07:36 19. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0816
  • RUB68.9685
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (196)
18443

Keemiarelvade Keelustamise organisatsiooni OPCW poolt Salisburys võetud proove analüüsinud Šveitsi uurimiskeskuse andmetel kasutati Skripalide mürgitamisel närvimürki BZ, mis oli kasutusel USA ja Suurbritannia relvajõududes.

TALLINN, 15. aprill — Sputnik. Nõukogude Liidus ega Venemaal ei ole seda kunagi toodetud, teatas Venemaa välisminister Sergei Lavrov Välis- ja kaitsepoliitika nõukogu istungil.

Minister selgitas, et Moskva sai konfidentsiaalsuse tingimusel Spiezis asuva Šveitsi tuuma-, bioloogilise ja keemilise kaitse analüüsikeskusest Salisbury proovide uuringu tulemused, teatab RIA Novsti.

Lavrov täpsustas, et tegu oli OPCW poolt sündmuskohalt kogutud proovidega, mille OPCW eksperdid saatsid Spiezi — ühte nende poolt sertifitseeritud viiest laborist. Šveitsi spetsialistid lõpetasid uuringu 27. märtsil.

Maria Zahharova
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Mis silmist, see meelest ehk kuidas Inglismaa Skripali jälgi peidab>>

Lavrov esitas ka väljavõtte Šveitsi ekspertide poolt OPCW-sse esitatud dokumendist.

"Läbiviidud ekspertiisi tulemusena avastati proovidest mürgise kemikaali BZ ja tema eelkäija jälgi, mis kuuluvad Keemiarelva keelustamise konventsiooni põhjal teise kategooria keemiarelvade hulka. BZ on närvisüsteemi halvava toimega relv, mis inimesi ajutiselt rivist välja viib. Psühhotoksiline mõju saabub 30-60 minutit peale tema kasutamist ning on kestvusega kuni neli ööpäeva. Antud koostisega aine kuulus USA, Suurbritannia ja teiste NATO riikide relvastusse. NSV Liidus ja Venemaal niisuguseid keemilisi ühendeid välja ei töötatud," tsiteeris välisminister.

"Inglanna õiendab häda">>

Minister tuletas meelde, et kannatada saanud Julia ja Sergei Skripal on paranemas. Nende kliiniline seisund vastab aine BZ mürgituse tunnustele.

Sellega seoses pöördus välisminister Sergei Lavrov OPCW poole küsimusega, miks olid Šveitsi laboratooriumi uuringu tulemused organisatsiooni ettekandest täiest välja jäetud.

"Kui OPCW tahab Spiezi linnas asuva uurimiskeskuse kasutamise fakti eitada, siis oleks seda selgitust huvitav kuulata," märkis ta.

OPCW järeldused
Sergei Skripali mürgitamise juhtum kogub pöördeid
© AFP 2019 / Adrian DENNIS

OPCW eksperdid tegid kindlaks, et rünnakus Skripalide vastu kasutati toksilist kemikaali. Ettekande autorid märkisid, et aine oli kõrge puhtusastmega. Niisuguse järelduse võis teha selle põhjal, et lisandid segus praktiliselt puudusid. Seejuures on dokumendis öeldud, et "tuvastatud keemilise aine nimetus ja koostis on kirjas sekretariaadi täiemahulises ja salastatud ettekandes, mis on kättesaadav vaid (organisatsiooni — Toim.) liikmetele."

Vastavalt ettekandele kinnitasid OPCW kogutud meditsiinilis-bioloogiliste proovide, samuti ümbritsevast keskkonnast võetud proovide analüüsi tulemused, et "Ühendkuningriigi järeldused Salisburys kasutatud ja kolme inimest kahjustanud keemilise mürkaine olemuse kohta leidsid kinnitust," teatab dokument.

Suurbritannias Salisburys said 4. märtsil mürgituse endine Sõjaväeluure peastaabi kaastöötaja Sergei Skripal ja tema tütar Julia, mis põhjustas suure rahvusvahelise skandaali. London väidab, et Skripalide mürgitamises ainega A-234 on süüdi Venemaa valitsus — mida Moskva kategooriliselt eitab.

Teema:
Relvastus (196)
Tagid:
BZ, mürgistus, OPCW, Skripal, Sergei Lavrov, Moskva

Peamised teemad