10:57 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Välisuudised
lühendatud link
4220

Lääne põhiline nõue Ukrainale seisneb võimuvahetuses. President Porošenko ilmselt ei saa enam teist ametiaega järjest presidendiks olla.

TALLINN, 23. aprill — Sputnik. Niiviisi kajastas olukorda valitsusstruktuurides Ülemraada saadik Vadim Rabinovitš, vahendab RIA Novosti.

Rabinovotši sõnul käisid Arseni Jatsenjuki partei Rahvarinne poolehoidjad visiidiga USA presidendi jutul ja kohtusid sealsete riigiametnikega. Samal ajal president Petro Porošenko bloki fraktsiooni esindajaid sellel kohtumisel Washingtonis ei olnud.

Ukraina sai NATO kandidaatriigiks >>

"Ma usun, et kõik said täielikult aru Läänest tulevatest signaalidest, mis tähendavad meie riigivõimu jaoks järgmist. Näiteks, kõik Rahvarinde põhilised aatekaaslased käisid Washingtonis ja võeti seal suurejooneliselt vastu. Presidendi inimesi seal ei olnud," ütles rahvasaadik.

Rabinovitš lisas ka: "Et võimul püsida, selles süsteemis pinnale jääda ja võita, peaks Porošenko valimistele minema. Aga seda ta teha ei saa. Ta ei saa seda teha, sest Lääs ei luba."

"Tegelikult saab ta suurepäraselt aru, et aastaga enne valimisi, mil juba ei tohi parlamenti laiali saata, saavad ka tema liitlastest kõige suuremad vaenlased," lausus Ülemraada saadik kokkuvõtteks.

Porošenko lubas NATO-sse ja EL-i astumise referendumit >>

Ukrainas arutatakse juba küllalt pikka aega Raada laialisaatmise ja ennetähtaegsete parlamendivalimiste korraldamise küsimust, kuid paljud ametiisikud, sealhulgas riigi peaminister Volodõmõr Groisman, nagu ka Ukraina välisminister Arsen Avakov väidavad, et olukorra niisugune areng on võimatu.

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti kirjutas, kinnitas Ukraina president veebruaris Austria väljaande küsimustele vastates järjekordselt, et Ukraina jaoks on endiselt esmatähtsaks astuda NATO ja EL-i ridadesse.

Samas aga sunnib mitte üksnes Kiievi poliitiline ebastabiilsus lääneriike nõudma Ukrainalt võimuvahetust. Eelnevalt on Euroopa komisjon keeldunud Ukrainale 600 miljonit eurot eraldamast, kuna Kiiev ei ole täitnud tervet rida tingimusi rahasüsti saamiseks, näiteks pole teinud mitte midagi riigis korruptsiooni väljajuurimiseks.

Ukraina ei saa Euroopalt enam suurt raha, tööd ega sõjalist abi >>

Esmajoones on Kiievi võimud jätnud täitmata majandusabi osutamise 21 tingimusest neli tingimust, mille sella kuulub ümarpuidu väljaveokeelu tühistamine, riigiametnike elektrooniliste deklaratsioonide automaatse kontrolli käivitamine, Riigipanga krediidiregistri seaduse vastuvõtmine ning kontrollimehhanismi käivitamine teabe üle ettevõtete kasusaavate omanike kohta. Brüssel ootab Kiievilt kiiremas korras korruptsioonikohtute loomist.

Tagid:
võimuvahetus, võim, poliitika, Rahvarinne, Ukraina Ülemraada, Arseni Jatsenjuk, Vadim Rabinovitš, Petro Porošenko, USA, Lääs, Ukraina

Peamised teemad