13:00 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Välisuudised
lühendatud link
6330

Mitte üheski endises nõukogude vabariigis, kus opositsioon on kasutanud revolutsioonilisi meetodeid võimu väljavahetamiseks, ei ole läbi saadud riigi territooriumi kaotuste, kodusõja ja laastamiseta, meenutas oma kaasmaalastele politoloog Armen Gasparjan.

TALLINN, 23. aprill — Sputnik. Armeenia pealinnas Jerevanis jätkuvad opositsiooni meeleavaldused riigi endise presidendi Serž Sargsjani peaministriks valimise vastu. Pealinna Erebuni linnajaos püüdsid korrakaitsjad 22. aprillil rongkäigu laiali ajada, mis tõi kaasa kokkupõrked meeleavaldajatega. Rakendati erivahendeid – pimestusgranaate ja suitsupadruneid. Teatatakse mõnedest kannatanutest.

Jerevanis jätkuvad opositsiooni protestid >>

Opositsiooni liidrid, rahvasaadikud Nikol Pašinjan, Sasun Mikaeljan ja Ararat Mirzojan "eemaldati sundkorras" sündmuskohalt. Eelnevalt olid Jerevanis toimunud läbirääkimised Nikol Pašinjani ja peaministri Serž Sargsjani vahel, meed kestsid kolm minutit ja lõppesid tulemusteta.

Valitsusjuht väitis, et opositsiooni tegevus kujutab endast väljapressimist ja soovitas poliitikul "tagasi pöörduda õiguste areaalile". Vastuseks sellele lubas parlamendisaadik meeleavaldusi uue jõuga jätkata.

Nagu teatas raadiole Sputnik ajaloolane ja politoloog Armen Gasparjan, võib Armeenias toimuvat selgitada mitme teguriga.

Esiteks, pole olemas riiki lma probleemideta, meid leidub kõikjal, märkis ekspert: "See, et neid on Armeenia majanduses, on meditsiiniline fakt."

Teiseks, on olemas teatud hulk valitseva võimu suhtes kriitiliselt meelestatud inimesi.

"Selgitage mulle, palun, miks peab tingimata revolutsioonilise tegevusega tegelema? Nikol Pašinjan oli parlamenti valitud. Mis takistas teisi opositsioonitegelasi tegelda võitlusega valimistsüklis, selgitada riigi elanikkonnale oma seisukohti, pääseda parlamenti ja seal juba küsimusi lahendada?" ütleb Gasparjan.

Armeenias vahistati protestiliider >>

Ta meenutas et Pašinjan on toimuvat ise avalikult nimetanud "sametrevolutsiooniks".

"Ma olen kuulnud "sametrevolutsioonist" Gruusias – see lõppes territooriumi kaotuse ja sõjaga. Ma olen kuulnud "sametrevolutsioonist" Kõrgõztanis. See lõppes kodusõjaga. "Sametrevolutsioon" Moldovas lõppes maa-alade kaotusega. Ma olen kuulnud "sametrevolutsioonist" Ukrainas – seal käib kodusõda edasi," loetles ekspert, kes küsib opositsioonilt: "Kes teile ütles, et teil läheb teisiti?"

Gasparjan juhtis ka tähelepanu sellele, et Armeenia "sametrevolutsiooni" avangardis on MTÜ-d, mida juhivad Kanada ja USA kodanikud.

Protestidele vaatamata valis Armeenia parlament 17. aprillil Sargsjani valitsuse esimeheks ametikohale. See juhtus pärast seda, kui jõustusid põhiseaduse muudatused, mille kohaselt riik läheb üle parlamentaarsele valitsemisvormile, kusjuures võimuvertikaalis domineerivaks tegelaseks saab peaminister.

Tagid:
sametrevolutsioon, protest, meeleavaldus, poliitika, opositsioon, Serž Sargsjan, Nikol Pašinjan, Armen Gasparjan, Jerevan, Armeenia

Peamised teemad