01:19 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Välisuudised
lühendatud link
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
37494

Venemaal on ümberlükkamatuid tõendeid selle kohta, et intsident keemiarelva kasutamisega Süürias Douma linnas oli lavastatud ning et tegemist oli Suurbritannia eriteenistuste provokatsiooniga.

TALLINN, 17. aprill — Sputnik. Seda teatas oma kõnes Keemiarelva Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) nõukogu eriistungil Venemaa alaline esindala OPCW-s Aleksandr Šulgin, teatas RT. Šulgin ütles, et riikliku juurdluse käigus ei tuvastatud ühtegi tunnismärki, mis kinnistaks, et Doumas kasutati keemiarelva.

"Mitte ühtegi tunnistajat, mitte ühtegi mürgitatut haiglates leida ei õnnestunud. Ei tuvastatud mingisuguseid jälgi keemilise lahingumoona jäätmetest," ütles ta.

Kuid kõige tähtsam on diplomaadi sõnul see, et õnnestus leida inimesed, kes osalesid lavastatud videovõtetel, mis pakuti välja tunnistusena keemiarünnakust ja mis sai aluseks raketirünnakule Süüria sihtmärkide pihta.

Lavrov: Douma keemiarünnaku korraldasid ühe riigi eriteenistused >>

"Televisioonis näidati intervjuud nende inimestega. Nad ise näitasid kätte kaadrid oma osatäitmisega lavastatud videoklipis. Mõlemal asjaosalisel on meditsiiniharidus, nad töötavad Douma linna kiirabis," lausus Šulgin.

Ta lisas, et kogu lavastus oli kavanadatud ja teostatud Suurbritannia eriteenistuste poolt võib-olla USA osavõtul.

"Meil on olemas mitte lihtsalt "piisavalt usaldusväärsed", nagu seda üksteise võidu väidavad meie lääne partnerid, vaid ümberlükkamatud tõendid sellest, et mingit intsidenti 7. aprillil Doumas ei toimunud ja et kõik see oli Suurbritannia eriteenistuste kavandatud provokatsioon, võimalik, et Washingtoni kui nende vanade liitlaste osavõtul eesmärgiga maailma avalikkust eksitusse viia ja Süüria-vastast agressiooni õigustada," toonitas Šulgin.

Süüria "keemiarünnaku" konflikt >>

Juba enne Šulgini etteastet teatati Venemaa kaitseministeeriumist, et on olemas tõendid Suurbritannia osalusest provokatsiooni korraldamises väidetavast keemiarelva kasutamisest Süürias. Venemaa kaitseministeeriumi ametlik esindaja kindralmajor Igor Konašenkov kinnitas dokumentaalselt Lavrovi sõnu selle kohta, et Venemaa käsutuses on tõendid videokaadrite võltsingust Douma "keemiarünnaku" osas.

"Õnnestus leida selle videoklipi salvestuses vahetult osalenud inimesed ja neid küsitleda. Täna esitame me otseintervjuu nende inimestega. Douma elanikud rääkisid üksikasjalikult, kuidas lavastatud võtted toimusid, millistes episoodides nad ise osalesid ja mida tegid," teatas ta.

Tõttasid jälgi pühkima

Sputnik Eesti on juba teatanud, et Moskval on ümberlükkamatuid tõendeid selle kohta, et "õudustäratavad" videokaadrid keemiarelva kasutamisest Süürias Douma linnas on lavastuseks, mis fabritseeriti välismaa eriteenistuste poolt. Sellest teatas reedel, 13. aprillil täpselt pool päeva enne raketirünnakut briifingul Moskvas Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Lavrov tuletas meelde, et Süüriasse siirdus OPCW ekspertide rühm, kes peab kohapeal kontrollima, kas Doumas tõesti kasutati keemiarelva tsiviilelanikkonna vastu.

"See rühm peab jõuma Damaskusesse homme hommikul ja me loodame, et sõidab viivitamatult Doumasse, kus meie spetsialistid, kes selle koha läbi uurisid, mitte mingeid kinnitusi keemiarelva, kloorgaasi või mis iganes mürkaine kasutamise kohta ei tuvastanud," ütles ta.

Ent ööl vastu pühapäeva, 14. aprilli andis koalitsioon, mille koosseisu kuulusid USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa, massiivse raketilöögi Süüria objektide pihta. Soov otsi vette peita osutus palja silmagagi ilmselgeks.

Putin hoiatas kaose eest rahvusvahelistes suhetes >>

Veel varem teatas Venemaa alaline esindaja ÜRO-s Vassili Nebenzja, et avaldused väidetava keemiarünnaku kohta Süürias Douma linnas võivad olla suunatud avalikkuse tähelepanu kõrvalejuhtimiseks endise GRU töötaja Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamisjuhtumilt Suurbritannias Salisburys.

Tema sõnul on nüüd "inglased taganemas läbipaistvast uurimisest ja vastustest tõstatatud küsimustele ning ühtaegu pühivad jälgi". Nebenzja rõhutas ühtlasi et vaenupoolte lepituskeskuse spetsialistid uurisid oletatava keemiarünnaku koha Süürias Douma linnas läbi ega tuvastanud mingeid jälgi mürkainete kasutamisest.

Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Tagid:
lavastatud, keemiarünnak, tõendid, OPCW, Aleksandr Šulgin, Suurbritannia, Venemaa, Süüria

Peamised teemad