18:52 25. Aprill 2019
Kuula otse
  • USD1.1123
  • RUB72.2100
Miloš Forman

Suri Miloš Forman

© AFP 2019 / Martin BUREAU
Välisuudised
lühendatud link
9 0 0

Filmirežissöör suri 13. aprillil, teatas The Hollywood Reporter.

TALLINN, 14. aprill — Sputnik. Miloš Forman, tegelikult Jan Tomáš Forman oli Tšehhi ja Ameerika Ühendriikide filmilavastaja ja stsenarist, Tšehhoslovakkia kino peamisi uuendajaid.

Forman sündis Tšehhoslovakkias Čáslavi linnas 18. veebruaril 1932.

Tema ema Anna Forman (sündinud Švábová) pidas suvehotelli, tema isa Rudolf Forman oli professor.

Natsiokupatsiooni ajal mainis üks põrandaaluse antifašistliku liikumise liikmeid Gestapos ülekuulamisel Rudolf Formani kui põrandaaluses liikumises osalejat. Ta arreteeriti süüdistatuna keelatud raamatute levitamises ning suri 1944. aastal Buchenwaldis. Formani ema suri 1943. aastal Auschwitzis.

Forman on öelnud, et ta ei mõistnud täielikult oma vanematega juhtunut enne kui ta nägi 16-aastaselt filmikaadreid koonduslaagritest.

Forman elas Teise maailmasõja ajal oma sugulaste juures.

Pärast sõda käis ta koolis Poděbrady kuurortlinnas, kus tema kaasõpilased olid näiteks Václav Havel, vennad Mašínid ning tulevased filmitegijad Ivan Passer ja Jerzy Skolimowski. Hiljem õppis ta stsenaristiks Praha Muusika ja Draamakunsti Akadeemias, mille lõpetas 1956.

Praha kevade ajal 1968. aastal oli ta Pariisis oma esimese USA filmi läbirääkimistel. Tšehhi kinostuudio, kus Forman töötas, vallandas ta süüdistatuna ebaseaduslikus maalt lahkumises. Forman emigreerus samal aastal USAsse ning sai 1977. aastal USA kodakondsuse. Lisaks filmitegemisele õpetas ta alates 1978. aastast Columbia ülikooli filmiteaduskonnas (praegu emeriitprofessor).

Oscari-võitjast filmirežissööri filmidest on tunnustatuimad "Lendas üle käopesa" ja "Amadeus".

Tema filmid on saanud 33 Oscari-nominatsiooni ning võitnud 13 Oscarit, enim neist "Amadeus" (1984).

Tagid:
Miloš Forman, USA

Peamised teemad