01:40 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
4810

Ühekordselt kasutatavad plastikesemed, nagu vatipulgad ja joogikõrred, võivad juba järgmisest aastast Suurbritannias keelatud olla, kui jõustub riigi reostusevastase kampaania järgmine faas.

TALLINN, 21. aprill — Sputnik. Suurbritannia peaminister Theresa May loodab, et Suurbritannia eeskuju innustab ka teisi Rahvaste Ühenduse riike reostusega aktiivsemalt tegelema, vahendas Pealinn viitega väljaandele The Guardian.

"Rahvaste Ühendus on ainulaadne organisatsioon, kus on äärmiselt mitmekesised keskkonnad ja loodus — on elutähtis, et me tegutseksime nüüd," vahendas The Guardian May sõnu.

Kiisler: reostus on maailma suurim terviserisk >>

Vatitikud, mida tihti ka WC-potist veega alla lastakse, on üks suurimaid merereostuse põhjustajaid. Lisaks on nad ka nii väikesed, et merelinnud ja —loomad võivad nad kogemata ära süüa.

Летний отдых на Балтийском море
© Sputnik / Игорь Зарембо

Hinnangute kohaselt on maailma ookeanides 150 miljonit tonni plastikut ning igal aastal sureb sadu tuhandeid mereimetajaid kas plastiku söömise või plastikjäätmetesse takerdumise tagajärjel.

Plastikust mikropärlid on juba Suurbritannias keelatud ning kilekottide tasuliseks tegemine on ka plastikkottide kasutamist märgatavalt vähendanud — ametlike andmete kohaselt on tasu jõustmisest alates tarvitatud 9 miljardit kilekotti vähem.

Plastikreostusega võitlevad ka paljud teised riigid — Indias Delhis keelati juba eelmisel aastal kõik ühekordselt kasutatava plastiku vormid ning Hiina on rangelt piiranud plastikprügi importi.

Pakendiseadus piirab ka Eestis kilekottide tasuta jagamist, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu kevadel. Keskkonnakomisjoni esimehe Rainer Vakra sõnul on teema olnud aktuaalne terves Euroopa Liidus juba pikemat aega. 

Seadus näeb ette keelata alates 2019. aastast poodides suuremate kilekottide tasuta jagamine. Esmajoones puudutab see müügikampaaniate ajal ostude jaoks massiliselt jagatavaid kilekotte.

Tai rannavetes leitud prügisaar liigub suvitusalade suunas >>

Kehtima jääb erand, mille järgi tohib kasutada väiksemaid õhukesi kilekotte lahtise toidukauba esmaseks pakendamiseks, näiteks liha või köögiviljade ostmisel või hügieeni otstarbel kilepakendis piima ostmisel.

Mikroplastiku mõjud ka inimorganismile võivad olla väga erinevad, alates vähist, mutageenide tekkest, sisemiste organite töö häiretest kuni viljakuse kahanemiseni, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

"Plastiku jäägid jõuavad inimese organismi ka suhkru, soola, mee või erinevate mereandide söömise kaudu," väidab Taani keskkonnatehnoloogia ehitusinsener Mads Altermann Sörensen.

Iga aasta 22. märtsil tähistatakse Läänemere päeva, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Hinnanguliselt pärineb 80% merre sattunud prügist maismaalt, kusjuures tänapäeval domineerib prügis just plast, mis laguneb looduses väga aeglaselt ning võib olla ka toksiline. Mereprügisse võivad loomad, linnud ja kalad kinni jääda (näiteks võrgusarnase ehitusega pakendiümbrised) või seda alla neelata, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu kevadel.

Mereprügi teemat on käsitletud Euroopa Liidu merestrateegia raamdirektiivis, mille järgi peavad liikmesriigid hiljemalt aastaks 2020 tagama oma mereala hea keskkonnaseisundi. Lisaks käsitletakse mereprügi vähendamise meetmeid ka ringmajanduse tegevuskavas ning selle ühes meetmes ehk plastistrateegias, mis aitab kaasa plastide ringlussevõtu suurendamisele.

4.–5. juunil toimub Tallinnas Kultuurikatlas Euroopa Liidu Läänemere strateegia üheksas aastafoorum, kuhu oodatakse ligi 700 osalejat Eestist ja Euroopast. Aastafoorumi peamine teema on Läänemere piirkond pärast aastat 2020.

Pomerants: plastik on ressurss, mitte mereprügi >>

Foorumil tutvustatakse Välisministeeriumi tellitud uuringut "EL Läänemere strateegia pärast 2020", mis analüüsib Läänemere strateegia (LMS) võrgustike ja projektide tööd ning tulemuslikkust strateegia eesmärkide täitmisel.

Tagid:
kilekott, vatipulgad, reostus, loodus, tervis, keskkond, plastik, EL, Theresa May, Suurbritannia

Peamised teemad