18:47 25. Aprill 2019
Kuula otse
  • USD1.1123
  • RUB72.2100
Montenegros toimuvad presidendivalimised

Montenegros toimuvad presidendivalimised

© REUTERS / STEVO VASILJEVIC
Välisuudised
lühendatud link
1810

Montenegros toimuvad pühapäeval presidendivalimised, kus võitu ennustatakse kuuekordsele endisele peaministrile Milo Đukanovićile.

TALLINN, 15. aprill — Sputnik. 2016. aasta oktoobris valitsusjuhi kohalt lahkunud Đukanović soovib viia Montenegro Euroopa Liitu, vahendab ERR

Đukanovićile ennustatakse võitu juba esimeses voorus. 

Montenegro astub maailma tugevaima sõjalise liidu liikmeks >>

Opositsioon süüdistab ekspeaministrit maffiasidemetes, Đukanović on kõik süüdistused tagasi lükanud.

Lisaks Đukanovićile kandideerib valimistel veel kuus poliitikut.

Välisminister Sven Mikseri juhtimisel toimusid möödunud aasta lõpus liitumiskonverentsid Montenegro ja Serbia kolleegidega, kellega arutatati mõlema riigi liitumisprotsessi ELiga, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

NATO tip-kohtumine Brüsselis
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Liitumiskonverentsil avati Montenegroga peatükk 2 (töötajate vaba liikumine) ja peatükk 3 (asutamisõigus ja teenuste vaba liikumine) ning Serbiaga peatükk 6 (äriühinguseadus) ja peatükk 30 (välissuhted ja –kaubandus).

5. juunil sai Montenegrost NATO täieõiguslik liige, kui riik esitas liitumisdokumendid USA senatile. Brüsselis heisatakse Montenegro lipp 29. alliansi liikmena 7. juunil.

„Montenegro liitumisega on NATO kohal kogu Aadria mere rannikul, lisaks Kreekale, Albaaniale ja Horvaatiale," ütles välisminister Sven Mikser.

Kui Montenegro peaminister Duško Marković osales oma esimesel NATO tippkohtumisel Brüsselis, osutus see sümboliks, et väike Balkani riik, mille pindla on kolmandik taanlaste Jüüti poolsaarest, seisab maailma tugevaimasse sõjalisse liitu astumise lävel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kuid järsku sai sündmusest ülemaailmne alandus.

Venemaa senaator: Trumpil on näitlejaannet >>

Videokaamera objektiiv tabas hetke, kuidas USA president Donald Trump tõukab Montenegro riigipea kõrvale, et pääseda riigipeade ja valitsusjuhtide esiritta.

Salvestis levis sedamaid kui viirusega nakatatud video ja sellest haarasid innukalt kinni Markovići vastased, kes Montenegro läänesuunalise kurssi ei poolda.

Tagid:
poliitika, presidendivalimised, EL, NATO, Milo Đukanović, Balkanimaad, Montenegro

Peamised teemad