08:49 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Välisuudised
lühendatud link
4510

Pool Soomes tarbitavast räimest tuleb Kaskisten sadama kaudu. Anders Granfors püüab sellest lõviosa koos oma isa ja vennaga. Räimed tuuakse sadamasse, kust nad viiakse saja meetri kaugusele tehasesse. Sealt liigub kala hulgiladudesse ja poodidesse.

TALLINN, 20. aprill — Sputnik. See kett on aga tänavu varakult katkemas ja Granforsid valmistuvad varajaseks suvepuhkuseks, mis kestab aasta lõpuni. Nimelt on ELi kehtestatud püügikvoot täis saanud, vahendab portaal Eestinen.

Ligi 3000 tonni suurune kvoot on liiga väike, see saab juba kuu aja pärast täis. Olukord on enneolematu.

Varem on riik kehtestatud püügikeelud, et kala jätkuks aasta lõpuni. Kvoodisüsteemi muudeti möödunud aasta alguses. Kvoodid kehtestati püügilaevadele eraldi ja kaluritele määrati kvoodid varasema püügi alusel. See vähendas söögiks kasutatava räime püüdjate osakaalu, kuna nende saagid on olnud väiksemad kui neil, kes püüavad söödaks minevat kala.

Granforsi väitel pole nad kunagi taga ajanud kogust, vaid kvaliteeti. Fileerimiseks kõlbavad vaid suuremad räimed. Need, kes söödaks püüavad, on rahul igasuguse kalaga.

Meie igapäevast leiba: EL tunnistab "toiduapartheidi">>

Soomes püütakse toiduks kasutatavat räime vaid Põhjalahe lõunaosas, 6-8 sõidutunni kaugusel kaldast. Saaki tuuakse kaldale kolm korda nädalas, et see ei rikneks.

Kalastajate olukorda halvendas seegi, et Põhjalahes vähendati püügikvooti võrreldes varasemaga 40 protsendi võrra. Rahvusvaheline mereuurimisnõukogu püüab selle otsusega säilitada räimepopulatsiooni. Kalurite arvates on aga räime meres küll ja aasta on väga hea.

Räimekriis on suur löök töötlemistehastele. Kuivaniemen Kala toodab räimefileed Kaskisten sadamas ja ettevõtte tegevus sõltub Granforside püügist. Kalapüügi lõpp tähendab pikka puhkust ka tööstuse kümnekonnale töötajale. Kuivaniemen kala juht Reijo Suutari ütles, et räim saab Soomes otsa maikuus ja siis minnakse aasta lõpuni puhkusele.

Maa- ja metsamajandusministeeriumist öeldi, et kvoodisüsteemi puhul tehti teadlik valik. Leiti, et kalapüügi piiramine pole valitsuse pädevuses. Vastutust peaks kandma püüdjad ja töötlejad.

Eesmärk oli, et turg paneb kõik paika. Iga kalaettevõte saab oma kvoodi ja toimetab selle järgi. Vana süsteem, kus valitsus seadis püügile ajalised piirangud, oli jäik ja ebatäpne. Aastad olid väga erinevad ja mõnikord kehtestati piirangud juba jaanuaris, et kala jätkuks terveks aastaks. Vana süsteemi juurde enam tagasi ei minda.

Kvoodid paneb paika Euroopa Liit ja tänavune aasta on esimene, mil räime ei jätku toiduks piisavalt, kuna kvooti piirati 40 protsendi võrra. Nüüd oodataksegi seda, et turg paneb kõik paika.

Silk on üks parim kala>>

Ministeeriumist viidatakse, et räim ei lõppe otsa igal pool, mujal Soomes olevat olukord parem. Näiteks tuuakse Turus tegutsev Martin Kala, mis on sama suur tööstus kui Kuivaniemen kala Kaskisteni sadamas ja koos töötlevad nad 95 protsenti Soome kodumaisest toidusilgust. Martin Kala aga ei saa ministeeriumi jutust aru, kuna nende olukord on samasugune nagu Kaskisteni puhul.

Martin Kala tehasejuht Jari Multanen ütles, et kõikide lepinguliste traalerite kvoodid on täis ning räim saab poodidest otsa mais-juunis. Martin Kala ootavad samuti ees sundpuhkused.

Konjunktuuriinstituut: toidukorv kallines aastaga 6,8 protsenti>>

Euroopa Liit pani tänavused kvoodid paika oktoobrikuus. Pärast seda tehtud uuringud näitavad, et kala on rohkem, mistõttu võiks sügisel kvoote tõsta. Asi peaks selguma maikuus, aga arvatav kümne protsendi suurune tõus kalatöötlejaid ei rahulda. See tähendab seda, et kalurid pääsevad merele novembris ja kala jõuab poodidesse alles jõuludeks.

Kalatöötlejad on mures ühtlasi räime maine pärast. Sügiseks on planeeritud mitmeid räimeüritusi, aga näiteks räimelaata ei saa enam korraldada. Nüüd on pakutud, et räime võiks hakata soolama, et oleks aasta jooksul midagi võtta.

Tagid:
kvoot, räim, räimekriis, püük, kalastaja, Soome

Peamised teemad