12:59 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Välisuudised
lühendatud link
6210

Euroopa Komisjon kinnitas ametliku kutse kahele Balkani riigile, Makedooniale ja Albaaniale asuda läbirääkimistele Euroopa Liitu astumise asjus.

ТАLLINN, 19. aprill — Sputnik, Аleksei Toom. Brüssel tegi Makedooniale ja Albaaniale ametlikult ettepaneku asuda läbirääkimistele Euroopa Liiduga ühinemiseks. Läbirääkimised Serbia ja Montenegroga juba käivad. Euroopa Lomisjon peab Lääne-Balkanit konfliktide allikaks ja üritab piirkonna oma kontrolli alla võtta.

Euroopa Komisjoni volinike kolleegium, nagu teatab tema pressiteenistus, kinnitas ettepaneku alustada läbirääkimisi Albaania ja Makedoonia ühinemiseks EL-iga "nende edusamme, reformide ja arengu toetamist silmas pidades". Nüüd suundub ametlik paber kinnitamisele EL-i Nõukogus, kus see kahtlemata ka kinnitatakse.

Makedoonia kinnitas naasmist EL-iga liitumise teele >>

Makedooniast sai liitumiskandidaat juba 2005. aastal ning Albaania kuulutati selleks 2014. aastal. Läbirääkimised Serbia ja Montenegroga on juba käimas, Bosnia ja Hertsegoviina esitas taotluse 2016. aastal, kõneldakse ka Kosovoga, kuid arvata on, et pelgalt kõnelustega see esialgu lõpebki.

Parlamendivalimistel kaotajaks jäänud opositsioon sooritas tegelikult katse haarata jõuga võim oma kätte riigis
© REUTERS / OGNEN TEOFILOVSKI

Kosovoga läbirääkimiste alustamise vastu, nagu uudisteportaal Sputnik Eesti on juba teatanud, on terve hulk EL-i riike, kaasa arvatud Hispaania, kes seniajani ei ole tunnustanud suure osa endise Serbia territooriumi iseseisvust. Ning seetõttu paistavad kosovolaste väljavaated üsna kaheldavad, kuivõrd just Hispaania, kellel on oma probleeme iseseisvat elu ihkavate maanurkadega, vaevalt küll nüüd Kosovo iseseisvust tunnustab. Igal juhul seniajani, kuni seda ei tunnusta kannatada saanud riiik Serbia ise.

Еuroopa eeldab Lääne-Balkanilt ebameeldivusi

Paljude vaatlejate arvates on niisugune pöörang täiesti võimalik, Belgrad püüab Brüsseli surve all 1999. aasta sõda, oma ohvreid ja NATO pommirünnakuid unustada. Kosovoga suhete normaliseerimine on EL-is seatud Serbia liitu astumise tingimuseks, nagu portaal Sputnik Eesti juba on jutustanud.

Kosovolaste huulilt pidevalt kõlavad ettepanekud ühendada kosovo Albaaniaga ja sel viisil probleem lahendada vaevalt küll kusagil väljaspool nende riikide eneste piire toetust leiavad.

Montenegro astub maailma tugevaima sõjalise liidu liikmeks >>

Brüssel osutab Lääne-balkanile erilist tähelepanu, rõhutades selle piirkonna olulisust kogu Euroopa jaoks. Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker väljendus võrdlemisi hiljuti koguni selles vaimus, et just Balkanil võib alata uus sõda Euroopas, juhul kui EL jätab need riigid laienemise ukse taha. Mõte liidu täiendamisest uute riikidega ei ole kontinendi elanikkonna silmis kuigi menukas, kuid Junckerit usutakse.

Balkanimaad jäävad Euroopa kõige "tulisemaks" piirkonnaks, "rõõmustades" teda õige mitme hõõguva konfliktiga. Horvaatia ja Sloveenia on vastuolus vaidlusaluse piirilõigu pärast, Makedooniat ei lase mitte mingitesse liitudesse ega blokkidesse kreeka, kes nõuab riigi nime väljavahetamist, kuna kahtlustab teda katses omistada enesele Makedoonia Aleksandri kodumaa austusväärne nimetus. See pole kaugeltki täielik nimekiri Balkani vastuoludest, millel on pikk ja traagiline ajalugu.

Töökoja Danko Handmade kunstkeraamika
© Sputnik / Вадим Анцупов

Euroopale teeb muret Albaanias lokkav kuritegevus

"Meie täna astutud samm endiste Jugoslaavia vabariikide Makedoonia ja Albaania suunas on sammuks edasi kogu Lääne-Balkani piirkonna jaoks," ütles EL-i kõrge esindaja, välispoliitika ja julgeoleku volinik Federica Mogherini. "Kuid töö reformide ja moderniseerimise kallal peab partnerite ja euroopa Liidu huvides jätkuma."

"Neie laienemispoliitika jääb peamiseks reformide liikumapanevaks jõuks Lääne-Balkanil," märkis EL-i Euroopa naabruspoliitika ja laienemisläbirääkimiste volinik Johannes Hahn. "See arendab piirkonna ühiskondi ja majandust, muutes ta seeläbi veelgi õitsvamaks ja stabiilsemaks, mis vastab EL-i tõelistele huvidele.

Ratas: Eesti toetab Lääne-Balkani lähendamist EL-le >>

…Tehtud on tähtis samm, kuid nähtavasti käib seegi kõikide Lääne-Balkani riikide kohta, et lühikest teed Euroopa Liitu pole olemas. Palju on veel tegemata. Me peame näha saama, et reformid, eriti seaduse ülimuslikkuse põhimõtte järgimise osas kulgevad veelgi otsustavamalt ja annavad püsivaid tulemusi."

Volinik Hahn tuletas eelkõige Albaaniale, kes on Euroopas tuntud oma organiseeritud kuritegevuse ja korruptsiooni poolest, meelde kohtusüsteemi ja õigusemõistmise süsteemi reformimise ülimat olulisust.

Tagid:
EL Nõukogu, EL, Albaania, Lääne-Balkani riigid, Makedoonia, Balkanimaad, Montenegro

Peamised teemad