08:29 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
4210

Belgia toll esitas pretensioonid kolmele Antverpeni ettevõttele, kes ajavahemikus 2014. aastast kuni 2016. aastani kehtivaid piirangureegleid rikkudes eksportisid Süüriasse sadu tuhandeid tonne tööstuslikke kemikaale.

TALLINN, 18. aprill — Sputnik. Väljaande Knack andmetel tarnisid ettevõtted A.A.E. Chemie Trading, Annex Customs ja Danmar Logistics Süüriasse ja Liibanoni 24 partiid isopropanooli, atsetooni, metanooli ja diklorometaani hoolimata sellest, et alates 2013. aastast kehtis niisugustele väliskaubanduslikele operatsioonidele keelumärk ning alates 2014. aastast sai nõutavaks vastav erilitsents, vahendas RIA Novosti.

Süüria "keemiarünnaku" konflikе >>

Väljaanne kinnitab, et ühte tarnitud ainetest on põhimõtteliselt võimalik kasutada keemiarelva tootmisel. Kuid sedasama ainet kasutatakse ka ravimitööstuses ja puhastusainete tootmisel.

Itaalia eksperdi arvates selleks, et keemiarelv täielikult hävitada on vajalikud võimalikult paljude riikide ühised jõupingutused
© AFP 2019 / Credit PHILIPP GUELLAND

Ettevõtete esindajad kinnitavad, et ei teadnud nõuetest taotleda eriluba ja töötasid koos usaldusväärsete eraettevõtjaist vahendajatega, kes ei äratanud kahtlusi.

Mai keskel tuleb Antverpeni kohtus menetlemisele tolli hagi eksportijate vastu, keda süüdistatakse kemikaalitarnete eeskirjade rikkumises. Seejuures esitab väljaanne küsimuse, miks märkas tolliteenistus dokumentide puudumist alles pärast tarnimisi.

Keemiarelva varud on Süüriast edukalt välja veetud, 2016. aasta jaanuaris teatas OPCW riigi keemiaaarsenali täielikust likvideerimisest.

Sariinigranaat — see on midagi uut >>

Kahekümne aasta eest, 1997. aastal jõustus ÜRO keemiarelva keelustamise konventsioon. Kuid see relvaliik kujutab endast ikka veel ohtu: kõik riigid ei ole dokumenti ratifitseerinud, keemiarelva võivad kasutada ka terroristid, rääkis inetervuus Sputnik Italiale, Bologna Teaduste akadeemia molekulaartehnoloogia teadusliku uurimise instituudi teadlane Matteo Guidotti, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu kevadel.

"Mõned Lähis-Ida riigid, samuti Põhja-Korea ei ole sellele lepingule alla kirjutanud ega seda ratifitseerinud. Need on väga ebastabiilse poliitilise korraga riigid ja nende mitteühinemine lepinguga on ohtlik, sest nad ei ole kohustatud konventsiooni järgima," ütles ekspert.

"Valged kiivrid" fabritseerisid Süüria keemiarünnaku tagajärjed >>

Lisaks sellele on oht, et keemiarelva võivad kasutada terroristid. Erinevalt teistest relvadest saab seda valmistada tavalises garaažis, komponente on kerge vaevaga osta isegi turult.

Tagid:
krimi, tootmine, kemikaalid, keemiarelv, OPCW, Antverpen, Süüria, Belgia

Peamised teemad