10:35 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
2820

Prantsuse terroritõrjeprokuröri François Molins'i sõnul on Prantsuse julgeolekujõud tuvastanud 416 Islamiriigi* prantslasest doonorit ja 320 rahakogujat peamiselt Türgis ja Liibüas, kes saatsid summad edasi džihadistidele.

TALLINN, 26. aprill — Sputnik. Pariisis algas kolmapäeval rahvusvaheline konverents, kus arutatakse võitlust terrorismi rahastamise vastu ning millel osalevad 80 riigi ministrid ja ligi 500 eksperti, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Prantsuse presidendi kantselei teatas teisipäeval, et ISIS*-i aastasissetulekut hinnatakse praegu miljardile dollarile.

Reinsalu: oluline on tõkestada terrorismi rahastamist >>

Kuigi ISIS* on kaotamas sõda Süürias, hoiatavad eksperdid, et nende ideoloogia elab edasi. Osa terrorismieksperte, näiteks Peter Neumann Londoni King's kolledžist, on väitnud, et võitlus terroriorganisatsioonide rahastamise vastu on olnud alates 2001. aastast ebaefektiivne.

Kohtumise lõpus hiljem neljapäeval peab kõne ka Prantsuse president Emmanuel Macron.

Rünnakud lääneriikides on pärast 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakuid USA-s pühasõdalaste organisatsioonide jaoks üha odavamaks muutunud. ISIS* on korraldanud rünnakuid tsiviilelanike vastu muuhulgas sõidukite ja automaatrelvadega.

Molins'i hinnangul läks aga 2015. aasta rünnak Charlie Hebdo toimetuse vastu Pariisis terroristidele maksma umbes 25 000 eurot. Sama aasta novembris Prantsuse pealinnas korraldatud rünnakud läksid maksma hinnanguliselt 80 000 eurot, ütles prokurör.

Suurem osa ISIS*-i eelarvest tuleb rühmituse kogutud maksudest okupeeritud aladel, naftamüügist ja rüüstamisest, väiksemad summad kogutakse ka rahvusvahelistelt doonoritelt, teatas Prantsuse presidendi kantselei teisipäeval.

Kuhu on kadunud tuhanded ISIS-e võitlejad ja nende perekonnad? >>

Prantsuse ametnikud on mures, et ISIS* on oma rahalised vahendid liigutanud Süüriast ja Iraagist välja ning kasutab neid organisatsiooni uuesti ülesehitamiseks pärast tagasilööke Süüria ja Iraagi lahingutandritel.

Kaitsepolitseiamet märgib oma avalikustatud aastaraamatus, et alates Süüria konflikti puhkemisest on Eestit korduvalt kasutatud transiitriigina välisvõitlejate siirdumiseks konfliktipiirkonda, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kuu keskel.

Vanalinn saab kaitsetõkked kaubikurünnakute vastu
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu märgib raamatu eessõnas, et terrorism ei ole Euroopas kusagil sellise intensiivsusega, et ohustada tõsiselt põhiseaduslikku korda, isegi kui mõni riik on olnud sunnitud kasutama erakorralisi meetmeid, tuues kaitseväe tänavatele.

"Tuhandete kilomeetrite kaugusel toimuvad sündmused avaldavad mõju meile ja me liitlastele Euroopas. Julgeoleku läbipõimumisest annab muu hulgas aimu fakt, et Eestit on alates Süüria konflikti puhkemisest korduvalt kasutatud transiitriigina välisvõitlejate siirdumiseks konfliktipiirkonda," seisab aastaraamatus.

Klandorf: Eesti peab terrorismiks valmis olema >>

"Kuigi terroriakti tõenäosus on Eestis praegu madal, rõhutavad toimunud sündmused vajadust pöörata pidevat tähelepanu nii terrorismi ennetamisele kui ka valmisolekule asjakohaselt reageerida," seisab aastaraamatus.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon.

Tagid:
konverents, sponsor, rahastamine, äärmuslus, terrorism, terroritõrjeprokurör, ISIS, François Molins, Süüria, Prantsusmaa

Peamised teemad