13:36 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
14730

Lääneriikide raketilöögid Süüria pihta teostati võltspõhjenduste alusel, vales juriidilises raamistikus ja valede tulemustega – teise riigi suhtes võib jõudu kasutada ainult enesekaitseks või ÜRO mandaadi alusel.

TALLINN, 16. aprill — Sputnik. Sellest teatas Venemaa Suurbritannia saatkond oma avalduses, vahendas RIA Novosti.

"Ühendkuningriigi välisminister Boris Johnson tunnistas, et raketilöögid ei olnud mõeldud inimeste elude päästmiseks, ega president Bašar Assadi edasistest keemiarünnakutest loobuma sundimiseks. Neid tuli vaadata lihtsalt kui "signaali." Jätame juriidilise analüüsi juristidele. Pole aga vaja keerulist ekspertiisi, mõistmaks, et meil on tegu rünnakuga, mis teostati valel ettekäändel, valel õiguslikul alusel ja vale tulemusega," kirjutatakse RIA Novostile antud kommentaaris.

Venemaa saatkond kahtleb Eesti välispoliitika sõltumatuses >>

Saatkond süüdistas lääneriike silmakirjalikkuses, sest Süüriat rünnati ajal, mil riigi erinevad poliitilised jõud üritavad aastatepikkust konflikti reguleerida ning mil vabariiki saabusid Keemiarelva Keelustamise organisatsiooni OPCW eksperdid.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Никольский

"Rahvusvaheline üldsus ei ole Douma keemiarünnaku toimumises kindel ja tahab näha POCW uurimise tulemusi. Rääkida sel ajal, kui Damaskusesse saabuvad rahvusvahelised vaatlejad ning Süüria valitsus ja opositsioon püüavad luua sõjategevuse lõpetamiseks konstitutsioonikomiteed, et "jõu kasutamisel puudub praktiline alternatiiv", on parimal juhul silmakirjalik," teatab saatkond.

"Kõigepealt, Lääne poolt 1990.ndatel aktiivselt populariseeritud "humanitaarinterventsioonide" idee lükati rahvusvahelise üldsuse poolt tagasi. Ta ei saa olla mingile jõu kasutamisele seaduslikuks aluseks. Riikideülene seadusandlus lubab jõudu kasutada vaid enesekaitseks, või ÜRO mandaadi all. Seepärast on fakt, et Ühendkuningriik "humanitaarinterventsioonile" viitab, otseseks kinnituseks pommitamise ebaseaduslikkusele," teatab Londoni Vene lähetuse avaldus.

USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia korraldasid laupäeva varahommikul õhu- ja raketilöökide laine Süüria režiimi keemiarelvaarsenaliga seotud sihtmärkide pihta, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Süüria "keemiarünnaku" konflikt >>

Süüria Kindralstaatabist täpsustati, et lääneriigid tulistasid sõjaliste ja tsiviilobjektide suunas umbes 110 raketti, kannatada sai kolm inimest. Suurem osa rakettidest õnnestus Süüria õhutõrjel alla tulistada.

Vene Föderatsiooni kaitseministeerium teatas, et lääneriikide sihtmärkideks osutusid nii sõjalised- kui ka tsiviilobjektid. Ametkonnast teatati, et mitte ükski väljalastud rakettidest ei sisenenud Venemaa õhutõrje poolt kontrollitavasse tsooni.

Venemaa riigipea Vladimir Putin rõhutas, et sõjaline löök anti ilma ÜRO Julgeolekunõukogu sanktsioonita ja ÜRO põhikirja rikkudas. Ta nimetas toimunut "terrorismivastase võitluse eesliinil oleva suveräänse riigi vastu toime pandud agressiooniaktiks".

Venemaa välisministeerium teatas ennem, et libauudised keemiarelva kasutamisest valitusvägede poolt loodi selleks, et terroriste kaitsta ja õigustada nende toeks väljastpoolt antavaid lööke.

Venemaa relvajõudude kindralstaap teatas juba 13. märtsil, et mässajad valmistavad ette keemiarelva kasutamise provokatsiooni Ida-Ghoutas. Vene sõjaväelased lisasid, et plaanitavat intsidenti kasutatakse ära Süüria ründamiseks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

USA sanktsioonid Venemaa vastu: Washington tegi taas valearvestuse >>

Tuhanded süürlased tulid nädalavahetusel Damaskuse tänavatele, et avaldada toetust Süüria president Bashar al-Assadile ja mõista hukka lääneriikide õhurünnakuku, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti pühapäeval.

Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Tagid:
raketilöök, õhurünnak, rünnak, ÜRO, saatkond, Boris Johnson, Suurbritannia, Prantsusmaa, USA, Süüria

Peamised teemad