04:11 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Välisuudised
lühendatud link
13620

26. aprillil möödub 32 aastat päevast, mil Tšernobõli aatomielektrijaamas (AEJ) toimus aatomienergeetika ajaloo suurim avarii, millel on kolossaalsed tagajärjed mitte ainult Ukraina, vaid kogu maailma jaoks.

TALLINN, 25. aprill — Sputnik. Sotsiaalkindlustusamet maksis sel nädalal esmakordselt välja Tšernobõli aatomielektrijaama avarii likvideerijatele mõeldud uue sotsiaaltoetuse. Toetust maksti kokku 396 kliendile, teatas Sotsiaalkindlustusamet.

Eestist pärit likvidaator: vaenlane oli nähtamatu ja kuuldamatu >>

Toetus on mõeldud inimestele, kes saadeti sunniviisiliselt likvideerima Tšernobõli tuumakatastroofi avarii tagajärgi. Toetuse määramise eelduseks on, et inimene elas enne Tšernobõli katastroofi ja elab ka praegu Eestis. Tuumakatastroofi tagajärgi likvideerima võis inimene olla saadetud ka teisest riigist.

Toetust makstakse üks kord aastas ning toetuse suurus on 230 eurot. Edaspidi hakkab sotsiaalkindlustusamet toetust välja maksma jaanuarikuus.

Tšernobõli AEJ eraldustsoon.
© Sputnik / Евгений Котенко

"Oluline on aga tähele panna, et neile, kellele juba makstakse samalaadset toetust mõnest teisest riigist või Eestist okupatsioonirežiimide poolt represseeritud isiku seaduse alusel, uut toetust täiendavalt ei maksta," selgitas sotsiaalkindlustusameti hüvitiste osakonna nõunik Katrin Välling.

Riik hakkab toetama ka mittekodanikest Tšernobõli likvidaatoreid >>

Aprillis maksti toetus välja kõigile toetuse saamise tingimustele vastavatele klientidele, kes olid selleks ajaks enda andmed ametile esitanud. "Kes ei ole veel jõudnud andmeid esitada, saavad seda teha kuni aasta lõpuni ja neile, kes vastavad toetuse saamise tingimustele, makstakse ka toetus tagantjärgi välja," lisas Välling.

Rohkem infot toetuse kohta ja taotlusvormi leiab sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.

Alates 1. aprillist 2018 maksab riik sotsiaaltoetust nendele, kes saadeti Eestist sunniviisiliselt likvideerima Tšernobõli tuumakatastroofi avarii tagajärgi. Toetust saavad ka need, kes elasid enne Tšernobõli katastroofi Eestis, kuid asusid elama mõnda teise riiki, kust ta saadeti avarii tagajärgi likvideerima ja kes tulid tagasi Eestisse ning elavad Eestis, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

30 aastat tagasi toimus Tšernobõli aatomielektrijaamas avarii >>

25. aprilli ööl vastu 26. aprilli Tšernobõli AEJ-s toimunud plahvatuses purunes täielikult neljanda energiabloki reaktor. Saastati 200 600 ruutkilomeetri suurune territoorium, päästetöödel osales 600 tuhat likvidaatorit, 130 tuhat elanikku olid sunnitud oma kodud maha jätma. Ühel või teisel viisil said katastroofi läbi kannatada viis miljonit inimest.

Tagid:
tuumakatastroof, sotsiaaltoetus, likvideerija, tagajärg, toetus, Sotsiaalkindlustusamet, Tšernobõl, Eesti

Peamised teemad