRÜ-st välja astub, peab ta viisavabaduse lepingud kõikide ühenduse riikidega uuesti sõlmima. Automaatselt see see ei toimu. Pealegi on paljud Ukraina kodanikud töötanud ja koolis käinud Venemaal või Valgevenes. Sõltumatute Riikide Ühenduse raames kehtivad kokkulepped vastavate diplomite ja tööstaaži tunnustamise kohta.

Lisaks sellele kaotab Ukraina võimaluse kasutada SRÜ riikide jaoks toimiva vabakaubanduspiirkonna privileege ja eeliseid. Jutt ei käi mite üksnes Venemaast vaid ka kõigist teistest organisatsiooni kuuluvatest riikidest. Loomulikult hakkab see riigi majandusele mõju avaldama.

Medžlis asub Kiievis korraldama krimmitatarlaste massilisi meeleavaldusi. Illustratiivne foto
© Sputnik / Макс Ветров

Kuid kerkib küsimus: kuskohta Ukraina õieti läheb? Kas ta muutub sedasi Euroopale lähedasemaks? Ja siin tuleb tunnistada, et Kiievi EL-iga lõimumise võimalused on vägagi piiratud, seda nii kaubavahetuses kui ka võimalustes tema mitmesugustes tootmisahelates osaleda. Ukraina on EL-i jaoks justkui käepidemeta kohver. Kusjuures näib, et üa sagedamini kaldutakse mõttele ta kuhugi nurka visata, kuna enam ei ole temast niiväga kahju.

Aga on veel üks asjaolu. 2009. aastal lahkus SRÜ-st Gruusia. Vastava otsuse võttis vastu tolleaegne riigi president Mihhail Saakašvili. Täna pole tema saatus kadestusväärne – kodakondsuseta mees varjab end kriminaaluurimise eest. Ega Petro Porošenko ometi tema jälgedes astu?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Ukraina lahkub SRÜ-st. Mis hinnaga? (16)
Tagid:
Petro Porošenko, SRÜ, Ukraina

Peamised teemad