01:20 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Välisuudised
lühendatud link
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
11020

Süüria poisike Hassan Diab, keda "Valgetest Kiivritest" "avaliku arvamuse kujundajad" oma lavastatud videos Douma linnas "keemiarünnaku ohvrina" esindasid, peaks ÜRO-s esinema ja kogu maailmale tõde kuulutama, leiab Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

TALLINN, 20. aprill — Sputnik. Sellise uudise avaldas neljapäeval, 19. aprillil infoagentuur RIA Novosti. Pisut varem jutustas Hassan Diab intervjuus telekanaline "Rossija24", kuidas ta videosse sattus ja kelle süü tõttu peaaegu uus sõda puhkes.

Hassani sõnul oli ta emaga keldris, kui kuulis tänavalt üleskutset haiglasse minna. Kui poiss kohale jõudis, haarati tast kinni ja kasteti ta veevoolikust märjaks ning asetati koos teistega voodile. Poisi sõnu kinnitas tema isa, lisades, et mingit keemiarünnakut linnas ei toimunud.

© RUPTLY / Минобороны РФ
Hassan Diab jutustas, kuidas ta videosse sattus ja kelle süü tõttu peaaegu uus sõda puhkes.

"Kui keegi peaks täna ÜRO Julgeolekunõukogu eesistujaks ja peategelaseks saama, siis peaks selleks olema Hassan Diab ja tema vanemad, kel tuleks selgitada, mida "Valged kiivrid" endast kujutavad ja kuidas nad oma võltsinguid korraldavad," teatas Zahharova Moskvas toimunud briifingul.

Diplomaadi sõnul on Hassani pere valmis Doumas toimunu kohta kõikidele rahvusvahelistele struktuuridele tunnistusi andma.

"Mis te arvate, kui Diabide pere tahab ÜRO-sse sõita, kas neile antakse Ameerika viisa? Tahaks väga loota, et see küsimus ei osutuks retooriliseks selle sõna kõikides tähendustes," lisas Zahharova.

Saksa kloor ja Salisbury suitsupommid

Venemaa välisministeeriumi esindaja teatas ka Ida-Ghoutas tehtud hirmsast leiust.

"Ida-Ghouta vabastatud territooriumil avastasid Süüria valitsusväed Saksamaalt pärit konteinerid klooriga, samuti suitsupommid, mis on valmistatud ei kusagil mujal kui Salisburys," lisas ta.

"Seda fakti on isegi raske kommenteerida – ta on sedavõrd hirmuäratav ja usku teatud riikide inimlikkusesse õõnestav. Me ei räägi mõistagi tervetest riikidest, vaid neist poliitikutest ja juhtidest, kes niisuguseid korraldusi annavad ja otsuseid vastu võtavad," märkis Zahharova.

Ettekääne sõja alustamiseks

Sputnik Eesti juba teatas, et Moskval on ümberlükkamatud tõendid, et keemiarelva kasutamise "hirmsate kaadrite" näol on tegu lavastusega, mille korraldasid välismaised eriteenistused. Sellest teatas reedel, 13. aprillil, pool päeva enne raketirünnakut Moskvas toimunud briifingul Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Lavrov meenutas, et Süüriasse sõitis grupp Keemiarelva Keelustamise organisatsiooni OPCW eksperte, kes pidid koha peal kontrollima, kas Doumas tõepoolest tsiviilelanike vastu keemiarelva kasutati.

Kuid ööl vastu laupäeva, 14. aprilli andis USA-st, Suurbritanniast ja Prantsusmaast koosnev koalitsioon Süüria objektide pihta rakettide massilöögi. Kellegi soov "otsad vette peita" oli ilmne.

© Ruptly
Vene sõjaväelased avastasid Süürias keemiarelvade labori.

Veel varem teatas Venemaa alaline esindaja ÜROs Vassili Nebenzia, et väiteid võimalikust keemiarünnakust Douma linnas kasutatakse avalikkuse tähelepanu kõrvalejuhtimiseks endise GRU kaastöötaja Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamise juhtumilt Salisburys. Tema sõnul "väldivad inglased nüüdseks läbipaistvat uurimist ning esitatud küsimustele vastamist ning peidavad oma jälgi."

Süüria "keemiarünnaku" konflikt>>

Nebenzia toonitas samuti, et Vaenupoolte Lepitamise keskuse spetsialistid uurisid Doumas väidetud keemiarünnaku toimepaneku paika ega leidnud sealt mürkainete kasutamise jälgi.

Hiljuti avaldasid mitmed internetiportaalid viitega mässulistele teate kloori kasutamisest Douma linnas Süüria armee poolt. Organisatsioon "Valged kiivrid," mis on oma olemuselt mässuliste vabatahtlik üksus, ülesandega terroristidele positiivset kuvandit luua, teatas 25-70 keemiarünnakus hukkunust.

Süüria Ida-Ghouta linna Douma arstid teatasid, et nende juurde ei ole saabunud ühtki keemiarelva kahjustustunnustega patsienti — teatas varem Sputnik Eesti.

Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Tagid:
keemiarünnak, ÜRO Julgeolekunõukogu, Välisministeerium, Hassan Diab, Vassili Nebenzia, Maria Zahharova, Süüria

Peamised teemad