16:09 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Välisuudised
lühendatud link
22160

Maipühade eelõhtul lõhkas Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu võimsa poliitilise infopommi.

Irina Alksnis RIA Novostile

Riigipea teatas televisiooni otsesaates, et Iisraeli luure sai enda kätte pool tonni kaaluva, sadadest tuhandetest paber- ja digitaalseil kandjail dokumentidest koosneva arhiivi, mis tõestavad, et Iraani tuumaprogrammil oli salajane sõjaline komponent koodnimetusega "Projekt Amad".

Putin, Rouhani ja Erdogan plaanivad tulevikku, Trump valmistub põgenemiseks >>

Tööd projekti kallal tehti aastatel 1999-2003 ja katkestati kasvava rahvusvahelise surve tõttu. Tel-Avivi arvates rikkus Iraan oma rahvusvahelisi kohustusi juba sellega, et varjas programmi puudutavaid andmeid ja säilitas neid tulevikus kasutamiseks.

Nagu teada, on "Iraani tuumaleppe" tühistamine üks Donald Trumpi ja tema administratsiooni peamisi rahvusvahelisi prioriteete. Ameerika president on korduvalt Barack Obama peamiseks välispoliitiliseks saavutuseks peetavat lepingut kasutuks nimetanud ning lubanud 12. maiks oma sellekohase lõpliku otsuse teatavaks teha.

Tihe suhtlemine maailma mõjuvõimsaimate riikide juhtide vahel – Trumpi kohtumised Macroni ja Merkeliga, rohked Netanyahu telefonikõned Putinile – on suures osas pühendatud just sellele küsimusele. Washington surub läbi lepingu tühistamist, millele on vastu Euroopa riigid, Venemaast rääkimata.

Tel Aviv, kelle suhted Iraaniga pole kiita, toetab antud küsimuses mõistagi täiel rinnal USA-d ja lisab oma viimaste väidetega ameeriklaste seisukohale omapoolse panuse.

Trump keeldus kinnitamast Iraani tuumalepet >>

Ekspertide ja poliitikute kogukond täitub aktiivselt Iisraeli väidet puudutavate analüüside, prognooside ja spekulatsioonidega. Tihti kõlab ka vastanduvaid arvamusi – "Arhiivi usaldusväärsust tuleb kõigepealt kontrollida – tegu võib olla võltsinguga"; "selles ei leidu midagi uut – kõik siin kirjeldatu sisaldus juba 10 aasta tagustes Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri dokumentides", kuni "Iisraeli poolt avaldatu mõjus tuumaleppele hävitavalt, kahjustades ka lepingu osapoolte mainet — Venemaa kaasa arvatud."

Võib arvata, et tegelikkus on palju proosalisem – Iisraeli esitatud dokumendid ei oma mingit tähtsust, sest käesoleval perioodil ei oma faktid ega tõde Lääneriikide otsuste langetamisel mitte mingisugust rolli.

Möödunud nädalal demonstreeris seda ilmekalt briifing, mille Venemaa OPCW peakorteris korraldas. Kohale saabusid Süüria Douma linna 17 elanikku, nende hulgas "Valgete kiivrite" lavastatud video peategelased, kuid Ameerika Ühendriigid ja nende väiksemad partnerid sulgesid üksmeelselt silmad ja kõrvad, ignoreerides kõiki fakte.

USA tahab Lähis-Itta uut sõda — Euroopa on vastu >>

Seega, andes au Mossadile, kes järjekordselt tõestas, et on üks maailma parimatest eriteenistustest, oleks Netanyahu võinud sama edukalt demonstreerida katseklaasi särava vedelikuga, teatades, et tegu on uraaniga, mille luurajad otse Iraani salajaselt tuumarelva tootmise objektilt kaasa tõid.

Huvitavam on küsimus, kas Washingtonil õnnestub Euroopa pealinnu Iraani tuumakokkulepet tühistama sundida.

Nagu teada, on just Euroopa peamiseks takistuseks Trumpi teel ning Macroni ja Merkeli visiidid "Olümpose tipul asuvasse säravasse linna" ei sundinud neid veel oma seisukohti muutma. Vana Maailm keeldub kangekaelselt end Ameerika majanduse päästmise nimel ohvriks toomast.

Viimase aja sündmused näitavad ilmekalt Ameerika ja Euroopa vaheliste suhete muutumist.

Euroopa avaldab Washingtonile täielikku solidaarsust enda jaoks teisejärgulistes küsimustes, nagu raketilöök Süüria pihta, kuid jääb oma tahtmise juurde valdkondades, mis talle olulised on – näitena Nord Stream 2.

Ka Iraani tuumalepe on Euroopa jaoks oluline, sest sellega on seotud mitmemiljardilised juba jõustunud lepingud Teheraniga ja Euroopa suurettevõtete huvid.

Kindel tõestusmaterjal — Douma elanikud kirjeldasid keemiarünnaku lavastamist >>

Seega kasutatakse Benjamin Netanyahu poolt avaldatud infot Washingtoni poolt maksimaalselt, saamaks Euroopalt tuumalepingu tühistamiseks tuge.

Olulisimaks küsimuseks on, kas USA-l õnnestub Euroopa partnerid oma pilli järgi tantsima panna? Kui mitte, siis on maailm lõplikult uude ajajärku jõudnud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
infopomm, salajane, tõend, tuumalepe, dokumendid, poliitika, rikkumine, Projekt Amad, Benjamin Netanyahu, Donald Trump, Iraan, Iisrael, USA

Peamised teemad