17:08 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Välisuudised
lühendatud link
203102

Kõigile ootamatult valdas Pentagoni äkitselt kahtlus Venemaa õhutõrjerelvade suutlikkuse osas. Põhjus selleks on lihtne – USA püüab kõigest väest Türgit S-400 seniitraketikompleksi ostult oma Patrioti kasuks ümber veenda. Ostke Ameerika tooteid! Ei mindagi isiklikku – lihtsalt äri on äri!

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Sõnavabaduse parim näide. Põhjalikud ajakirjanikud tõid kaitseministeeriumi ametnikud päevavalguse kätte ja sugugi mitte ilmaaegu. Maailmale avanes taas kord Ameerika sise- ja välispoliitika köögipool. Ei saa öelda, et sealt just maitsvate hõrgutiste aroome leviks, mis mõtted "Michelini" reitingutele viiks. Nüüd aga detailidest, ilma liigse lüürikata.

USA meedia: Pentagon valetab Vene õhutõrjest rääkides >>

Selgub, et Pentagoni ametnikud vähendavad meelega Venemaa õhutõrjekomplekside efektiivsust, et veenda Türgit S-400 ostulepingust loobuma. Tehakse seda küllaltki primitiivselt, üritades kritiseerida Nõukogudeaegset ja sellest välja kasvanud Venemaa sõjatehnikat tervikuna. Näitena tuuakse sedasama USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia õhulööki Süüria pihta 14. aprilli õhtust.

Nagu Ameerika pool väidab, ei suutnud Nõukogude ja Venemaa kompleksidega varustatud õhutõrje ühtki laevadelt ega lennukitelt lastud liitlaste raketti tabada. Selline jämedakoeline võltsing muutub nende "täisväärtuslikuks argumendiks." Pole midagi öelda – kirvetöö.

See näitab ka lugupidamatust oma Türgi partneri suhtes. Nagu neile ei oleks oma luurekanalite vahendusel teada, et süürlased hävitasid kolm neljandikku NATO lastud rakettidest. Pentagoni esindajad rõhutavad ka seda, et uusimaid õhutõrjekomplekse, mis kaitsesid Venemaa sõjalisi objekte Süürias, rünnaku ajal ei kasutatud.

Seega olevat nende võimekus tõestamata. Ka see on omapärane argument. S-400 ei kasutatud lihtsal põhjusel – Moskva seadis Washingtonile täpsed "punased jooned", mida rünnaku käigus ei ületatud. See, kui tänava ääres olevas parklas seisab liikumatult uhiuus Mercedese viimane mudel, ei tähenda hoopiski, et ta ei suuda vajadusel ka kiiresti sõita ja oma peremeest mugavalt sõidutada.

Süüria "keemiarünnaku" konflikt >>

Ühesõnaga, Washington tahab väga Ankarat lepingust loobuma sundida. Teda ähvardati isegi sanktsioonidega, kui tehnika Türgis lahingvalvesse peaks pandama. Ähvardustest polnud kasu. Türgi pidas suhtlemisviisi vastuvõetamatuks. Ameeriklased tegutsevad aga stiilis – "Kui ei õnnestu pesemise abil, siis õnnestub vähemalt rullides."

Nad pakuvad oma partneritele pidevalt Vene komplekside omavalmistatud analoogi. Seejuures tuleb veel üht-teist silmas pidada. Nimelt on Patriot praktiliselt kõigi näitajate poolest S-400 kehvem, peale hinna, mis on oluliselt kõrgem. Türklased oskavad raha lugeda ja tahavad oma julgeoleku tagamise põhjendatult mitmekülgsemaks muuta, et mitte sattuda sõltuvusse vaid ühest, peamisest tarnijast.

Venemaa Lõuna-sõjaväeringkonna õhutõrjeüksused harjutasid S-400 kiirkorras ülesseadmist
© Министерство обороны РФ

Püüded Ankarat iga hinna eest oma poolele meelitada on vaid pool häda. Kodus, USA-s räägivad sõjaväelased Venemaa õhutõrjekompleksidest hoopis teistsuguseid lugusid. Risti vastupidiseid. Raisates miljardeid vargtehnoloogia väljatöötamisele, et Vene "olematust" õhutõrjest mööda pääseda.

Nagu Ameerika eksperdid prognoosivad, hakkavad needsamad ametnikud järgmisel senati kaitse- ja julgeolekukomisjoni koosolekul taas kõnelema S-300 ja S-400 ning teiste Venemaa õhutõrjerelvade ohtlikkusest. Eesmärk on selge nagu seebivesi — oma eelarveid ja programme on vaja õigustada.

Läänemaailma alusetu eufooria: vene "Pantsir" suudab Süüriat kaitsta >>

Mis on veel huvitav– just kodus räägivad ameeriklased Venemaal toodetavate relvade ja tehnika võimaluste kohta tõde, kasutades esitatavat oskuslikult ametkondlikes huvides ära. Türgile püütakse aga puhtakujulist libainfot pähe määrida. Nagu rääkis Hiina strateeg Sun Tzu, on "sõda pettuse tee." Nüüd tuleb lisada täienduseks sõna "hübriid". Ameeriklased õppisid selle tarkuse kiiresti selgeks. Kahjuks pole ka vastased papist poisid…

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Triumf, S-400, Patriot, õhutõrje, vale, sõnavabadus, NATO, Pentagon, USA, Türgi, Venemaa, Süüria

Peamised teemad