21:23 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Välisuudised
lühendatud link
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
9410

Laupäeva hommikul ründasid USA, Ühendkuningriik ja Prantsusmaa Süüria territooriumi. NATO peasekretär Jens Stoltenberg kutsus Venemaad käituma Süüria konfliktis vastutustundlikult.

TALLINN, 15. aprill — Sputnik. "Liitlased kutsuvad Süüria režiimi kõiki toetajaid, eriti Venemaad, olema vastutustundlik tagamaks, et Süüria režiim osaleb konstruktiivselt ÜRO-juhitavas Genfi protsessis," ütles Stoltenberg Brüsselis.

Süüria "keemiarünnaku" konflikt >>

Stoltenberg oli varem päeval kinnitanud, et kõik NATO 29 liikmesriiki toetavad õhulööke Süüriale seoses eelmisel nädalavahetusel aset leidnud nn keemiarelvarünnakuga Doumas.

Stoltenbergi sõnul oli USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa eesmärk tagada, et keemiarelvi ei saaks karistamatult kasutada.

Kolme riigi kinnitusel oli tegemist väga eduka operatsiooniga, mis märkimisväärselt vähendas Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi võimekust korraldada lähiajal uusi rünnakuid.

Ratas: rünnak Süüria vastu oli vajalik

Peaminister Jüri Ratas kirjutas laupäeval Facebookis, et keemiarelva kasutamine Süüria režiimi poolt on koletu kuritegu, mida pole võimalik õigustada ega mõista. Vastuhakk sellele on õigustatud.

"Sõjalise jõu piiratud, aga otsustav kasutamine USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa poolt on äärmuslik, kuid vajalik käik taoliste julmuste peatamiseks. Loodame, et edaspidi on võimalik massihävitusrelvade kasutamist ära hoida diplomaatilise suhtlemisega," kirjutas peaminister Jüri Ratas sotsiaalmeedias.

Lavrov: Douma keemiarünnaku korraldasid ühe riigi eriteenistused >>

"Keemiarelva kasutamine Süüria režiimi poolt on koletu kuritegu, mida pole võimalik õigustada ega mõista. Sõjalise jõu piiratud, aga otsustav kasutamine USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa poolt on äärmuslik, kuid vajalik käik taoliste julmuste peatamiseks. Loodame, et edaspidi on võimalik massihävitusrelvade kasutamist ära hoida diplomaatilise suhtlemisega. Selle eelduseks on rahvusvahelistest lepetest kinnipidamine ja konfliktide ennetamiseks ellukutsutud organisatsioonide austamine," sõnas peaminister Ratas.

USA president Donald Trump
© REUTERS / CARLOS BARRIA

Kreml: ajalugu paneb kõik paika

"Ajalugu paneb kõik paika ning on juba asetanud Washingtoni õlgadele vastutuse Jugoslaavias, Iraagis ja Liibüas kordasaadetu eest," on kirjas Kremli veebilehel avaldatud presidendi seisukohavõtus, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti laupäeval.

Venemaa riigipea Vladimir Putin rõhutas, et sõjaline löök anti ilma ÜRO Julgeolekunõukogu sanktsioonita ja ÜRO põhikirja rikkudas. Ta nimetas toimunut "terrorismivastase võitluse eesliinil oleva suveräänse riigi vastu toime pandud agressiooniaktiks".

"Oma tegevusega põhjustas USA… kannatusi tsiviilelanikkonnale, mahitades sellega sisuliselt terroriste," rõhutas president.

USA, Ühendkuningriik ja Prantsusmaa ründasid Süüria territooriumi laupäeva, 14. aprilli hommikul. Süüria Kindralstaatabist täpsustati, et lääneriigid tulistasid sõjaliste ja tsiviilobjektide suunas umbes 110 raketti, kannatada sai kolm inimest. Suurem osa rakettidest õnnestus Süüria õhutõrjel alla tulistada.

Vene Föderatsiooni kaitseministeerium teatas, et Lääneriikide sihtmärkideks osutusid nii sõjalised- kui ka tsiviilobjektid. Ametkonnast teatati, et mitte ükski väljalastud rakettidest ei sisenenud Venemaa õhutõrje poolt kontrollitavasse tsooni.

Putin raketirünnakust Süüria vastu: Ajalugu paneb kõik paika >>

Venemaa välisministeerium teatas, et libauudised keemiarelva kasutamisest valitusvägede poolt loodi selleks, et terroriste kaitsta ja õigustada nende toeks väljastpoolt antavaid lööke.

Venemaa relvajõudude kindralstaap teatas juba 13. märtsil, et mässajad valmistavad ette keemiarelva kasutamise provokatsiooni Ida-Ghoutas. Vene sõjaväelased lisasid, et plaanitavat intsidenti kasutatakse ära Süüria ründamiseks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Tagid:
vastutuskindlustus, rünnak, rakettid, NATO, Jens Stoltenberg, Donald Trump, Vladimir Putin, Suurbritannia, Prantsusmaa, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad