05:45 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Välisuudised
lühendatud link
8224

Kaliningradis võib sündida Ajaloolise Mälu Instituut, mille loomise idee sai alguse I. Kanti nimelise Balti Föderaalülikooli seminarilt, mis toimus 27. aprillil ja oli korraldatud Sotsiaaluuringute ekspertteadmiste instituudi poolt.

TALLINN, 28. aprill — Sputnik. Ajaloolise Mälu Instituut kavatsetakse luua Balti Föderaalülikooli, Lomonossovi nimelise Moskva Riikliku Ülikooli ja Peterburi Riikliku Ülikooli baasil.

Gasparjan: eestlastel on kõiges süüdi Venemaa >>

Kavandatava kontseptsiooni kohaselt peab uue ülikooli töö olema suunatud venemaa riikliku poliitika informatiiv-analüütilisele kaasamisele ja rahvusliku turvalisuse ohtude vastasseisule ajaloolis-kultuurilises valdkonnas — ennekõike NSV Liidu ja Venemaa ajalooga seotud tõe moonutamise pärast.

Kui instituudi loomine heaks kiidetakse, valmistatakse 2018. aasta jooksul ette selle registreerimiseks vajalik dokumentatsioon, valitakse direktorite ja ekspertide nõukogud ning töötatakse välja tegevusplaan.

Põhjalikumalt kavandatavast ülikoolist saab lugeda portaali venekeelsest osast.

Gasparjan: eestlastel on kõiges süüdi Venemaa

Martsis toimusid Eestis 1949. a. märtsiküüditamisele pühendatud üritused. Vene politoloog Armen Gasparjanile anti Eestis persona non grata staatus peale seda, kui ta Tallinnasse saabudes sündmuse ajalugu arvude abil selgitada üritas.

Tänapäeval ei tekita kelleski kahtlust, et väikese rahva jaoks oli tegu tohutu tragöödiaga, kuid väidetav küüditamise ohvrite arv ja mõningad tollaste sündmuste hinnangud tekitavad tänini küsimusi, väidab politoloog.

Gasparjan: Eesti ajaloolased korrutasid küüditatute arvu kümnega >>

Tema sõnul on Eesti loonud kauni müüdi, heites sellest välja kõik enda jaoks ebameeldiva, lootes samal ajal naiivselt, et loodu töötab ka väljaspool riiki ja toob Venemaa inimeste silmi härduspisarad.

"Kui proovid teemat lähemalt käsitleda ja ebakõladest rääkida, lülitab Eesti koheselt sisse repressiivaparaadi. Seda peetakse normaalseks. Milleks laskuda poleemikasse humanitaartasemel — kes teab küüditamise ajalugu täpsemalt, mille alusel ja missuguste dokumentide põhjal seda läbi viidi? Lihtsam on öelda: "See kõik on putinlik propaganda! Head aega!" Ega tekkinud küsimused seetõttu olematuks muutu — nad ei kao mitte kunagi päevakorrast," on Gasparjan kindel.

9. mai künnisel võib spioonikartus Balti riikides teravneda, hoiatas Armen Gasparjan raadiole Sputnik antud iganädalases ülevaates lähivälisriikide sündmustest.

Tema sonul 9. mai künnisel, kui Surematud Polgud Eestis ja Lätis liikvele lähevad, tehakse agaramalt katseid leida spioone ja vaenlasi, et oleks järjekordne võimalus ütelda: "Näete nüüd, jälle tahetakse meid okupeerida!"

Eestisse ei lastud tuua vene šokolaadi ja Georgi lindikesi >>

Mis ka ei juhtuks, Eestis otsitakse alati Venemaa jälge, olenemata sellest, kas Venemaal on toimunuga midagi tegemist või mitte, väidab politoloog.

Tagid:
poliitika, ajalugu, haridus, Ajaloolise Mälu Instituut, NSV Liit, Kaliningrad, Venemaa

Peamised teemad