05:56 08. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0885
  • RUB82.5675
Välisuudised
lühendatud link
5120

Pärast arvukaid telefonivestlusi Donald Trumpiga saabus Emmanuel Macron isiklikult tema juurde, hoides ühes käes puuistikut ja teisega ameeriklasest ametivenda emmates. Millest sellel kohtumisel kõneldi, sellele ei pööranudki keegi isegi tähelepanu.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

USA ja Prantsusmaa presidendid veetsid Washingtonis lõbusalt aega. Kui kohtuvad kaks sedavõrd värvikat riigipead, arutab meedia veel pikka aega mitte ainult ja ilmselt mitte niivõrd nende kõneluste tulemusi, kuivõrd poliitikat ümbritsevaid küsimusi.

Näiteks seda, mispärast Donald Trump Emmanuel Macroni kaks korda kummalegi põsele suudles ja mitu korda kallistas. Nähtavasti oli ta lihtsalt kuulnud prantslaste tavast kohtumistel musitada ja leidis, et mida rohkem, seda uhkem. Aga võib-olla oli see kuidagi seotud sellega, et kõik USA riigipea kohmakaid katseid naine käevangu võtta pole ikkagi õnnestunud.

Moskva ja kolm vägilast — Trump, "Micron" ja kantsleriin >>

Siin aga on mees, kes kindla peale ei saa füüsilist kontakti vältida. Mõni harv president võiks küll Trumpi kõvast käepigistusest kõrvale põigata, aga kui ta avasüli embustega tervitab, pole ilmselt sugugi kusagile pääsu.

Trump kohtles oma nooremat kolleegi ülepea rõhutatult isalikult. Ajakirjanduse ette ilmudes tegi koguni näo, et nipsas mingi kübeme Macroni õla pealt (nagu ta ütles – kõõma), et tollel ei tuleks hiljem värskeid fotosid vaadates punastada. "On vaja, et ta oleks laitmatu," selgitas Trump.

© Ruptly
Trump kohtles oma nooremat kolleegi ülepea rõhutatult isalikult

Suhtlusvõrgustike kasutajad leidsid, et Trump üritab näidata, kes on siin kõige tähtsam, ent Macron võib kätte maksta, kergitades ülemäära USA-sse eksporditavate sarvesaiade hinda. Prantsusmaa presidendi õpetaja ja abikaasa aga hellitaks hiljem veelgi soojemaid tundeid Valge maja peremehe vastu. Ja mõtleks: kingitus läks asja ette.

Macron pajatas oma mõjust Trumpile >>

Külakostiks aga viidi päris tavatu kingitus – prantsuse tammepuu istik. Suhtlusvõrgustikes oletati, et niiviisi vihjas ta elegantselt Pariisi kliimakokkuleppele, millest Trump on loobunud.

Puu istutati maha üheskoos. Igatahes ilmus Twitteris foto, kus neljakesi seistakse puukese ümber: presidendid labidatega ning nende naised tikk-kontsadel teineteise vastu naaldumas. Säutsud kujunesid võistluseks teravmeelsuses – ühed kõrvutasid fotot seriaaliplakatitega (näiteks "Meeleheitel koduperenaiste" omaga), teised nentisid, et USA president on lõpuks ometi tööle asunud.

Õigupoolest oli Trumpil, kes on elus juba palju saavutanud, nähtavasti jäänudki veel seda teha, et üks puu istutada. Macron aga on alles teekonna alguses, naastes tuleb tal hakata kodu ehitama.

Enamik sakslasi peab Trumpi Putinist ohtlikumaks >>

Ent selle kummalisevõitu kohtumise arutamisel jätavad paljud tähelepanuta, millest üldse presidendid oma riikide ajalooliste sidemete ja heade suhete kõrval kõnelesid. Donald Trump teadupärast väitis, et tahab Süüriast lahkuda. Seda teatab ta maailma avalikkusele juba mitmendat korda, mis aga ei takista sealsamas Süüriale lööke andmast. Miski hoiab teda seal kinni, kuidagi ei lase ära minna.

Samas, nagu Trump teatas, kui kord terroristidega on lõpetatud, seisab peagi ees "olulise otsuse" langetamine selles riigis konflikti lahendamiseks. Paraku pole USA presidente naljalt kunagi peatanud see tõsiasi, et teise riigi eest otsuseid teha ei ole nende asi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
analüütika, poliitika, käitumine, kohtumine, Donald Trump, Emmanuel Macron, Washington, USA, Prantsusmaa

Peamised teemad