08:49 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Välisuudised
lühendatud link
25 0 0

Euroopa Nõukogu eesistuja Taani eestvedamisel toimus 11.-13. aprillil Kopenhaagenis Euroopa Inimõiguste Kohtu reformi teemaline kõrgetasemeline konverents, teatab Välisministeerium.

TALLINN, 13. aprill — Sputnik. Käsil olev inimõiguste kohtu reformiprotsess sai alguse 2010. aastal Interlakenis, kuna kohtusse laekuvate kaebuste arv oli ohtu seadmas kohtu pikemaajalist töövõimelisust.

Eestit esindas konverentsil välisministeeriumi juriidiliste ja konsulaarküsimuste asekantsler Annely Kolk, kes rõhutas oma sõnavõtus inimõiguste konventsiooni ja kohtu olulisust Euroopa väärtussüsteemi ja inimõiguste kaitse tagamisel.

Brüsselis kõlas kriitikat Eestimaa venelaste olukorra kohta>>

"Inimõiguste kohtu autoriteedi säilitamiseks on oluline, et liikmesriigid täidavad nende suhtes tehtud kohtu otsuseid ning väldivad konventsiooniga kohtule antud pädevuse kahtluse alla seadmist," ütles Kolk.

2010. aastal Interlakenis ning sellele järgnenud Izmiri, Brightoni ja Brüsseli konverentsidel vastu võetud deklaratsioonide alusel on inimõiguste kohtu tõhustamiseks samme võtnud nii Euroopa Nõukogu liikmesriigid oma subsidiaarsuskohustuse parema täitmisega kui inimõiguste kohus, kes on tõhustanud kohtusiseseid menetlusi.

Kopenhaageni deklaratsioon rõhutab jätkuvalt inimõiguste kohtu ja Euroopa Nõukogu liikmesriikide jagatud vastutust konventsioonisüsteemi toimimise ja inimõiguste kaitse tagamisel Euroopas.

Konventsioonisüsteemi edukaks toimimiseks on oluline, et liikmesriigid täidavad oma subsidiaarsuskohustust, ehk kohustust rakendama inimõiguste konventsiooni riigisiseselt inimõiguste kohtu praktika valguses ja võimalike rikkumiste korral tagada nende riigisisene heastamine. Deklaratsioon rõhutab ka liikmesriikide ja inimõiguste kohtu vahelise dialoogi olulisust ning ergutab liikmesriike enam sekkuma olulistesse kohtuasjadesse kolmandate isikutena.

Kuidas tehnoloogia ohustab inimõigusi>>

Euroopa Inimõiguste Kohus loodi 1959. aastal. Kohtu alaline tööpaik on Strasbourg ning alates 2011. aastast esindab Eestit Euroopa Inimõiguste kohtus endine riigikohtu halduskolleegiumi kohtunik Julia Laffranque.

Tagid:
Euroopa Inimõiguste kohus, Kopenhaagen

Peamised teemad