22:30 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Välisuudised
lühendatud link
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
12220

Trump nimetas Assadi režiimi vastu kasutatud relva küll uueks, kuid USA relvajõudude relvastuses olevad Tomahawk raketid töötati välja juba 1990. aastatel ja uuteks ei saa neid kuidagi pidada.

TALLINN, 16. aprill — Sputnik. USA president Donald Trump kutsus Venemaad üles olema valmis Süüria-vastaseks raketirünnakuks, hoiatas, et raketid saavad olema uued ja "nutikad" ning nimetas nende tüübi, mis tekitas Venemaa meedias palju küsimusi, edastab portaal Inosmi osundusega Süüria meediagrupile Orient News.

Washington Examiner teatas Pentagoni allikale viidates, et 60 Tomahawk tiibraketiga relvastatud hävitaja lahkus sadamast Küprosel ja suundus Süüriasse. Seda uudist tsiteeris Vene telekanal RT Araabic.

Tiibrakettide laskekaugus on umbes 2,5 tuhat kilomeetrit. Neil on suur tabamistäpsus, tõhus juhtimissüsteem ja suur manöövervõime.

Tiibraketi olulisemaks omaduseks on võime muuta väljatulistamise järel GPS navigatsioonisüsteemi kasutades oma lennutrajektoori. Seda relva kasutati ka 7. aprillil 2017 Shayreti õhuväebaasi rünnakus vastusena Assadi režiimi keemiarünnakule Khan Sheikhunis. Lennuvälja pihta lasti USA hävitajatelt USS Ross ja USS Porter kokku 59 Tomahawki tiibraketti.

Trump nimetas Assadi režiimi vastu kasutatud relva küll uueks, kuid USA relvajõudude relvastuses olevad Tomahawk raketid töötati välja juba 1990. aastatel ja uuteks ei saa neid kuidagi pidada.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Никольский

Pentagon on pidevalt tegelenud nende rakettide täiustamisega. Mõne aasta eest jätkasid Ameerika Ühendriigid Tomahawk Block IV rakettide katsetusi ja 11. jaanuaril 2017 teatas Raytheon uutest rakettidest, mis on võimelised tabama ka liikuvaid sihtmärke ja kontrollima vastase positsioonide koordinaate. Proovikatsetused lõppesid edukalt ning arvatakse, et raketid võetakse peagi USA arme relvastusse.

Washington Post teatas, et Trump peab "nutikatest rakettidest" rääkides silmas, et nendel on laser- ja satelliitjuhtimissüsteemid. Väljaande teatel võivad USA sõjaväelased vajadusel paigaldada sellised süsteemid ka "rumalatele" rakettidele, kuid see tundub vähetõenäoline, eriti kui arvestada, et USA rakettidel saavad Süürias vastas olema Venemaa raketitõrjesüsteemid S-300 ja S-400. Pentagon ei saa neid oma raketirünnaku planeerimisel ignoreerida.

Ameerika väljaanne The National Interest teatas omakorda, et vajadus vältida Vene raketitõrjesüsteeme võib sundida USA sõjaväge kasutama hoopis AGM-86 tiibrakette, mis on paigaldatud raketipommitajatele B52-H.

USA president Donald Trump
© REUTERS / CARLOS BARRIA

Lisaks võib Pentagon kasutada vargpommitajaid B2, mis on varustatud täppisrakettidega AGM-158 ja AGM-154. Samuti saab kasutada F-22 Raptor hävitajaid, mis on varustatud ülitäpsete GBU-39 pommidega. Eeldatakse, et lahinglennukid varustatakse Vene raketitõrjesüsteemide avastamise ja vältimise tehnoloogiaga.

Valge Maja on kinnitanud, et USA president Donald Trump peab Venemaad ja Assadi režiimi vastutavaks Douma keemiarünnaku eest, milles hukkusid kümned ja said vigastada rohkem kui tuhat inimest. Ameerika Ühendriigid kaaluvad kõiki võimalikke Assadi režiimi vastaseid meetmeid ja Süüria-vastane raketilöök on president Trump arvates vaid üks võimalikest reageerimisvariantidest.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Tagid:
Tomahawk-rakettid, Pentagon, Donald Trump, Vladimir Putin, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad