08:15 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Välisuudised
lühendatud link
4610

USA president Donald Trump ütles, et Põhja-Korea on nõustunud tuumarelvadest loobuma ning peatama tuuma- ja raketikatsetused, Ühendriigid seevastu pole tema sõnul vastutasuks teinud "ühtegi" järeleandmist.

TALLINN, 22. aprill — Sputnuk. Tippkohtumiseks USA-ga valmistuv Põhja-Korea teatas laupäeva varahommikul, et peatab tuuma- ja raketikatsetused ning pühendub rahu tagamisele Korea poolsaarel, vahendas Pealinn viitega BNSile.

Samas pole Pyongyang teatanud, et on nõus loobuma tuumarelvadest, mida stalinistlik riik peab julgeolekutagatiseks Lääne katsete vastu viia riigis läbi režiimimuutus.

"Me ei ole millestki loobunud ja nemad on nõustunud tuumaprogrammist loobuma (nii hea maailma jaoks), tuumakatsetuste polügooni sulgema ja peatama katsetused!" kirjutas Trump Twitteris.

Lääne valitsused ei usu enam, et Venemaa tagastaks Ukrainale lähiajal Krimmi
© Sputnik / Сергей Мальгавко

"Oleme Põhja-Korea teemal lahenduse leidmisest kaugel, see võib õnnestuda, kuid ei pruugi — aeg näitab. Aga seda tööd, mida ma teen, tulnuks teha kaua aega tagasi," sõnas Ühendriikide president.

Laupäeval nimetas Trump Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni otsust tuuma- ja raketikatsetused peatada väga heaks uudiseks maailmale.

Analüütikud hoiatavad, et katsetused on midagi, mida Kim saab soovi korral kiiresti taasalustada. Mõned vaatlejad näevad Põhja-Korea liidri tippkohtumisega USA ametisoleva presidendiga kaasnevas legitiimsuses võitu Pyongyangile.

Krimmi poolsaar
© Sputnik / Константин Чалабов

"See on Krimi tähtis avalike suhete alane jõupingutus ja ma arvan, et sellest saadakse aru. Valitsuses ja kongressis lähenevad kõik sellele skepsise ja ettevaatlikkusega," ütles vabariiklasest senati välissuhete komitee esimees Bob Corker pühapäeval telejaama CNN saates.

Tema sõnul on protsessi võimalik kiiresti tagasi pöörata ja Kim on alustanud "kohtumisi viisil, mis on peaaegu asetanud Ühendriigid kaitseasendisse".

Reedel seisab ees Põhja- ja Lõuna-Korea tippkohtumine, millelt oodatakse positiivse õhkkonna kinnistamist enne tippkohtumist Trumpi ja Kimi vahel, mis peaks USA presidendi sõnul aset leidma mais või juuni algul.

Tagid:
Donald Trump, USA

Peamised teemad