12:40 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Välisuudised
lühendatud link
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
12530

Süüria Douma elanike hingamisraskused olid põhjustatud pommitamistest tekkinud tolmust ja suitsust, mitte aga "Valgete kiivrite" väitel toimunud keemiarünnakust.

TALLINN, 29. aprill — Sputnik. Sellest teatasid neljapäeval, 26. aprillil Venemaa ja Süüria alaliste esindajate korraldatud briifingul Keemiarelva keelustamise organisatsioonis OPCW Douma haiglas töötanud arstid, edastab RIA Novosti.

Ekspertide ette astus 17 inimest, nende hulgas ka 11-aastane poiss Hassan Diab, kes väidetavat intsidenti kinnitavas videos osales. Hiljem jutustas ta, et lavastuses osalemise eest maksti talle küpsiste ja viigimarjadega.

OPCW ametlikule briifingule tuli kümnete riikide delegatsioone – OPCW juhatuse liikmeid, teatas hiljem Venemaa pressiesindaja organisatsioonis Aleksandr Šulgin.

"Ütlen ausalt – briifingust ei võtnud osa ükski Lääneriikidest pärit partner. Polnud ei ameeriklasi, prantslasi ega inglasi. Vastupidi, Ameerika esindaja üritas ka oma teisi liitlasi briifingul osalemisest loobuma saada," märkis ta.

Diplomaat selgitas juhtunut sellega, et Lääne esindajad "kardavad tõele näkku vaadata, pelgavad väikest Hassani, kes nende valesid paljastab." Peale briifingut sõitis Hassan koos kaasmaalastega OPCW peakorteri lähedal asuvasse Crowne Plaza hotelli, et seal ajakirjanikele "keemiarünnakust" rääkida. Pressiesindajaid kogunes üle paarikümne.

"See oli vale"

Algul esines ajakirjanike ees lapse isa. Ta kirjeldas veel kord, kuidas võõrad linnas paanikat tekitasid, üritades seejärel lapsi haiglasse koguda.

"Nad võtsid mu lapsed ja viisid nad esmaabiosakonda ning asusid neid voolikuist kastma. Meile ei selgitatud algul midagi. Pärast saime teada, et tegu oli valega. Mingisuguseid mürgistussümptomeid me ei näinud – kogu pere on terve," toonitas pereisa.

Hassan ise jagas samuti oma muljeid koosviibijatega.

"Ma ei tea miks, kuid haiglas hakati mind voolikust veega kastma, seejärel viidi aga teise ruumi," rääkis ta.

Arstide kommentaarid

Diabide pere kõrval istusid Douma haigla arstid ja meditsiinitöötajad. Nende seas oli Ahmad Hašua, kes töötab haiglas administraatorina ja vastutab logistikaküsimuste eest.

"Kella seitsme paiku õhtul olin ma kiirabiosakonna sissepääsu juures. Saabus mees lapsega ja hakkas keemiarünnakust karjuma. Tema saabumise ja kisa peale puhkes segadus — inimesed sattusid paanikasse. Ütlen ausalt, inimestel oli raske hingata, kuid sellises seisundis saabus neid iga päev. Me nägime, et hüüdeid keemiarünnakust oli vaja hirmu külvamiseks," selgitas ta.

Hašua kolleeg selgitas omakorda, miks patsiendid hingamisprobleemide üle kurtsid.

Süüria "keemiarünnaku" konflikt>>

"Tol päeval viibisin mina vältimatu abi osakonnas, võttes vastu vigastatuid ja haigeid. Hakkasid saabuma hingamisraskustega inimesed – arvult umbes 15. Nad olid tolmu ja suitsu sisse hinganud, muud sümptomid puudusid. See juhtus lähedalasuvate hoonete pommitamise tagajärjel," teatas ta.

Arst rõhutas, et keegi ei kannatanud tõsiste hingamisraskuste all. Kõik patsiendid said vajalikku ravi – hüdrokortisooni süsti ja hapnikumaskid. "Osa haigetest lahkus haiglast selsamal päeval. Ühtki surmajuhtumit ei esinenud. Ei lapsed ega täiskasvanud ei vajanud keerukaid uuringuid ega pikemat ravi," lisas veel üks kiirabiarstidest – Hassan Ajun.

Sõjaväelaste järeldused

Vene Föderatsiooni Kiirgus-, keemia- ja bioloogilise kaitse vägede (KKBK) juhataja Igor Kirillovi sõnul analüüsisid spetsialistid hoolikalt keemiarünnakut puudutavat infot ja avastasid hulga ebakõlasid.

Ta tuletas meelde gaasiga täidetud balloone, mis väidetavalt suurelt kõrguselt betoonile kukkusid, samuti "terveksjäänud lauanõusid ja siseviimistluselemente" korteris, kuhu helikopterilt heidetud mürgimahuti väidetavalt kukkunud oli.

"Fabritseeritud pilti täiendavad sealtsamast leitud juuste värvimiseks mõeldud kindad, millel olid ballooni katva värvi jäljed. Korteri omaniku küsitlemine näitas, et tol ajal ei olnud seal kedagi nagu ei olnud ka mingeid haavatuid ega hukkunuid," lisas Kirillov.

Venemaal on tõendid olemas: keemiarünnaku Süürias lavastas Suurbritannia
© Sputnik / Валерий Мельников

KKBK vägede juhataja jutustas, et ka kanad, keda kasvatas korrus allpool elav naaber, elasid "keemiarünnaku" õnnelikult üle.

Venemaa sõjaväelastel õnnestus Doumas avastada ka mineeritud keemialabor ja reaktiivide ladu, mida tõenäoliselt mürkainete valmistamiseks kasutati.

"Tähelepanu väärib ka nn. "keemiarünnakus" kannatadasaanute ning hukkunute täielik puudumine. Pole ainsatki tunnistajat, kes mürkainete kasutamist kinnitaks," rõhutas kindralmajor.

Sellele vaatamata ei tundunud mõningaile Lääne ajakirjanikele ka toodud video- ning fotomaterjalidega faktid veenvatena. Nad küsisid süürlastelt "mis neile Haagi sõitmise eest lubati" ja said vastuseks, et asjaosalised tulid, rääkimaks maailmale tõde.

Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Tagid:
keemiarünnak, OPCW, Valged kiivrid, Douma, Süüria

Peamised teemad